7 praktycznych sposobów, jak dbać o białe buty


Białe buty są uniwersalne i pasują niemal do wszystkiego. Z tego powodu uwielbiają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ich jedyną wadą jest tempo, z jakim uwielbiają się brudzić. Na szczęście znamy sprawdzone sposoby, które w mgnieniu oka przywrócą biel Twoim ulubionym butom.

#1 Zabezpiecz nowe buty

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zabezpieczyć nowe, białe buty jeszcze przed pierwszym założeniem. Zanim przez myśl przejdzie Ci wyjście w nich na zewnątrz, zaimpregnuj je specjalnym środkiem, który zapewni skuteczną ochronę przed brudem.

Wybierz dobrej jakości impregnat, który zapobiegnie wchłanianiu plam. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie płynu w sprayu. Taka forma świetnie sprawdzi się przy materiałowych i płóciennych butach. Z kolei do butów z miękkiej skóry lepszym wyborem okażą się produkty nakładane szmatką, takie jak pasty, kremy, a nawet wosk pszczeli. Pamiętaj, żeby regularnie aplikować ten środek na Twoje białe buty.

Uwaga! Zwróć uwagę, by środek zapobiegający powstawaniu plam był dobrze dobrany do materiału, z którego wykonane jest obuwie. Niewłaściwy produkt może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych!

#2 Nie zwlekaj

Pamiętaj, że długo pozostawione plamy i zabrudzenia stają się trudniejsze do usunięcia. Jeśli zauważysz, że na Twoich białych butach pojawiło się błoto lub inny brud, pozbądź się go tak szybko, jak to możliwe.

Wychodząc z domu, warto mieć przy sobie paczkę nawilżanych chusteczek, które szybko uporają się z brudem. W domu możesz użyć gąbki z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

#3 Traktuj brud punktowo

Gdy zobaczysz, że na Twoich białych butach pojawiło się niewielkie zabrudzenie, nie ma potrzeby ich prać. Zastosuj podręczny odplamiacz w sztyfcie lub pisaku. W ten sposób szybko pozbędziesz się plamy z błota lub trawy i ponownie będziesz w stanie założyć swoje ulubione buty.

#4 Domowe sposoby

Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów na nieestetyczne plamy jest zastosowanie octu. Zanurz czystą ściereczkę lub gąbkę w occie, przetrzyj nią buty i zobacz, jak szybko znikają ślady i otarcia.

Jeśli na Twoich butach pojawiły się tłuste plamy, możesz przygotować też roztwór z ciepłej wody i łagodnego szamponu dla dzieci. Zamocz w nim czystą, wilgotną szmatkę i wyczyść buty.

W przypadku zamszowego obuwia, do usunięcia brudu świetnie sprawdzi się gumka do mazania. Nie pocieraj plam zbyt mocno, aby nie rozprzestrzeniły się po całym bucie. Pamiętaj, żeby po wyczyszczeniu białych butów z zamszu przetrzeć je specjalną szczotką do tego materiału. W ten sposób odzyskają swoją charakterystyczną fakturę.

Jeżeli za żadne skarby nie możesz pozbyć się powierzchownych plam, użyj… lakieru do paznokci! Wybierz biały kolor i ukryj zadrapania na skórzanych lub gumowych podeszwach ulubionych butów.

#5 Zastosuj wybielacz

Na plamy na białych butach świetnie sprawdzi się też wybielacz. Nie nakładaj go jednak bezpośrednio na buty! Nierozcieńczony wybielacz może pozostawić żółte ślady.

Z tego powodu konieczne jest przygotowanie roztworu. Wymieszaj jedną łyżeczkę wybielacza z pięcioma łyżeczkami wody. Tak przygotowaną miksturę nałóż przy pomocy gąbki lub szmatki na brudne miejsca na białych butach. Przydatna okaże się też stara szczoteczka do zębów. W ten sposób bez problemu dostaniesz się do trudno dostępnych miejsc.

Po zastosowaniu wybielacza nie zapomnij o przepłukaniu butów w ciepłej wodzie.

#6 Nie zapomnij o sznurówkach

Nawet jeśli Twoje buty znów zachwycają nieskazitelną bielą, efekt końcowy nie będzie tak oszałamiający, jeśli Twoje sznurówki nie będą równie czyste. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie prać butów razem ze sznurowadłami. W ten sposób brud zacznie gromadzić się w okolicy otworów na sznurówki, co nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.

Możesz wyczyścić je ręcznie w przygotowanym wcześniej roztworze z wybielacza, octu lub szamponu dla dzieci. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest wypranie ich z białymi ubraniami. Aby zapobiec zniekształceniom, skorzystaj ze specjalnego woreczka do prania bielizny. Jeśli go nie posiadasz, nic straconego! Równie dobrze sprawdzi się poszewka na poduszkę.

#7 Przyspiesz proces suszenia

Skoro Twoje buty są ponownie śnieżnobiałe, z pewnością nie możesz się doczekać, kiedy je znowu ubierzesz. Mokre buty najlepiej suszyć na świeżym powietrzu.

Uwaga! Unikaj bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Słońce może sprawić, że gumowe podeszwy Twoich butów zżółkną.

Aby przyspieszyć proces suszenia, polecamy wsadzenie starych gazet lub ręczników papierowych do butów. W ten sposób nadmiar wilgoci wchłonie się znacznie szybciej.

Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wkładać białych butów do pralki. Zastosowanie nawet najdelikatniejszego cyklu prania jest zbyt ryzykowne i może sprawić, że Twoje buty staną się żółte. Co więcej, pralka może uszkodzić materiał, z którego wykonane są buty, a nawet sprawić, że się skurczą. Najlepiej pozostać przy sprawdzonych metodach i ręcznie wyczyścić swoje ulubione obuwie. Jesteśmy pewni, że omówione w tym artykule metody Ci w tym pomogą!