6 domowych sposobów na plamy z wina i oleju samochodowego na butach


Na Twoich ulubionych butach pojawiły się plamy, które za żadne skarby nie chcą zniknąć? Gdy na zamszowe szpilki wylało Ci się czerwone wino lub ulubione półbuty wybrudziły się trudnym do pozbycia olejem samochodowym, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. Znamy najskuteczniejsze, domowe sposoby, dzięki którym w mgnieniu oka pozbędziesz się uporczywych plam z butów. Gotowy?

Uporczywe plamy na butach? Dla nas to nie problem!

Podczas romantycznej kolacji na Twoje drogie, zamszowe szpilki w jasnym odcieniu beżu wylało się czerwone wino? A może jadąc na ważne spotkanie biznesowe, postanowiłeś sprawdzić poziom oleju w samochodzie, który wyciekł prosto na nową parę welwetowych półbutów, za które zapłaciłeś fortunę? 

Bez względu na to, dlaczego na Twoich ulubionych butach pojawiły się uporczywe plamy, my nie będziemy Cię oceniać. Co więcej, zdradzimy Ci najskuteczniejsze, domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się ich w mgnieniu oka. Zaczynajmy!

#1 Posyp plamę z wina solą

Jasnobeżowe szpilki wykonane z zamszu tak doskonale pasowały do Twojej stylizacji na randkę, jednak gdy kelner przyniósł do stolika czerwone wino, kropla tego trunku zupełnym przypadkiem trafiła na cholewkę i zrujnowała Twój nastrój? Głowa do góry! Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!

Gdy masz do czynienia z plamą z czerwonego wina, najważniejsze jest szybkie działanie. Natychmiast wytrzyj plamę ręcznikiem papierowym, dociskając go delikatnie do cholewki. Pod żadnym pozorem nie szoruj zaplamionego materiału, by trunek nie przedostał się do głębszych warstw buta. W przeciwnym razie pozbycie się uporczywej plamy będzie graniczyć z cudem.

Następnie pokryj dokładnie plamę solą tak, by zakryła ją w całości. Zaczekaj, aż produkt wsiąknie w plamę z czerwonego wina i zetrzyj jej pozostałości suchym ręcznikiem papierowym. Widzisz, jakie to proste?

#2 Użyj sody oczyszczonej na plamę z czerwonego wina

Jeżeli plama z czerwonego wina nie zniknęła z cholewki Twoich jasnych, zamszowych butów, uratuje Cię soda oczyszczona. Użyj jej i odrobiny wody do stworzenia pasty, którą nałożysz na plamę. 

Zaplamiony obszar pokryj obficie tak przygotowaną pastą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Przy pomocy szczotki do zamszu zetrzyj pozostałości sody oczyszczonej i gotowe.

#3 Wykorzystaj wybielacz, by pozbyć się plam z czerwonego wina

Plama z czerwonego wina pojawiła się na białych, materiałowych trampkach? Nic straconego! Aby się jej pozbyć, możesz użyć wybielacza do tkanin. Bądź jednak ostrożny i rozcieńcz go z wodą, by nie pojawiły się żółte odbarwienia.

Nałóż rozcieńczony wybielacz punktowo w miejsca, które zostały oblane czerwonym winem, odczekaj około 10 minut i zalej plamę gorącą wodą z czajnika. Następnie pozostaw obuwie do całkowitego wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Aby przyspieszyć ten proces, możesz wewnątrz butów umieścić stare, niebarwione gazety. Jeśli będziesz je regularnie wymieniać, Twoje ulubione białe trampki wyschną jeszcze szybciej.

#4 Pozbądź się plamy z oleju samochodowego przy pomocy płynu do naczyń

Skoro już wiesz, jak pozbyć się plam z czerwonego wina, nadszedł czas na rozprawienie się z pozostałościami po oleju samochodowym. Na szczęście to zadanie jest równie proste, o ile zadziałasz szybko i zastosujesz sprawdzone metody. 

Doskonałym narzędziem do walki ze świeżą plamą z oleju samochodowego jest produkt, który znajduje się w każdej kuchni, czyli płyn do naczyń. To silnie odtłuszczający środek, który doskonale zda egzamin, jeśli na cholewce Twoich butów pojawiła się trudna do usunięcia plama z oleju.

Nasącz wodą czystą gąbkę lub szmatkę, a następnie dodaj kilka kropel płynu i delikatnie pocieraj plamę do momentu, aż na materiale zacznie pojawiać się piana. Następnie przetrzyj buty do sucha i gotowe.

#5 Użyj skórki po bananie, by pozbyć się plamy z oleju

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się plamy po oleju samochodowym z ciemnych, skórzanych butów jest skórka od banana. Pocieraj cholewkę jej wewnętrzną stroną do momentu, aż tłusta plama zniknie z powierzchni butów. Następnie przetrzyj buty do czysta i ciesz się doskonałym efektem.

#6 Skrobia kukurydziana lub talk dla niemowląt na starą plamę z oleju samochodowego

Plama z oleju samochodowego towarzyszy Ci już od dłuższego czasu? Zastosuj skrobię kukurydzianą. Wymieszaj ją z wodą, by uzyskać gęstą pastę, którą następnie dokładnie rozetrzesz po uporczywej plamie.

Odczekaj całą dobę i pozbądź się pozostałości produktu przy pomocy suchej szmatki lub szczotki dedykowanej do konkretnego materiału, z jakiego zostały wykonane Twoje buty. W podobny sposób zadziała talk dla niemowląt.

Pożegnaj uporczywe plamy raz na zawsze!

Kiedy wydaje Ci się, że niektóre plamy pozostaną z Tobą na zawsze, odpędź czarne myśli i zastosuj nasze sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym pożegnasz je raz na zawsze. Nawet najtrudniejsze odbarwienia z czerwonego wina czy oleju samochodowego nie będą psuć Ci nastroju, gdy wykorzystasz skuteczne metody, które omówiliśmy w tym artykule. Trzymamy kciuki!