5 skutecznych sposobów na za luźne buty


Wyślizgujące się pięty z butów powodują dyskomfort i utrudniają chodzenie. Długoterminowe noszenie zbyt luźnych butów może powodować ból stóp, a nawet przyczyniać się do powstawania bolesnych pęcherzy. Na szczęście wcale nie musisz rozstawać się z wysłużoną parą ulubionych butów. Podpowiadamy, jak uporać się ze zbyt luźnym obuwiem.

Dlaczego moje buty stały się za luźne?

Po wyciągnięciu letniego obuwia z szafy okazało się, że Twoja ulubiona para butów nagle przestała pasować? Istnieje wiele powodów, dla których buty mogły stać się zbyt luźne. Jednym z nich jest utrata wagi. Towarzyszące jej pozbycie się problemu zatrzymania wody w organizmie sprawia, że stopa może stać się mniejsza o pół rozmiaru. W przypadku świeżo upieczonych mam przyczyną tego stanu rzeczy może być wcześniejsza ciąża, która przyczyniała się do puchnięcia stóp. Zbyt częste noszenie jednej pary butów może również powodować, że z czasem but zacznie zsuwać się ze stopy.   

Niezależnie od powodu, dla którego Twoje buty są za luźne, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. Poznaj skuteczne sposoby na zbyt luźne obuwie.

#1 Zainwestuj we wkładki

Najpopularniejszym, a zarazem jednym z najbardziej skutecznych sposobów na za luźne buty są wkładki. Niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, wkładki potrafią skutecznie zmniejszyć obuwie aż o 1 rozmiar, a dodatkowo oferują szereg innych zastosowań. Wkładki żelowe świetnie sprawdzą się dla osób dbających o stawy. Natomiast wkładki skórzane to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy zmagają się z potliwością stóp. W przypadku zimowego obuwia rekomendujemy wkładki termiczne, które z łatwością utrzymają przyjemne ciepło, zapewniając Twoim stopom prawdziwy komfort.

Po prostu wsuń wkładkę wewnątrz obuwia, upewniając się, że w żadnym miejscu nie powstały zagięcia. W ten sposób wkładka wypełni przestrzeń między stopą a butem, a Ty będziesz mógł cieszyć się lepiej dopasowanym obuwiem.

#2 Postaw na zapiętki

Zapiętki to niewielkie, samoprzylepne paski, które pomogą Ci skutecznie zapobiec wysuwaniu się pięt z butów. Zamocuj je na wewnętrznej stronie buta w okolicy pięty. W ten sposób Twoja stopa przesunie się nieco do przodu, a pięty uzyskają dodatkową amortyzację. 

Ta metoda sprawdzi się praktycznie przy wszystkich rodzajach butów i jest szczególnie polecana do butów typu peep-toe, czyli obuwia z otwartymi palcami.

#3 Wypełnij nadmiar miejsca

Jeśli chcesz w prosty sposób pozbyć się problemu za luźnych butów, wypełnij nadmiar miejsca przy pomocy wacików. Możesz zastąpić je chusteczkami higienicznymi lub papierem toaletowym. Pamiętaj, żeby przed każdym założeniu butów wymienić te wypełniacze na nowe. 

To rozwiązanie sprawdzi się do płaskich butów wizytowych, balerinek, szpilek i obcasów. Nie rekomendujemy wypełniania w ten sposób butów sportowych. Unikaj tej metody, jeżeli wybierasz się na trening lub długi spacer – może powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

W sklepach dostępne są też specjalne wypełniacze do butów, tzw. noski. To rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup kilku par butów dla swojej pociechy na jeden sezon.

#4 Postaw na grube skarpety

W przypadku butów zimowych świetnym i efektywnym rozwiązaniem jest założenie grubych, wełnianych skarpet, które wypełnią pustą przestrzeń. Jeśli nie masz pod ręką wełnianych skarpet, możesz nałożyć dwie lub trzy pary bawełnianych.

W ten sposób dodasz objętości Twoim stopom zarówno na szerokość, jak i długość, pozbywając się problemu za luźnych butów. Efektem ubocznym tej metody jest zapewnienie sobie dodatkowego ciepła w mroźne dni. Jeśli zmagasz się z problemem nadmiernego pocenia się stóp, zrezygnuj z tego rozwiązania.

#5 Oddaj buty w ręce specjalisty

Przeglądając porady w Internecie, być może natrafisz na sposób polegający na moczeniu za luźnych butów wodą i wystawianiu ich na słońce. Pod żadnym pozorem nie stosuj tego rozwiązania, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z ulubioną parą skórzanych lub zamszowych butów. Długotrwała ekspozycja obuwia na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może powodować powstawanie nieestetycznych odbarwień na materiale.  

Jeśli nie chcesz ryzykować, po prostu oddaj buty w ręce specjalisty. Szewc doskonale wie, jak w skuteczny i bezpieczny sposób zmniejszyć zbyt luźne buty, tak, by ich nie uszkodzić.

Dlaczego nie warto celowo kupować za luźnych butów?

Pamiętaj, żeby celowo nie kupować zbyt luźnych butów. Wiele osób błędnie uważa, że noszenie obuwia większego o jeden rozmiar może zapobiec powstawaniu haluksów, czy otarć. To przekonanie jest jednak bardzo mylące!

W za dużych butach Twoje stopy muszą włożyć bardzo dużo pracy w to, żeby utrzymać Twoje ciało. Rezultatem tego wysiłku jest nienaturalny chód i ból stóp. Co więcej, za duże buty – przez to, że nie zapewniają odpowiedniego podparcia – mogą zwiększać ryzyko upadku, do którego może dojść podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów. 

Prawidłowo dopasowane obuwie zapewnia stabilną platformę, na której opiera się całe Twoje ciało. W ten sposób Twoje nogi układają się w optymalny sposób, co wpływa na mniejsze zużycie ścięgien oraz stawów. Z tego względu zalecamy kupowanie butów w odpowiednim rozmiarze.