3 domowe sposoby, jak szybko rozbić nowe buty


Zakup nowych butów to dla Ciebie ekscytujące wydarzenie? Twoja głowa jest pełna pomysłów na boskie stylizacje, a Ty nie możesz się doczekać, aż pokażesz je światu? Jednak, gdy przychodzi do założenia ich po raz pierwszy, zaczynasz odczuwać dyskomfort, a w okolicy palców i pięty pojawiają się bolesne pęcherze? Na szczęście wiemy, jak temu zapobiec!

Chcesz być piękna? Wcale nie musisz cierpieć!

Zdaniem niektórych, żeby być pięknym, trzeba pocierpieć. Nic bardziej mylnego! Nowe, dopiero co wyjęte z pudełka buty, choć wyglądają fenomenalnie, zdecydowanie potrzebują od Ciebie odrobiny cierpliwości.

Bez względu na to, czy Twoje buty są wykonane z naturalnych, czy z syntetycznych materiałów, prawdopodobnie będą wymagały dotarcia. Nawet wysokiej jakości skóra potrzebuje czasu, by dopasować swój kształt do Twojej stopy. Materiał, z którego wykonana jest cholewka stopniowo stanie się bardziej elastyczny, a Ty będziesz w stanie cieszyć się komfortem użytkowania.

Cierpliwość popłaca

Poświęcenie czasu na rozchodzenie butów robi ogromną różnicę! Warto robić to metodą małych kroczków i zakładać je stopniowo na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Materiał, z którego wykonane są Twoje buty, z czasem naturalnie się rozciągnie, a Ty bez problemu przetańczysz w nich całą noc. 

Pamiętaj jednak, żeby pozwalać swoim stopom zregenerować się po noszeniu pary nowych butów. Rób jedno- lub dwudniowe przerwy, a Twoje stopy będą Ci wdzięczne!

Równie ważne są wygodne skarpety. Gruba para skarpet zdecydowanie nie jest stylowym dodatkiem do modnych szpilek, ale może zapewnić Ci maksymalny komfort, gdy będziesz rozbijać je po domu. Miękki materiał ochroni Twoje stopy przed powstawaniem pęcherzy i pomoże Ci szybciej rozciągnąć je do pożądanej szerokości.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeśli już wiesz, w których miejscach mogą pojawić się potencjalne otarcia, zabezpiecz je bandażem lub plastrami w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zakładaj buty na krótkie spacery, a dopiero później zdecyduj się na długie wycieczki. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą parę wygodnych butów. Przygotuj się na to, że proces naturalnego rozchodzenia butów wymaga cierpliwości i może potrwać aż do czterech tygodni.

Co jednak zrobić, gdy ważna okazja nadchodzi wielkimi krokami, a Ty nie masz już czasu, żeby pozwolić im rozbić się w naturalny sposób? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym rozwiążesz ten problem.

#1 Namaczanie w roztworze alkoholu i wody

Przygotuj butelkę z atomizerem i roztwór alkoholu z wodą. Spryskaj wnętrze nowych butów w miejscach, gdzie najbardziej Cię ocierają. Następnie nałóż je na około 20 minut. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż buty dopasują się do kształtu Twojej stopy.

#2 Użycie ciepłego nawiewu

Sprawdzonym sposobem na szybkie rozbijanie skórzanych butów w domu jest użycie suszarki z ciepłym nawiewem. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces, możesz ubrać na stopy grube, wełniane skarpety. Następnie podgrzewaj but w miejscach, gdzie odczuwasz dyskomfort. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości, by nie zniszczyć cholewki. Unikaj też podgrzewania w miejscach klejenia materiału z podeszwą.

#3 Rozszerzanie przy pomocy woreczka z lodem

Jeśli masz więcej czasu, zdecyduj się na metodę z zamrażarką. Wypełnij dwie plastikowe torebki wodą, szczelnie je zamknij, a następnie umieść w bucie w okolicy palców. Włóż buty do zamrażarki na kilka godzin, do czasu, aż woda całkowicie zamarznie. Powstały w ten sposób lód rozszerzy powierzchnię Twoich nowych butów.

Odpowiedz na trzy kluczowe pytania

Jeśli żadna z metod nie przyniosła pożądanych rezultatów, warto zastanowić się, czy aby na pewno dana para butów została dla Ciebie stworzona. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy trzy pytania, na które powinieneś odpowiedzieć.

  1. Czy aby na pewno wybrałeś buty w dobrym rozmiarze?

Upewnij się, czy nowo kupione buty są na pewno w dobrym rozmiarze. Jeśli nie, to bez względu na to, jak wiele wysiłku włożysz w ich rozbicie, Twoje palce i pięty wciąż będą odczuwały dyskomfort.

  1. Czy buty są odpowiednio dopasowane do kształtu Twojej stopy?

Jeśli masz problemy ze stopami, takie jak halluksy lub wysokie podbicie, musisz zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie butów. W przeciwnym wypadku rozbicie ich może nie przynieść efektu.

  1. Czy wewnątrz buta są jakieś problematyczne miejsca?

Nieprzemyślany szew lub niedopracowane klejenie wewnątrz buta może sprawić, że buty nigdy nie będą wygodne, a nawet długie godziny spędzone na ich rozbijaniu nie rozwiążą tego problemu.

Nie rezygnuj z zakupu nowych butów

Holly Brubach powiedziała kiedyś, że nowe buty być może nie są w stanie wyleczyć złamanego serca czy migreny, ale zdecydowanie potrafią złagodzić ich objawy i poprawić nastrój.

Nie pozwól, by obawa przed otarciami i pęcherzami powstrzymała Cię przed zakupem wymarzonego obuwia. Jesteśmy pewni, że z naszymi poradami uda Ci się szybko i skutecznie rozbić nową parę butów.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na zapobieganie otarciom jest właściwe dopasowanie obuwia. Za mało miejsca, podobnie jak jego nadmiar, może powodować powstawanie pęcherzy i odcisków. Pozostaw tyle miejsca w bucie, by Twoje palce mogły swobodnie się poruszać. Zamawiając buty w naszym sklepie internetowym, koniecznie zapoznaj się z przewodnikiem po rozmiarach, dzięki któremu bez problemu dopasujesz buty.