Dlaczego buty obcierają?
Powodów wystąpienia bolesnych otarć na stopach jest co najmniej kilka. Najczęstszym jest oczywiście fakt, że buty są nowe, a więc nie zdążyły jeszcze dopasować się do kształtu Twoich stóp. Jednak to nie jedyna przyczyna. Dlaczego buty obcierają?
-
Buty są źle dobrane. Warto podkreślić, że stopy mogą obetrzeć zarówno za małe, jak i za duże buty. Zazwyczaj winą za powstawanie dokuczliwych otarć na piętach, kostkach lub palcach, obarczamy zbyt ciasne obuwie. Jest to oczywiście prawda, jednak równie często problemem są buty za luźne, w których brakuje stabilnego podtrzymania stopy. Może to skutkować otarciami, ale także poważniejszą kontuzją. Z kolei za ciasne buty, oprócz otarć i bolesnych pęcherzy, przyczyniają się do zwiększonej potliwości stóp, deformacji lub uszkodzenia płytki paznokcia. Nie lekceważ problemu i zawsze starannie dobieraj rozmiar obuwia, ponieważ okazuje się, że zdarta pięta, choć bolesna, jest jednym z mniejszych problemów.
-
Kiepskiej jakości materiał. Problem obtartych pięt pojawia się najczęściej w przypadku butów wykonanych z surowców gorszej jakości, np. ze skóry ekologicznej. Cechą decydującą o zakupie jest w tym przypadku duża niższa cena, dzięki czemu możesz pozwolić sobie na kilka par, zamiast jednej, wykonanej ze skóry naturalnej. Z kolei buty ze skóry naturalnej są znacznie droższe, jednak cechuje je większa przewiewność i plastyczność, dzięki czemu stopa nie poci się, a sam but szybciej dopasowuje się do jej kształtu. Na tę kwestię powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które mają wrażliwe stopy, podatne na powstawanie pęcherzy, otarć i dokuczliwego bólu.
Otarcia na stopach, choć zaczynają się dość niewinnie, mogą skutkować poważnymi problemami, a w skrajnych przypadkach – zaognionym zakażeniem, wymagającym interwencji lekarza. Nie bagatelizuj problemu i działaj, zanim niepozorne zaczerwienienie pięty skończy się bolesnymi, pękającymi pęcherzami i krwawiącymi ranami.
Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Otarcia na piętach to nieprzyjemny i nierzadko – bolesny problem. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na obcierające buty i noś je z radością!
-
Spróbuj delikatnie rozciągnąć buty. Dobrze sprawdzi się lekko wilgotna, gruba skarpeta. Kilkunastominutowy spacer powinien poradzić sobie z problemem zbyt ciasnego obuwia. W razie konieczności możesz powtarzać czynność przez kilka dni. Zapoznaj się również z naszym artykułem, w którym proponujemy inne rozwiązania pomagające rozbić za małe buty.
-
Posmaruj buty tłustym kremem. Kosmetyk zmiękczy materiał, dzięki czemu nie będzie podrażniał skóry na stopach. Dodatkowo krem nadaje poślizg, który umożliwia swobodniejszą pracę stopy wewnątrz buta. Ten sposób świetnie sprawdzi się również w przypadku sandałków.
-
Talk lub zasypka dla niemowląt. Produkt skutecznie zminimalizuje nadmierne pocenie się stóp, które jest częstą przyczyną późniejszych otarć lub odparzeń. Talk wchłonie wilgoć, dzięki czemu ograniczy ryzyko uszkodzeń naskórka.
-
Żelowe wkładki. Najlepiej włożyć je do butów bezpośrednio po zakupie, tak, aby zapobiec pojawieniu się problemu. Wkładki żelowe dostępne w sklepach obuwniczych, to doskonała metoda na obcierające buty, ponieważ minimalizuje ślizganie się stopy wewnątrz buta, chroniąc piętę oraz śródstopie. Sprawdzą się także w przypadku sandałków, szpilek oraz modeli na koturnie.
-
Zapiętki do butów. Kupisz je w sklepach obuwniczych, a prawidłowe przyklejenie produktu wewnątrz butów gwarantuje skuteczną ochronę przed otarciami.
Odpowiednie przygotowanie nowych butów jest kluczowe, dlatego warto zadbać o tę kwestię jeszcze przed pierwszym założeniem. Jeśli jednak doszło już do zaczerwienienia lub otarć, które uniemożliwiają komfortowe chodzenie, niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja stóp, która zmniejszy dokuczliwy ból. Ulgę stopom przyniesie gorąca kąpiel, która ukoi dolegliwości. Pamiętaj również, by zabezpieczyć skórę przed dalszym pogłębianiem się problemu – wykorzystaj w tym celu plastry ochronne, zmień buty na inny model oraz jak najczęściej pozostawiaj ranę bez opatrunku, co przyspieszy gojenie.