4 domowe sposoby, dzięki którym Twoje białe buty z siatki będą wyglądać jak nowe


Gdy na Twoich ulubionych butach z siatki pojawią się oznaki użytkowania, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. Zamiast inwestować w nową parę i już wkrótce ponownie zmagać się z tym samym problemem, zapoznaj się z prostymi wskazówkami, dzięki którym z łatwością wyczyścisz buty z siatki i przywrócisz im dawną biel.

Przewiewne, lekkie i oddychające

Buty z siatki to must-have w Twojej kolekcji obuwniczej. Są przewiewne, lekkie i oddychające, a do tego bardzo modne. Zachwycają doskonałym wyglądem… do czasu, aż nie pojawią się na nich pierwsze oznaki użytkowania. Na szczęście wiemy, jak się z nimi uporać. 

Siateczkowe buty są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego. Choć przeważnie nie żółkną, tak jak ich materiałowe odpowiedniki, pranie ich w pralce nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zdecydujesz się jednak pójść tą drogą, pamiętaj, że na delikatnej cholewce mogą pojawić się drobne dziurki i nieestetyczne, większe rozdarcia. Ostrzegaliśmy! 

Aby uniknąć tego scenariusza, działaj w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć. Staraj się unikać noszenia ich na bose stopy. W ten sposób mogą pojawiać się plamy i odbarwienia. Warto mieć przy sobie gumkę do zmazywania i paczkę nawilżanych chusteczek, z których będziesz mógł skorzystać, gdy tylko zauważysz brud.

Już po ptokach? Głowa do góry! Wiemy, jak odnowić buty z siatki, by znów zachwycały doskonałym wyglądem Do dzieła!

Delikatny materiał wymaga delikatnego traktowania

Siateczka to bardzo delikatny i wrażliwy materiał. Ostre traktowanie go może powodować nieodwracalne uszkodzenia! Zamiast energicznie pocierać brud twardą szczotką, uzbrój się w cierpliwość. Szczoteczka z miękkim włosem i powolne, okrężne ruchy powtarzane niemal do znudzenia powinny przynieść pożądane rezultaty. 

Zanim przystąpisz jednak do działania, koniecznie wyjmij sznurówki. W ten sposób uda Ci się dokładnie usunąć uporczywe plamy. Wypierz sznurowadła z białym praniem, by odzyskać ich nieskazitelną biel. Możesz odmoczyć je też w środku wybielającym. Jeśli nie przynosi to rezultatów, wymień je na nowe. Niewielkim kosztem sprawisz, że Twoje buty zyskają drugie życie. 

Przed zastosowaniem omówionych przez nas metod, obowiązkowo wytrzyj cholewkę butów przy pomocy szczotki z miękkim włosiem. W ten sposób usuniesz nagromadzony kurz i brud i zapobiegniesz wnikaniu go w głąb materiału.

#1 Płyn do naczyń i ciepła woda

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów, by pozbyć się uporczywych plam z butów z siateczką, jest zastosowanie mieszanki wody i płynu do mycia naczyń. Uzyskaną w ten sposób pianę wcieraj w materiał kolistymi ruchami. Rób to delikatnie przy pomocy starej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. 

Zabrudzenia nie schodzą? Dobrym pomysłem będzie wymoczenie butów w misce z ciepłą wodą i mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętaj jednak, że suszenie zmoczonego obuwia wymaga czasu. Nie przyspieszaj tego procesu, używając suszarki do włosów, bo może spowodować to odklejanie się podeszwy.

Zamiast tego zostaw buty w ciepłym, suchym miejscu. Dobrym rozwiązaniem będzie wystawienie ich na słońce, które sprawi, że siateczka nieco się wybieli. Aby skrócić czas oczekiwania, możesz do wnętrza butów wsadzić biały ręcznik papierowy. Unikaj starych gazet, które mogłyby odbarwić cholewkę.

#2 Soda oczyszczona i woda utleniona

Jeśli chcesz pozbyć się punktowych zabrudzeń, możesz przygotować pastę z sody oczyszczonej, wody utlenionej i wody w proporcjach 2:1:1. Wcieraj mieszankę w zabrudzenia przy pomocy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Rób to dokładnie, okrężnymi ruchami.

Pozostaw mieszankę na butach na około 30 minut, a następnie dokładnie się jej pozbądź. Uwaga! Taka pasta może mieć efekt wybielający. Warto przeciągnąć ją również po reszcie cholewki, by dawne zabrudzenia nie wyróżniały się od reszty materiału.

#3 Ocet

Innym domowym sposobem na wyczyszczenie białych butów z siateczki jest zastosowanie octu. Z pewnością masz go w swojej kuchni! Przelej go do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzenia. Jeśli zostawisz buty na słońcu, uzyskasz dodatkowy efekt wybielający, a Twoje buty będą wyglądać jak nowe.

#4 Wybielacz

Ostatnią deską ratunku w walce z brudem na białej siateczce w butach może być produkt wybielający. Pamiętaj, że ta metoda może przynieść niepożądane rezultaty, dlatego warto potraktować ją jako ostateczność.

Aby uniknąć żółtych odbarwień, koniecznie wymieszaj wybielacz z wodą. Zastosuj proporcje 1:5. Nie zapomnij też o założeniu rękawiczek. Nakładaj produkt punktowo na materiał, by usunąć widoczne zabrudzenia. Następnie warto opłukać buty chłodną wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Nie zapomnij o detalach

Gdy Twoje buty z siateczki wyglądają już niemal jak nowe, nie zapomnij o detalach. Finalny efekt może być odwrotny od zamierzonego, jeśli pozostawisz brudne sznurówki, a guma na podeszwie będzie zżółknięta. Aby ją skutecznie wybielić, możesz użyć „magicznej gąbki”. Namocz ją w ciepłej wodzie i dokładnie odciśnij. Następnie wycieraj podeszwy do momentu, aż odzyskasz śnieżnobiałą biel.