9 domowych sposobów na walkę z nieprzyjemnym zapachem z butów


Bez względu na to, czy chodzi o Twoje sportowe buty, które nosisz na treningi, czy o balerinki, które towarzyszą Ci na co dzień – nieprzyjemny zapach potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nadszedł czas, by dać temu kres i odświeżyć ulubione obuwie domowymi metodami. Żeby ułatwić Ci walkę z tym nieprzyjacielem, zebraliśmy najskuteczniejsze sposoby w jednym miejscu.

#1 Zadbaj o higienę

Jedną z najbardziej oczywistych przyczyn przykrego zapachu z butów jest niedostateczna higiena. Pamiętaj jednak, że nawet codzienne kąpiele nie będą skuteczne, jeśli nie będziesz wystarczająco osuszać stóp przed założeniem skarpetek. Dodatkowo stosuj antybakteryjne kosmetyki, które zapobiegną nadmiernej potliwości i rozwojowi bakterii.

#2 Noś skarpetki

Noszenie zabudowanych butów na bose stopy nie jest najlepszym pomysłem i może generować nieprzyjemny zapach. Zwróć uwagę, by skarpety, które wybierasz, były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Jeśli zależy Ci na tym, żeby maksymalnie ukryć swoje skarpetki, postaw na mocniej wycięte modele stopek.

Psst! Nie zapominaj jednak, że Twoje stopy potrzebują odrobiny oddechu. Każdego dnia umożliw im spędzanie czasu bez butów i skarpet, np. nocą. W przeciwnym razie możesz spodziewać się oznak infekcji grzybiczych. Gdy tylko pojawią się takie objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, a w oczekiwaniu na wizytę zaopatrz się w aptece w środki bez recepty, dzięki którym szybciej uporasz się z problemem.

#3 Wykorzystaj sodę oczyszczoną

Jeśli pomimo maksymalnej dbałości o higienę i noszenia dobrej jakości skarpetek, z Twoich butów unosi się niemiła woń, wykorzystaj produkt, który z całą pewnością posiadasz w swojej kuchni. Soda oczyszczona to jedna z najskuteczniejszych, najtańszych, a zarazem najbardziej naturalnych broni w walce z nadmierną potliwością stóp.

Wystarczy, że wsypiesz ją do wnętrza buta w ilości, która całkowicie pokryje wkładkę i pozostawisz na całą noc. Rano dokładnie wytrzep pozostałości produktu lub pozbądź się ich przy pomocy odkurzacza i gotowe!

#4 Stwórz własną miksturę przeciw brzydkim zapachom

Choć na rynku istnieje mnóstwo gotowych dezodorantów do butów, z powodzeniem możesz wykonać własną wersję. Wymieszaj pół szklanki skrobi kukurydzianej z ¼ szklanki sody oczyszczonej i ¼ szklanki proszku do pieczenia.

Tak przygotowaną miksturę rozsyp równomiernie po wkładce, a po upływie 24 godzin dokładnie wytrzep buty, raz na zawsze żegnając się z bakteriami i nieprzyjemnym zapachem.  

#5 Użyj octu

Choć ocet ma specyficzny zapach, wymieszany w równej proporcji z wodą zdziała cuda podczas eliminowania nieprzyjemnej woni z wnętrza butów. Aby cieszyć się najlepszymi efektami, tak przygotowaną recepturę wlej do butelki z atomizerem, a następnie równomiernie spryskaj wkładkę w butach. Dla najkorzystniejszych rezultatów dokładnie poluzuj sznurówki, by ułatwić swobodną cyrkulację powietrza.

#6 Zastosuj olejek eteryczny

Olejki eteryczne mają mnóstwo nieocenionych zastosowań. Jednym z nich jest pomoc w zwalczaniu przykrych zapachów. W tym celu doskonale sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, olejek cynamonowy lub goździkowy. Te naturalne dezodoranty wykazują szereg właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Poza neutralizacją przykrej woni takie olejki w mgnieniu oka sprawią, że Twoje buty zyskają świeżego zapachu. Aby cieszyć się tymi efektami, wystarczy, że do każdego buta wkropisz po kilka kropel wybranego olejku. Sprawdzonym sposobem jest też połączenie go z sodą oczyszczoną.

#7 Wykorzystaj czarną herbatę

Zamiast wyrzucać torebki po zaparzeniu czarnej herbaty, działaj w stylu eco-friendly i wykorzystaj je ponownie. Zawarte w czarnej herbacie taniny potrafią zdziałać cuda w walce z bakteriami. Pamiętaj, żeby przed umieszczeniem torebek po herbacie wewnątrz butów dokładnie odcisnąć je z nadmiaru wilgoci. Odczekaj 24 godziny i gotowe – Twoje obuwie znów będzie tak świeże, jak wtedy, gdy po raz pierwszy wyciągnąłeś je z kartonowego pudełka!

#8 Użyj skórek z cytrusów

Kolejnym sposobem w stylu zero-waste jest wykorzystanie skórek z owoców cytrusowych. Dzięki zawartym w nich olejkom eterycznym z łatwością zdezynfekujesz swoje obuwie i osłabisz działanie bakterii, ciesząc się maksymalną świeżością. Wystarczy, że rozgnieciesz kilka skórek po cytrusach, a następnie umieścisz je w butach, pozostawiając na całą noc.

#9 Zadbaj o suchość

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w walce z nieprzyjemnym zapachem z butów jest suchość. Bez względu na to, czy Twoje buty są mokre od deszczu, czy od potu – zanim ponownie je założysz, zadbaj o to, by całkowicie pozbyć się wilgoci. W przeciwnym razie stworzysz nie tylko idealne środowisko dla przykrej woni, ale też dla groźnych bakterii.

Aby uniknąć takiego scenariusza, po prostu użyj starych gazet zwiniętych w kulki. Wypchaj nimi wnętrze buta i pozwól im wchłonąć całą wilgoć. Jeśli masz do czynienia z jasnymi, materiałowymi trampkami, unikaj magazynów z kolorowymi nadrukami, które mogłyby pozostawić widoczne ślady na cholewce. Widzisz, jakie to proste?