Buty na długie dystanse


Bez względu na to, czy wybierasz się na długi spacer po lesie, kilkugodzinne zwiedzanie starego miasta, czy pielgrzymkę, z pewnością potrzebujesz odpowiedniego obuwia. Zastanawiasz się, jakie buty sprawdzą się na długie dystanse i szukasz najwygodniejszej opcji? Jesteś we właściwym miejscu!

Liczy się komfort

Komfort zawsze powinien być Twoim priorytetem, zwłaszcza gdy masz w planach długie przechadzki. Aby go sobie zapewnić, zwróć szczególną uwagę na szerokość i długość butów, a także na amortyzację. To właśnie dzięki niej zwiększy się stabilność i przyczepność podczas chodzenia, a jednocześnie zmniejszy się nacisk wywierany na Twoje stopy.

Zadbaj o to, by wkładka w bucie zapewniała nie tylko amortyzację, ale też właściwie wspierała podbicie stopy. Powinna być wykonana z pianki lub żelu, dzięki czemu w mgnieniu oka dopasuje się do kształtu stopy, zapewniając Ci wysoki komfort użytkowania. 

Jeśli masz płaskostopie, szukaj butów, które zapewnią dużą stabilność, a jednocześnie pozwolą Ci przejąć stery nad kontrolą ruchu. W przypadku wysokiego podbicia miej na uwadze konieczność wzmocnienia absorbowania wstrząsów. Na standardowe podbicie sprawdzą się natomiast buty o stosunkowo twardej, lecz elastycznej podeszwie, która zapewni właściwą stabilizację w obrębie pięty.

Czy na długie spacery sprawdzą się buty do biegania?

Wiele osób zastanawia się, czy buty przeznaczone do biegania sprawdzą się na długie spacery i rezygnuje z zakupu osobnej pary. Choć buty do biegania są stosunkowo lekkie, co jest pożądaną cechą przy spacerowaniu, warto pamiętać, że biomechanika stopy podczas chodu całkowicie różni się od tej podczas dynamicznego biegu.

W trakcie chodzenia stopa przeważnie w pierwszej kolejności dotyka podłoża w okolicy pięty. Natomiast w trakcie biegu punkt ten przenosi się w okolice śródstopia. Co więcej, buty do biegania posiadają przeważnie twardszą podeszwę, co przy spacerowaniu mogłoby powodować dyskomfort i ból stóp.

Z tego względu lepiej unikać zakładania obuwia do biegania na spacery. Zastanawiasz się, czym zatem powinny cechować się buty na długie marsze? Czytaj dalej, by poznać odpowiedź!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do chodzenia?

Buty do chodzenia powinny być stabilne i elastyczne, umożliwiając płynny, niczym nieograniczony ruch stopy. Nie zapominaj o tym, by były dostosowane do pogody. W deszczowe dni wybieraj wodoodporne modele, a upalnym latem decyduj się na buty wykonane z przewiewnych, oddychających materiałów. Poza tym powinny cechować się odpowiednim dopasowaniem.

Przymierzając obuwie, w którym zamierzasz przemierzać długie dystanse, pomachaj palcami i pozginaj je. Ruch ten powinien odbywać się w nieskrępowany sposób. Pamiętaj jednak, że pozostawienie za dużej przestrzeni Twoim palcom może być zgubne. Stopa zacznie przesuwać się do przodu, Ty odczujesz dyskomfort, a na Twoich stopach pojawią się pęcherze i odciski.

Jeśli dana para butów wydaje się nieco ciasna i masz nadzieję, że uda Ci się ją rozchodzić, zrezygnuj z zakupu. Wybieraj buty, w których od samego początku czujesz się komfortowo i wygodnie.

Unikaj za ciasnych butów

Długie godziny spędzone na nogach mogą powodować puchnięcie stóp. Z tego względu pod żadnym pozorem nie decyduj się na za ciasne buty. Zwróć uwagę zarówno na ich długość, jak i szerokość. Wybierz model, który zapewni odpowiednio dużo miejsca Twoim palcom i nie będzie ocierał Twojej pięty, powodując powstawanie bolesnych pęcherzy.

Dokonując wyboru rozmiaru butów do spacerowania, nie zapominaj też o grubości skarpetek, które planowo będziesz nosić na długie dystanse. Ich grubość może mieć realny wpływ na ogólny komfort użytkowania danej pary butów.

Przed wyruszeniem w długą trasę koniecznie przetestuj zakupione buty na krótszych dystansach. W ten sposób zyskasz pewność, że buty są maksymalnie wygodne.

Sztywno czy elastycznie?

Zastanawiasz się między bardziej elastycznym a sztywniejszym modelem? Wystarczy, że – poza własnymi preferencjami – rozważysz rodzaj terenu, po jakim zamierzasz się poruszać. Chodniki i beton wszechobecny w miastach zdecydowanie jest znacznie trudniejszym ternem do pokonania w porównaniu z łąkami polnymi.

Wybierając się na skaliste podłoża, zdecyduj się na sztywne buty, które ochronią Twoje stopy przed nierównościami terenu. Pamiętaj jednak, że sztywne buty przeważnie będą znacznie cięższe od tych elastycznych. W efekcie możesz szybciej odczuwać zmęczenie.

Wymieniaj buty regularnie

Uwaga! Nawet najlepiej dobrany model może ulegać zużyciu. Zdarte podeszwy mogą przyczyniać się do pogorszenia przyczepności i stabilności buta. Z tego względu nie zapominaj o regularnej wymianie obuwia do chodzenia, gdy tylko zauważysz przetarcia na podeszwach. 

Zużyte buty mogą nie tylko powodować dyskomfort podczas spacerów, ale też zwiększać ryzyko urazów. Jeśli masz do nich skłonność, wybieraj bardziej zabudowane modele, które zapewnią Ci stabilność w obrębie kostki.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Z pewnością wiesz, że spacerowanie niesie za sobą mnóstwo korzyści dla Twojego zdrowia. Co najlepsze, do chodzenia nie potrzeba wymyślnego wyposażenia, czy drogich sprzętów. Jedyne, czego potrzebujesz, to odpowiednio dobrana para butów. Jesteśmy pewni, że nasze wskazówki Ci w tym pomogą.