4 sprawdzone metody, by pozbyć się plam z soli drogowej z butów


Pierwsze opady śniegu za nami! Zaśnieżone miasto wygląda magicznie, a Ty nie możesz nacieszyć się tym urzekającym widokiem? Czar jednak pryska, gdy na swoich ulubionych butach zobaczysz nieestetyczne plamy z soli drogowej... Na szczęście wiemy, jak się ich skutecznie pozbyć. Nasze domowe sposoby potrafią zdziałać cuda!

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli kilka słów o tym, jak zapobiec powstawaniu plam z soli drogowej

Zastanawiasz się, dlaczego na Twoich butach zimą pojawiają się nieestetyczne plamy? Sól drogowa, którą posypywane są powierzchnie, zostaje wchłonięta przez cholewkę buta. W momencie, gdy wilgoć odparowuje, Twoim oczom ukazuje się niestyczna biała plama. 

Aby temu zapobiec, koniecznie zaimpregnuj buty jeszcze przed pierwszym użyciem. Dzięki temu stworzysz warstwę hydrofobową i zapobiegniesz przenikaniu soli w cholewkę buta. Zyskasz więc pewność, że Twój nowy nabytek będzie znacznie mniej narażony na negatywne działanie czynników zewnętrznych i posłuży Ci znacznie dłużej!

Nie zapomnij o użyciu wodo- i plamoodpornego preparatu. W ten sposób zaoszczędzisz czas, który będziesz musiał poświęcić na usuwanie plam z soli, a Twoje buty będą zachwycać świetnym wyglądem przez kolejne sezony.

Jak przygotować buty do czyszczenia?

Zapomniałeś o impregnacji i na Twoich butach pojawiły się nieestetyczne plamy z soli drogowej? Głowa do góry! Wiemy, jak temu zaradzić i chętnie podzielimy się tą wiedzą!

Zanim jednak przystąpisz do działania, zetrzyj pozostałości soli na tyle, na ile to możliwe. W tym celu wykorzystaj wilgotną ściereczkę o stosunkowo miękkiej teksturze. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz ciepłej wody. Jeśli wolisz czyścić buty na sucho, użyj szczotki z miękkim włosiem, która ułatwi pozbywanie się soli.

Czas to Twój sprzymierzeniec!

Pamiętaj, że liczy się czas! Sól drogowa jest bogata w różnorodne substancje chemiczne, a plamy nią spowodowane mogą być szkodliwe dla Twoich butów i powodować trwałe odbarwienia. W szczególności dotyczy to miękkich cholewek wykonanych z naturalnych materiałów, np. delikatnej skóry cielęcej.

Działaj tak szybko, jak to możliwe i pod żadnym pozorem nie zostawiaj osolonych butów na później, bo uporanie się z tym problemem będzie znacznie trudniejsze. Następnie zastosuj sprawdzone, domowe metody, które omówiliśmy w tym poradniku.

Kuchenni pomocnicy w walce z plamami z soli

Jeśli sama woda nie pomogła, przyda Ci się wsparcie kuchennych pomocników. Ocet i płyn do naczyń to produkty, które na pewno posiadasz!

Wymieszaj ocet z wodą w jednakowych proporcjach i używając białej ściereczki, przetrzyj mało widoczne miejsce na cholewce. Jeśli nie pojawiły się odbarwienia, możesz przystąpić do działania. Energicznie wycieraj plamy z soli do momentu, aż całkowicie się ich pozbędziesz. Możesz wesprzeć się miękką szczoteczką, która wzmocni efekt działania octu. Następnie użyj wilgotnej szmatki, by łatwo usunąć pozostałości po occie. 

Uwaga! Połączenie soli i octu może powodować blaknięcie skórzanego materiału, a nawet powstawanie pęknięć. Aby temu zapobiec, wystarczy, że po zakończeniu tego procesu nałożysz na buty dedykowaną do tego materiału odżywkę, która pomoże Ci zachować elastyczność i wydobędzie kolor, a Twoje buty będą wyglądać jak nowe.

Metoda z octem nie sprawdzi się jednak do zamszowych butów. W tym przypadku rekomendujemy zastąpienie octu płynem do mycia naczyń. Postępuj w ten sam sposób, by uzyskać zachwycające rezultaty.

Aby przyspieszyć proces wysychania cholewki i zachować perfekcyjny kształt butów, wypełnij ich wnętrze starymi gazetami. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj obuwia w pobliżu grzejnika. Efekty mogą być odwrotne od zamierzonych!

 

Szkolny ekwipunek jako ostatnia deska ratunku

Do pozbycia się plam z soli drogowej z butów przyda Ci się coś, co znajduje się w piórniku każdego ucznia – gumka do mazania. Ten produkt skutecznie pozwoli Ci uporać się z problemem, gdy białe plamy pojawiły się na Twoich zamszowych butach. Po prostu przetrzyj zasolone miejsca i strzepnij pozostałości gumki do mazania. Widzisz, jakie to proste? 

Aby Twoje zamszowe buty prezentowały się tak dobrze, jak dawniej, dokładnie je wyszczotkuj przy pomocy specjalnej szczotki do zamszu. Alternatywnie możesz użyć starej szczoteczki do zębów.=

Jeśli nie udało Ci się pozbyć uporczywych plam z soli drogowej, nie musisz rozstawać się z ulubioną parą butów. Jedyne, czego potrzebujesz to marker. Jeśli masz do czynienia z czarnym, skórzanym obuwiem, efekty będą rewelacyjne! 

By przywrócić dawną czerń, zamaluj pozostałości po soli drogowej mazakiem. Upewnij się, że używasz wodoodpornego produktu, by uzyskane rezultaty były trwałe. W zależności od potrzeb powtarzaj ten proces, gdy to konieczne!

Efekt uboczny magicznej zimy

Plamy z soli drogowej na butach to nieprzyjemny efekt uboczny magicznej zimy. Choć osypywanie nią dróg i chodników skutecznie chroni Cię przed upadkiem, z pewnością działa Ci na nerwy. Na szczęście wcale nie musi tak być! Znając sprawdzone sztuczki, z łatwością pozbędziesz się nieestetycznych, białych plam z ulubionych butów. Powodzenia!