5 powodów, dla których warto nosić obuwie BHP


Wyniki badań jasno wskazują, że około 25% wszystkich wypadków w miejscu pracy wiąże się z urazem stopy. Niebezpieczne środowisko pracy w połączeniu z brakiem odpowiednich środków ochronnych może okazać się przyczyną utraty zdrowia dla pracownika i utraty reputacji dla pracodawcy. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto przestrzegać przepisów i nosić obuwie BHP.

Zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu pracy

Noszenie sprzętu ochronnego w pracy to kwestia bezpieczeństwa. Badania jasno wskazują, że ¼ wszystkich wypadków, jakie mają miejsce w pracy, są związane z urazami stopy. Bez względu na to, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem, z całą pewnością zależy Ci na tym, by uniknąć takiego scenariusza. Na szczęście buty BHP są zaprojektowane po to, by zapewnić Ci ochronę w miejscu pracy. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze powody, dla których warto je nosić. Do dzieła!

#1 Zapobiegnij upadkom i urazom

Niezależnie od miejsca pracy, w każdym zawodzie zdarzają się niespodziewane potknięcia, przypadkowe upadki i nieprzewidziane poślizgnięcia. Aby zapewnić odpowiednią ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami, warto stosować odpowiednie obuwie ochronne, które cechuje się przyczepną podeszwą i właściwie zaprojektowanym bieżnikiem. Dzięki temu podłoga przestaje być śliska, a miejsce pracy staje się bezpieczniejsze.

Buty BHP zapewniają ochronę przed skaleczeniami, oparzeniami, silnymi uderzeniami, a także upadkami, które mogłyby skutkować złamaniami kości lub innymi, poważnymi urazami.

#2 Zapewnij ochronę przed porażeniem prądem

Elektryczność w miejscu pracy stwarza wiele zagrożeń. Aby zmniejszyć narażenie na potencjalne porażenie prądem lub oddziaływanie nagromadzonej elektryczności statycznej warto nosić obuwie wykonane z materiałów nieprzewodzących, np. ze skóry lub z gumy.

#3 Zapewnij ochronę przed oparzeniami

Obuwie ochronne może zapewnić skuteczną ochronę nie tylko przed porażeniem prądem, ale też przed groźnymi oparzeniami spowodowanymi przez chemikalia czy inne niebezpieczne substancje, które mogłyby uszkodzić skórę stóp. Wybieraj buty BHP wykonane z solidnych, trwałych materiałów, które zapobiegną takim scenariuszom.

#4 Zadbaj o wydajność

Zmęczenie spowodowane długim staniem na nogach może być poważnym problemem w każdym miejscu pracy. Przemęczone mięśnie nóg i stóp dodatkowo dostają w kość w momencie, gdy pracownik nie ma na sobie wygodnych butów BHP. Właściwie zaprojektowane obuwie ochronne zadba o odpowiednią amortyzację i zapewni wsparcie łuku. Dzięki temu pracownik poczuje się bardziej komfortowo, a mięśnie przestaną być nadmiernie obciążone. Niewątpliwie wpłynie to na wydajniejsze wykonywanie pracy i zwiększy bezpieczeństwo.

#5 Pracuj zgodnie z przepisami

To właśnie bezpieczeństwo w miejscu pracy powinno być priorytetem dla każdego pracodawcy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków, po prostu przestrzegaj obowiązujących przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek dostarczenia obuwia roboczego pracownikom zajmującym się bezpośrednią obsługą maszyn i urządzeń technicznych. Buty BHP są też wymagane w miejscach, które powodują intensywne brudzenie bądź skażenie butów poprzez oddziaływanie środków promieniotwórczych, chemicznych, a także materiału biologicznego. 

Różne rodzaje butów ochronnych

Środowiska pracy mogą znacznie różnić się od siebie. Jeśli chcesz wykorzystać wszystkie zalety płynące z użytkowania butów BHP, ważne, by odpowiednio dopasować swoją parę do miejsca, w którym pracujesz.

Zgodnie z normą EN ISO 2035 buty BHP można podzielić na dwa podstawowe rodzaje związane z potencjalnymi zagrożeniami. Wyróżnia się zatem obuwie zawodowe (tzw. robocze) oznaczane symbolem „O” oraz obuwie bezpieczne oznaczane symbolem „S”. Pierwsze z nich jest dedykowane do codziennego użytkowania w miejscach, gdzie niewymagana jest dodatkowa ochrona palców stóp. Drugie natomiast cechują się tzw. podnoskami, które są odporne na uderzenia i zgniecenia. Dzięki temu zapewniają ochronę przed zmiażdżeniem palców przez spadające, ciężkie przedmioty lub materiały.

Dodatkowo istnieją dwie kategorie butów BHP. Kategorię pierwszą stanowią buty wykonane ze skóry bądź innych materiałów niezawartych w drugiej kategorii. Tę z kolei współtworzą buty całogumowe i całotworzywowe, czyli odpowiednio całkowicie wulkanizowane i całkowicie formowane.

Na uwagę zasługują też buty ze stalową wkładką, które sprawdzają się w miejscach, w których istnieje ryzyko nadepnięcia na ostre przeszkody. Tak zaprojektowana wkładka dodatkowo zmniejsza zmęczenie stóp i nóg. Istnieją również buty z bardziej elastyczną, łączoną podeszwą środkową, która zdaje egzamin np. przy pracy hydraulika, zachowując możliwość komfortowej pracy, a jednocześnie zapewniając ochronę przed ostrymi przedmiotami.

Nie lekceważ bezpieczeństwa

Specjalnie zaprojektowane buty BHP to klucz do bezpiecznego i efektywnego wykonywania pracy. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach zwykłe obuwie noszone na co dzień nie jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom i niebezpieczeństwom, jakie czyhają na pracownika w środowisku pracy. Niestety – wypadki się zdarzają i nie zawsze można ich uniknąć. Jednak w sytuacji, gdy do nich dojdzie, noszenie odpowiednich butów ochronnych pozwoli zapobiec poważnym obrażeniom i niebezpiecznym urazom.