Buty trekkingowe


Wiosna nie rozpieszcza nas w tym roku ale długi weekend majowy już się zbliża! Wybieracie się gdzieś czy zostajecie w domu?

Wiosna nie rozpieszcza nas w tym roku ale długi weekend majowy już się zbliża! Wybieracie się gdzieś czy zostajecie w domu? Niezależnie od tego potrzebujecie odpowiednich butów! Bo wycieczka w nieznane w nieodpowiednim rynsztunku może zaowocować się niemiłą niespodzianką. Niektóre miejsca szczególnie góry, potrzebują odpowiedniej oprawy. Ale powoli, przyjrzyjmy się butom, które mogą przydać się w czasie aktywnie spędzanego weekendu.

Wiele osób w weekend na majowy wybierze się w góry. Kwestia obuwia wydaje się być bardzo prosta. Teoretycznie wszyscy wiemy, że w górach odpowiednie obuwie jest niezbędne ale czy na pewno?

Źródło: demotywatory.pl

 

Chyba wszyscy miłośnicy gór patrzą na to zdjęcie z poczuciem grozy. Jeśli nie chcecie płacić za przejażdżkę najdroższą taksówką świata czyli wspomnianym już helikopterem GOPRU uzbrójcie się w wygodne i odpowiednie buty.

Zbiór zasad dotyczących wyboru butów trekkingowych zaczyna się od podstawowych zasad dotyczących wyboru butów w ogóle. Po pierwsze buty muszą być w odpowiednim rozmiarze, dopasowanym do wielkości stopy. Po drugie, nawet jeśli buty są w dobrym rozmiarze, nie mogą nigdzie uwierać. Teraz wchodzimy już na wyższy stopień skomplikowania. Przebywając w górach, zazwyczaj spędzamy na nogach 8-10 godzin a w tym czasie buty cały czas są na naszych stopach i bardzo ciężko pracują. Pod wpływem wysiłku, temperatury i innych czynników stopy i łydki puchną i właśnie dlatego bardzo dobrze jest przymierzyć buty wieczorem, kiedy noga jest już zmęczona. Zapaleni alpiniści sugerują, że powinno się kupić buty, które będzie można komfortowo nosić nawet wtedy gdy założymy dwie pary skarpetek. Lepiej dmuchać na zimne ale jeśli nie planujecie chodzić bo górach w zimie lub późną jesienią, nie jest to niezbędny czynnik.

 

Kolejnym ważnym aspektem wyboru butów górskich jest cholewka. W butach wysokogórskich cholewka powinna sięgać za kostkę, co uchroni ją przed bolesnymi skręceniami. Pamiętajcie, że podeszwa powinna być gruba ale elastyczna i koniecznie pełna rowków! To one ochronią Was przed zjechaniem z góry jak na nartach!

 

Tych zasad jest kilka ale warto je zapamiętać ponieważ buty w górach to inwestycja we własne bezpieczeństwo, to takie ubezpieczenie dla całego ciała.

Jeśli nie planujecie wspinać się na Orlą perć możecie wybrać również takie buty, które niewątpliwie przydadzą się podczas wędrówek również, po płaskim terenie. Możecie wtedy zdecydować się na cholewkę przed kostkę i na bardziej elastyczną podeszwę.

 

 

Koniecznie pamiętajcie, że małych stópkach! W końcu dzieci też jeżdzą w góry!

 

A teraz, już pełni wiedzy, możecie iść gdzie was oczy poniosą.

Udanej majówki! :)