Co zrobić, gdy podeszwy w butach piszczą? To proste!


Piszczące podeszwy mogą skutecznie zniechęcić Cię do noszenia konkretnej pary butów. Na szczęście wiemy, jak skutecznie je uciszyć. Przygotowaliśmy zestawienie prostych sposobów, dzięki którym Twoje buty wreszcie przestaną wydawać te irytujące dźwięki, a Ty przestaniesz odczuwać potrzebę wymiany ich na nowe. Zaczynajmy!

Piszczące podeszwy w butach? Mamy na to sposób!

Nowa, wymarzona para butów strasznie piszczy? A może Twoje ulubione skórzane buty zaczęły nieznośnie trzeszczeć, odkąd wdepnąłeś w kałużę? Niektóre buty mają tendencję do wydawania dziwnych dźwięków. W efekcie masz ochotę schować je na dnie szafy i rozstać się z nimi raz na zawsze…

Zanim podejmiesz tak drastyczną decyzję, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Udowodnimy, że irytujące piszczenie nie musi towarzyszyć Ci na każdym kroku. Poznaj nasze najskuteczniejsze sposoby, dzięki którym uporasz się z tym problemem.

Zidentyfikuj przyczynę problemu

W pierwszej kolejności musisz zidentyfikować przyczynę piszczenia. Jeśli ten nieznośny hałas dobiega z podeszew Twoich nowych butów, być może jest to spowodowane wadą produkcyjną. Skontaktuj się z obsługą sklepu, by omówić szczegóły reklamacji i gotowe. 

Niekiedy u źródła piszczących butów mogą znajdować się inne przyczyny. Postaraj się zidentyfikować konkretną część buta, z której wydobywa się ten dźwięk. W tym celu stań w miejscu i przesuwaj stopę w przód i w tył oraz na boki do czasu, aż usłyszysz piszczenie. Przydatna może okazać się też pomoc kogoś bliskiego.

Przyczyna: wilgoć wewnątrz buta

Kiedy już wiesz, skąd pochodzi ten nieznośny dźwięk, jesteś o krok bliżej, by stawić mu czoła. Przyczyną trzeszczenia może być wilgoć, która przedostała się do wnętrza buta podczas użytkowania, gdy Twoje stopy się spociły. Aby uporać się z tym problemem, wystarczy, że wyeliminujesz wilgoć. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Posyp piszczący obszar buta produktem, który wchłonie wilgoć i tym samym zapobiegnie powstawaniu trzeszczenia. W tym celu przydadzą Ci się:

  • skrobia kukurydziana
  • puder dla dzieci
  • proszek do pieczenia
  • soda oczyszczona 

Niewielką ilość wybranego produktu wsyp pod wkładkę i pozostaw na całą noc. Nadmiar wilgoci zostanie w ten sposób wchłonięty, a Twoje podeszwy nareszcie przestaną trzeszczeć! 

Skutki uboczne: Dodatkowo pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza butów.

Przyczyna: luz w bucie

Trzeszczenie podczas chodzenia może też być spowodowane luzem w bucie. Być może obcas nieszczelnie przylega do spodu buta lub podeszwa odkleiła się od cholewki. Aby samodzielnie uporać się z tym problemem, użyj kleju do butów.

Możesz też zastosować… preparat silikonowy. Choć jest on głównie stosowany przy remontach, doskonale poradzi sobie z uszczelnieniem luzu w Twoich butach. Ostrożnie wyciśnij produkt z tubki, wypełniając wybrakowane miejsca w podeszwie. Odczekaj kilka godzin, a najlepiej całą noc i gotowe! Możesz ruszać w drogę.

Przyczyna: zbyt gładka podeszwa

Czasami powodem, dla którego Twoje buty wydają irytujące dźwięki, może być zbyt gładka podeszwa. Jest to stosunkowo często spotykane w przypadku nowych butów, które po kontakcie z gładkim podłożem zaczynają piszczeć.

Aby temu zapobiec, wystarczy, że delikatnie zetrzesz podeszwy. Użyj w tym celu papieru ściernego o drobnej ziarnistości.

Przyczyna: zawilgocenie po praniu lub wdepnięciu w kałużę

Odkąd je wyprałeś, Twoje buty zaczęły wydawać nieznośne dźwięki? A może hałas pojawił się zaraz po tym, jak wdepnąłeś w kałużę? Prawdopodobnie pospieszyłeś się z ponownym założeniem obuwia, nie dając mu szansy całkowicie wyschnąć.

Skutecznym sposobem, dzięki któremu pozbędziesz się wilgoci z buta, jest porządne wysuszenie swoich butów. Pomocne okażą się stare gazety. Wyciągnij wkładki, a gazety zwiń kulki i umieść wewnątrz butów. Pozostaw je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu do momentu, aż całkowicie wyschną. Uwaga! Unikaj zostawiania obuwia w bezpośrednim pobliżu źródeł ciepła. W ten sposób możesz pogorszyć sprawę i sprawić, że łączenia między podeszwą a cholewką ulegną rozklejeniu.

Przyczyna: ocieranie się materiału

W przypadku skórzanych butów piszczenie może być spowodowane ocieraniem się materiału. Aby wyeliminować problem, użyj odżywki dedykowanej do skóry. Nałóż ją na wacik lub ściereczkę i pocieraj miejsce, z którego wydobywa się irytujący dźwięk. Specjalistyczną odżywkę możesz zastąpić wazeliną.

Gdy domowe sposoby zawiodą, skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Wypróbowałeś już wszystkich metod, a Twoje ulubione buty nadal trzeszczą? Udaj się do profesjonalnego szewca, który z łatwością zidentyfikuje miejsce występowania problemu i w mgnieniu oka się z nim upora.

Nie taki diabeł straszny!

Wierzymy, że nasze domowe sposoby sprawią, że przestaniesz rozważać rozstanie się z ulubioną parą butów, która na każdym kroku irytuje Cię głośnym piszczeniem. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym Twoje buty przestaną trzeszczeć, a Ty nie będziesz ich unikać. Powodzenia!