Co zrobić, żeby buty nie przemakały? To proste!


Jesień to wyjątkowo deszczowy okres. Choć w tym czasie kalosze wydają się najrozsądniejszą opcją, nie zawsze pasują do każdej stylizacji. Aby uniknąć przeziębień spowodowanych przemoczonymi butami, możesz nosić swoje ulubione buty pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku porad. Sprawdź, jak zabezpieczyć buty przed wilgocią i utrzymać stopy w suchości bez względu na warunki atmosferyczne.

Dlaczego buty przemakają?

Wdepnąłeś w kałużę? Wylał Ci się napój pity w biegu? Buty mogą przemakać z wielu przyczyn. Główną z nich jest narażenie ich na ekstremalną wilgoć. Kiedy woda przesiąka przez materiał cholewki lub podeszwę, Twój but wchłania ją, przyczyniając się do przemoczenia stóp. 

W efekcie Twoje ulubione buty mogą ulec zniszczeniu, a Ty możesz łatwo się przeziębić. Przeziębienie to jednak nie wszystko, na co musisz się przygotować, chodząc w przemoczonym obuwiu. Ocieranie mokrych stóp o zmoczone buty może przyczyniać się do powstawania bolesnych pęcherzy, a nawet pękania skóry na stopach. 

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę jest to niebezpieczne i może goić się miesiącami, a nawet skończyć się nieprzyjemnym zakażeniem. Mokre buty są też przyczyną infekcji grzybicznych, które mogą rozprzestrzeniać się na okolice paznokci. 

Aby temu zapobiec, zastosuj się do naszych wskazówek, dzięki którym Twoje stopy pozostaną suche. Omówiliśmy je w tym artykule.

Sprawdzaj prognozę pogody

Jeśli jesteś w trakcie wędrówki i przypadkowo wdepnąłeś w kałużę, która okazuje się głębsza, niż początkowo Ci się wydawało, Twoje buty mogą stać się wilgotne, a nawet przemoczone. Najprostszym sposobem, by uniknąć tego scenariusza, jest zapoznanie się z aktualną prognozą pogody i dopasowanie do niej swojego obuwia.

Jeśli Twoje obuwie nie jest wykonane z materiału wodoodpornego, wówczas deszcz i śnieg mogą powodować przedostawanie się wilgoci do wnętrza buta i przemakanie skarpet. Z tego względu staraj się zawsze dopasować je do panującej pogody.

Do aktywności fizycznej wybieraj odpowiednie obuwie

Równie problematyczne okazuje się wykonywanie intensywnej aktywności w nieodpowiednim obuwiu. W tej sytuacji całe Twoje ciało wytwarza wzmożoną ilość ciepła, co może powodować pocenie się stóp, a w rezultacie przemakanie butów.

Aby temu zapobiec, do aktywności fizycznej wybieraj oddychające buty wykonane z dedykowanych ku temu materiałów. Dodatkowo możesz użyć sprayu lub talku eliminującego problem nadmiernej potliwości stóp.

Jesienią nie tylko kalosze

Kalosze i deszcz to duet idealny. Te buty są maksymalnie wodoodporne, jednak noszenie ich jest nie do końca korzystne dla Twoich stóp. Brak odpowiedniej wentylacji może powodować intensywne pocenie się stóp, co nie tylko wpłynie na nieprzyjemny zapach, ale też na dłuższą metę może być przyczyną grzybicy stóp i paznokci. 

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym nie będziesz zmuszony do noszenia kaloszy do garnituru, a Twoje buty pozostaną suche. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalne produkty przeciw przemakaniu butów lub wykorzystasz omówiony niżej domowy sposób.

Impregnaty i spraye przeciw przemakaniu butów

W sklepach dostępne są specjalne impregnaty i spraye, dzięki którym Twoje buty nie będą przemakać. Ich cena nie jest szczególnie wygórowana, a mogą skutecznie zapobiec problemowi przemakania butów.

Pamiętaj, żeby przed aplikacją produktu upewnić się, że jest on dedykowany do materiału, z którego wykonana została cholewka buta. Nie zapomnij też poświęcić chwili na dokładne wyczyszczenie obuwia przed nałożeniem impregnatu lub sprayu. W ten sposób zyskasz pewność, że działanie produktu przyniesie pożądane efekty, a Twoje stopy pozostaną suche.

Domowe sposoby na przemakające buty

W Internecie można wyszukać kilka domowych, budżetowych sposobów, dzięki którym Twoje materiałowe buty nie będą przemakać. Jedyne, czego potrzebujesz to… świeczka i suszarka do włosów. 

Dokładnie pocieraj materiał cholewki przy pomocy świeczki i przez krótką chwilę ciepłym nawiewem osusz buta. W ten sposób wosk dostanie się do wszystkich zakamarków i stworzy warstwę ochronną przed wilgocią.

Przemoknięte buty? To nie problem!

Twoje ulubione buty doszczętnie przemokły i myślisz, że nadają się już jedynie do wyrzucenia? Spokojnie! Mamy na to sposób. Uzbrój się w cierpliwość i daj im czas na całkowite wyschnięcie. Aby przyspieszyć ten proces, wyciągnij wkładkę z zewnątrz buta i pozwól jej osobno wyschnąć.

Unikaj suszenia butów suszarką do włosów lub wystawiania ich na bezpośrednie światło słoneczne. W ten sposób buty mogą zacząć się rozklejać i stracić swój pierwotny kolor. Jeśli mimo wszystko zależy Ci na czasie, wsuń do butów zwinięte w kulki kartki gazet. Papier zaabsorbuje wodę, a Twoje obuwie wyschnie znacznie szybciej.

Co zrobić, gdy moje buty przemokły?

Jeśli nie masz możliwości ściągnięcia przemoczonych butów, udaj się do najbliższego kiosku i kup gazetę. Owiń nią swoje stopy i ponownie włóż je do butów. Aby utrzymać ją w miejscu, możesz użyć gumki recepturki. Gazeta wchłonie wilgoć, a Ty spokojnie dotrzesz na najbliższy przystanek autobusowy i wrócisz do domu. Jeśli przed Tobą dłuższa droga, koniecznie wymieniaj gazetę raz na jakiś czas.

Innym sposobem jest zastosowanie plastikowych reklamówek. Gdy tylko zobaczysz, że zanosi się na ulewę i nie masz możliwości schronić się przed deszczem, owiń torbę wokół stopy, a następnie wsuń ją do buta. Choć ze względu na zaburzenie cyrkulacji powietrza nie jest to rozwiązanie idealne, jest znacznie lepsze niż pozwolenie stopom doszczętnie przemoknąć.

Widzisz, jakie to proste? Jesteśmy pewni, że z naszymi poradami poradzisz sobie nawet w ekstremalnych warunkach i nigdy nie dasz się zaskoczyć.