7 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania


Bez względu na to, czy biegasz dla zabicia czasu i zrelaksowania się, traktujesz to jako formę odchudzania, czy przygotowujesz się do maratonu, odpowiednie buty to podstawa. To właśnie one zapewniają właściwą postawę ciała, zapobiegając jednocześnie urazom i uprzyjemniając wysiłek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania.

#1 Dopasuj odpowiedni rozmiar

Dobór właściwego rozmiaru butów wydaje się być oczywistą sprawą. Wielu biegaczy zapomina jednak o tym aspekcie i wybiera za duże obuwie sportowe, obawiając się, że wskutek aktywności spuchną im stopy.

Aby buty do biegania zapewniły Ci maksymalną wygodę, nie decyduj się na kompromisy w zakresie rozmiarów. Większość producentów obuwia sportowego uwzględnia połówkowe rozmiary.

Najlepiej będzie, jeśli buty do biegania przymierzysz wieczorem, gdy Twoje stopy będą zmęczone po ciężkim dniu. Upewnij się, że Twoje palce mogą swobodnie się poruszać.

Pamiętaj, że dobrze dobrane buty sportowe nie muszą się „docierać”. Wybierz taki rozmiar, który od samego początku będzie idealnie pasować.

#2 Zastanów się nad tym, po jakiej nawierzchni planujesz biegać

Czy biegasz wyłącznie po bieżni? A może najprzyjemniej wykonuje Ci się tę aktywność w lesie? Zdecyduj się na buty z odpowiednią podeszwą dedykowaną do poszczególnych nawierzchni. 

Lekkie i elastyczne buty sprawdzą się lepiej na równych, aczkolwiek twardych powierzchniach – chodnikach, ścieżkach oraz bieżniach. Doskonale amortyzują wstrząsy i znacząco minimalizują ryzyko ewentualnej kontuzji.

Do biegania po terenie pełnym przeszkód wybierz buty z głębokim bieżnikiem wypustkami na podeszwie, które zapewnią Ci doskonałą przyczepność do nierównego podłoża. Dodatkowym ich atutem jest perfekcyjne wsparcie kostki, które jest niezwykle istotne podczas biegania po nierównej powierzchni. 

Pamiętaj, że zakładanie takich butów do aktywności na bieżni lub chodniku może być niewygodne. Gdy planujesz bieganie zarówno po drogach, jak i lasach, wybierz hybrydowe buty do biegania, które sprawdzą się w obu warunkach.

#3 Zwróć uwagę na amortyzację

Od miejsca, w którym planujesz biegać, zależy też grubość materiału pod środkową podeszwą oraz twardość zastosowanej pianki, czyli amortyzacja. Oba te aspekty odpowiadają za absorbowanie uderzeń.

Zastanów się, jak dalekie dystanse planujesz przemierzać. Jeżeli przygotowujesz się do maratonu, wybierz buty z większą amortyzacją. Na krótsze dystanse sprawdzą się natomiast buty z bardziej elastyczną podeszwą. 

Zwróć też szczególną uwagę na tzw. spadek podeszwy buta. Przekraczający 10 mm zapewni Twoim stopom dużą amortyzację. Minusem tego rozwiązania jest większy wysiłek pięty. 

Z kolei im niższy spadek, tym więcej uderzeń przyjmuje śródstopie. Może to powodować większą pracę ścięgna Achillesa. 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, zdecyduj się na tradycyjne buty z około 8 mm spadkiem.

#4 Przyjrzyj się swoim starym butom

Wybierając nowe buty do biegania, warto przyjrzeć się starej, często noszonej parze. Da Ci to doskonały pogląd na to, w jaki sposób pracuje Twoja stopa.

Jeśli na podeszwie buta widoczne są ślady zużycia z wewnętrznej strony, wówczas przyda Ci się para stabilizujących butów sportowych o lekkiej strukturze. W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji. 

Gdy zauważysz ślady zużycia z zewnętrznej strony buta, wybierz elastyczne obuwie do biegania z dużym stopniem amortyzacji. Dzięki temu zapobiegniesz urazom.

#5 Zwróć uwagę na konstrukcję buta

Każda część buta ma swoje przeznaczenie. Nawet najmniejsze niedopasowania mogą sprawić, że będziesz odczuwać dyskomfort podczas biegania. Pamiętaj, że im lżejsza jest konstrukcja buta, tym mniejsze zmęczenie odczujesz po zakończonym biegu.

Cholewka buta sportowego jest przeważnie wykonana z tkaniny lub nowoczesnej siateczki. Wybierz rozciągliwy materiał, który zapewni Twoim stopom wsparcie, jakiego potrzebują.

Równie istotne jest, by pięta nie ślizgała się w bucie, a jego tylna część w żaden sposób nie podrażniała kostek czy ścięgien.

Zwróć też szczególną uwagę na sznurowadła. Upewnij się, że nie są wykonane ze śliskiego materiału i nie będą rozwiązywać się w trakcie wykonywania aktywności. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym potknięciom.

#6 Nie zapomnij o podeszwie

Dokonując wyboru butów do biegania, nie zapomnij o dokładnym przeanalizowaniu podeszwy. Zawarte w niej wypustki zwiększą Twoją przyczepność do podłoża, zapewniając Ci stabilność. 

Elastyczny materiał poprawi sprężystość i zagwarantuje, że bieganie będzie prawdziwą przyjemnością. Za sztywne podeszwy mogą utrudniać zginanie stopy i powodować nadmierne obciążenie, znacząco wpływając na komfort użytkowania.

#7 Postaw na komfort

Niektóre rozwiązania sprawdzą się u jednych osób, podczas gdy u innych będą skazane na porażkę. Pamiętaj, żeby wybierać buty zgodnie z własnymi preferencjami. Przymierz różne modele i sprawdź, w których czujesz się najlepiej. 

Nie kieruj się jedynie wyglądem. Buty sportowe przede wszystkim powinny być funkcjonalne i zapewniać Ci wygodę podczas biegania. To, jak wyglądają, jest drugorzędnym aspektem.