Buty do szkoły


Kompletując wyprawkę szkolną dla malucha myślimy o wielu szczegółach. Chcemy zaopatrzyć dziecko we wszystko, co wygodne, dobrej jakości i praktyczne.

Sprawdzamy każdy detal i oceniamy wykonanie. Pośród piórników, plecaków i wielu akcesoriów, strategiczne miejsce zajmuje obuwie szkolne. To w nim dziecko spędza wiele godzin każdego dnia. Zatem – jakie buty do szkoły wybrać i co wziąć pod uwagę?

Czym się kierować wybierając buty do szkoły?

Po pierwsze praktyczność i komfort. Pamiętajmy, że w kupionym przez nas obuwiu stopy dziecka spędzą średnio od 6 do 8 godzin każdego dnia. Ważne zatem, by były przewiewne, giętkie a jednocześnie stabilne i dobrze wyprofilowane. Zwróćmy uwagę na materiał i jego właściwości. Jeśli jest to skóra – czy wystarczająco miękka i delikatna? Jeśli zaś tworzywo sztuczne – czy wystarczająco przepuszcza powietrze?

Istotna jest także waga obuwia. Zbyt ciężkie staną się nieznośną przyczyną zmęczenia nóg i uczucia podrażnienia. W lekkich butach przemierzanie korytarzy i przesiadywanie wiele godzin w szkole nie będzie żadnym utrapieniem.

Pomiar stopy dziecka

Na wstępie należy podkreślić, że kupowanie za dużych butów to niewłaściwe posunięcie. Dziecko w luźnym obuwiu będzie się czuło niekomfortowo, dodatkowo wpłynie to negatywnie na jego stopy a nawet może skutkować wykoślawieniem chodu i obtarciami. Stopa dziecka rośnie szybko, to fakt. Niedopuszczalne jest jednak wybieranie zbyt dużych butów „na przyszłość”.

Powinny być dobrze dopasowane, by właściwie trzymać nogę. Ważne, byśmy nie zapominali o możliwej zmianie rozmiaru stopy w zależności od pory dnia – zdarza się, że stopa może być dłuższa lub szersza, zwłaszcza latem, w niezwykle gorące dni. Całodniowe przemieszczanie się w obuwiu jest po prostu męczące dla nóg, więc dobierając rozmiar zwróćmy uwagę, czy obuwie szkolne nie jest nazbyt ciasne.

Komfort noszenia

W zależności od sezonu i pogody za oknami wybierzmy jak najbardziej optymalne rozwiązanie dla dziecka. Zwróćmy uwagę, czy buty do szkoły nie posiadają żadnych sztywnych lub ostrych elementów ozdobnych. Dobrym rozwiązaniem okażą się zapięcia na rzepy, choć u starszego ucznia nie będzie miało to już takiego znaczenia, wziąwszy pod uwagę jego samodzielność.

Buty sportowe do szkoły

Należy zaopatrzyć malucha zarówno w obuwie do ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego, jak również do codziennego funkcjonowania podczas lekcji. Jedna para butów nie wchodzi w rachubę. Po pierwsze, będzie to niehigieniczne. Zapocona po meczu siatkówki stopa potrzebuje odpocząć w suchym, świeżym obuwiu. Po drugie, inaczej wyprofilowane są buty sportowe, inną zaś funkcję spełniają te do przemieszczania się po szkolnych korytarzach. Buty sportowe zostawmy do rozgrywek zespołowych i biegów. Dziecko musi mieć drugą parę na pozostałe lekcje.

Szukając obuwia sportowego weźmy pod uwagę wykorzystany w produkcji materiał. Musi być oddychający, szybkoschnący i delikatny dla skóry dziecka. Przyjrzyjmy się także podeszwie – czy jest wystarczająco giętka i sprężysta? Specyfika lekcji wychowania fizycznego polega na tym, że trening wypełniony jest różnorodnymi formami aktywności, począwszy od gier zespołowych, a skończywszy na elementach jogi czy fitnessu. Obuwie sportowe dla dzieci powinno zatem być jak najbardziej przystosowane do intensywnej eksploatacji.

Pamiętajmy też o niebrudzącej białej lub szarej podeszwie, która nie pozostawi śladów na gimnastycznej nawierzchni. Zwróćmy uwagę, buty są stabilne i nogi dziecka się w nich nie wykrzywiają – stabilizacja będzie gwarancją bezpieczeństwa podczas nagłych ruchów, podskoków i wykonywania figur.

Stylowe i zdrowe dla stóp

Dzieci, zwłaszcza starsze, zwracają coraz większą uwagę na modę i design. Poprzez różnorodne stylizacje chcą wyrażać siebie i czuć się pewnie wśród rówieśników. Obserwują upodobania koleżanek i kolegów, śledzą trendy i w ten sposób wybierają coś co najlepiej oddaje ich osobowość. Dajmy im szansę znaleźć takie buty, w których będą czuć się nie tylko komfortowo, ale też modnie.

Ważna jest zarówno kolorystyka jak wzornictwo (lub jego brak, jeśli dziecko preferuje minimalizm). Wybierając obuwie do szkoły weźmy pod uwagę fakt, że każdego dnia nasza pociecha ubiera się na zajęcia zupełnie inaczej, więc obuwie powinno być na miarę możliwości uniwersalne kolorystycznie, by nie odcinało się od części garderoby.

Modny wygląd wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze zdrowia. Istnieje wiele modeli butów szkolnych, których wysoka jakość współgra z oryginalnym wyglądem. Ważne by dopasować fason do stóp dziecka, uwzględniając wszystkie szczególne cechy anatomiczne. Dobrze dobrane obuwie to wypoczęte całe ciało.