7 sprawdzonych sposobów, dzięki którym przedłużysz żywotność butów do biegania


Wiosna to ostatni dzwonek, by uzyskać wymarzoną sylwetkę na nadchodzące lato. Jeśli poza restrykcyjną dietą zdecydowałeś się na uprawianie sportu, z pewnością uda Ci się osiągnąć wymarzone efekty. Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej i ujędrnienie ciała jest bieganie. Sprawdź, jak dbać o buty do biegania, by cieszyć się ich nienaganną kondycją przez długi czas.

Przedłuż żywotność swoich butów do biegania

Niektórzy traktują bieganie jako idealny sposób na relaks, podczas gdy inni zmuszają się do niego, by pozbyć się niechcianych kilogramów. Bez względu na to, po której stronie barykady Ty się znajdujesz, buty do biegania to jeden z najważniejszych elementów, który pozwoli Ci pokonywać wyznaczone kilometry.

Niestety, nawet najdroższe buty do biegania nie posłużą Ci wiecznie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sztuczek, dzięki którym z powodzeniem przedłużysz ich żywotność. Zebraliśmy je dla Ciebie w jednym miejscu. Do dzieła!

#1 Wysusz wkładki przed kolejnym treningiem

Najprostszym sposobem, by przedłużyć żywotność butów do biegania, jest wysuszenie wkładek przed kolejnym treningiem. Mokre, przepocone buty mogą nie tylko nieprzyjemnie pachnieć, ale też sprzyjać powstawaniu przykrych dolegliwości, takich jak grzybica.

Po zakończonym treningu koniecznie wyciągnij wkładki z butów i odłóż je w dobrze wentylowanym miejscu, gdzie będą mogły swobodnie wyschnąć. Lepiej nie pozostawiaj ich na włączonym kaloryferze, gdyż może to niszczyć materiał. Dobrym pomysłem jest posiadanie co najmniej dwóch par wkładek, które będziesz stosować naprzemiennie.

#2 Użyj starych gazet

By uzyskać najlepsze efekty i pozbyć się potu z wnętrza obuwia, wykorzystaj stare gazety. Po wyjęciu wkładek z butów umieść w nich stare gazety, które wchłoną nadmiar wilgoci. Unikaj błyszczących magazynów z kolorowymi zdjęciami, które mogłyby pozostawić odbarwienia na bucie. Zamiast tego wybierz dziennik z gorszej jakości papieru gazetowego lub wykorzystaj gazetki promocyjne ze sklepów. W podobny sposób zadziałają ręczniki papierowe. Pozostaw je w butach na całą noc i gotowe.

#3 Pozwól butom odpocząć

Podobnie, jak Twoje ciało potrzebuje odpoczynku między treningami, tak potrzebują go i Twoje buty. Gromadzący się w nich pot musi wyparować, by uniknąć powstawania niesprzyjającego środowiska. W przeciwnym razie na Twoich stopach może pojawić się nieprzyjemna grzybica, a Twoje buty mogą zacząć pleśnieć.

Aby uniknąć tego problemu, zaopatrz się w co najmniej dwie pary butów do biegania. Dzięki temu obuwie będzie mogło skuteczniej wysychać między treningami, a Ty będziesz cieszyć się ich dobrą kondycją przez dłuższy czas.

Skutek uboczny: Używanie dwóch różnych modeli butów do biegania może przyczynić się do wzmocnienia mięśni w obrębie stóp i nóg. Wszystko za sprawą subtelnej zmiany wysokości, na jakiej znajduje się Twoja pięta.

#4 Regularnie czyść swoje buty do biegania

Bieganie po chodnikach, asfalcie i lesie sprawia, że podeszwy szybko się brudzą, a w efekcie przyczepność butów do podłoża odczuwalnie się zmniejsza. Aby temu zapobiec, pamiętaj o regularnym czyszczeniu swojego obuwia do biegania.

W pierwszej kolejności pozbądź się brudu i zanieczyszczeń z podeszwy. W tym celu wykorzystaj starą szczoteczkę do zębów i ciepłą wodę. Następnie wyciągnij sznurówki i wypierz je w pralce lub ręcznie — w misce z wodą i proszkiem do prania. Nie zapomnij o wyczyszczeniu i odświeżeniu wkładek. Jeśli sznurowadła bądź wkładki są w złej kondycji, po prostu wymień je na nowe. 

Używając delikatnej szczoteczki, ciepłej wody oraz mydła lub płynu do naczyń, pozbądź się zabrudzeń z cholewki. Wysusz buty w temperaturze pokojowej i gotowe.

#5 Chroń buty do biegania przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca

Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj mokrych ani wilgotnych butów do biegania na słońcu, Choć w ten sposób obuwie rzeczywiście szybciej wyschnie, na materiale mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, a klejenia między cholewką a podeszwą mogą stracić trwałość.

#6 Noś buty do biegania zgodnie z ich przeznaczeniem

Pamiętaj, by używać butów do biegania zgodnie z ich przeznaczeniem. Dodatkowe kilometry przemierzane w nich na co dzień sprawią, że Twoje ulubione sportowe obuwie szybciej się zużyje.

Dodatkowo zwróć uwagę, by butów do biegania po szlakach nie używać do biegania po asfalcie czy betonie. Przyczepne, gumowe wypustki, w które zaopatrzone jest to obuwie, może znacznie szybciej ulec zużyciu na niedopasowanej powierzchni.

#7 Regularnie wymieniaj buty na nowe

Niestety, nawet najbardziej zadbane buty do biegania nie posłużą Ci przez całe życie. Zdaniem ekspertów takie obuwie należy wymieniać co około 800 km. W tym czasie pianka podeszwy traci swoją elastyczność, a buty przestają tak dobrze amortyzować uderzenia stopy o podłoże.

Jeśli szukasz nowego obuwia do biegania, znajdziesz je w naszym sklepie internetowym, gdzie oferujemy tysiące modeli prosto od renomowanych producentów, takich jak Reebok, Nike czy Adidas. Wybierz swój ulubiony fason na treningi i osiągnij wymarzone rezultaty!