Czy buty dla małego dziecka mogą być trochę za luźne? Rozwiewamy wątpliwości!


Gdy Twoje dziecko zaczyna aktywnie odkrywać otaczający je świat, czeka Cię masa radości i masa… odpowiedzialności. To właśnie Ty musisz bacznie towarzyszyć mu na każdym kroku, chroniąc swoją pociechę przed zrobieniem sobie krzywdy. Równie istotne jest to, by towarzyszyły mu odpowiednie buty, które zapewnią niezbędne wsparcie na każdym kroku. Zastanawiasz się, czy mogą być trochę za luźne? Ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości!

Ile luzu powinno być w butach dla dziecka?

Mięciutkie, pulchniutkie i niezwykle urocze. Stopy niemowląt! Wiele matek nie może się nimi nacieszyć. W ciągu pierwszych dwóch lat kości formują się, a ich rozmiar zmienia się o około pół rozmiaru co każde dwa miesiące!

To nie lada wydatek dla każdego rodzica. Niektórzy, w obawie przed nadszarpnięciem budżetu domowego, decydują się na zakup nieco za luźnych butów dla dziecka. W końcu te małe stópki rosną w zatrważająco szybkim tempie!

Zastanawiasz się, ile luzu powinno być w dziecięcych bucikach? Jesteś we właściwym miejscu, bo ten poradnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Obalamy mity!

To, że buty dziecięce powinny być za luźne to MIT! Raczkowanie, turlanie się, skakanie, wspinanie, chodzenie, a nawet bieganie to czynności, które wymagają odpowiedniego wsparcia.

Rzecz jasna, by je zapewnić, niezbędna jest obecność troskliwej osoby dorosłej, która ochroni odkrywającą świat pociechę przed zrobieniem sobie krzywdy. Równie istotne jest jednak, by Twojemu dziecku towarzyszyło… odpowiednio dobrane obuwie. To właśnie ono wspiera jego prawidłowy rozwój na każdym kroku.

Za duże buty mogą narobić więcej szkody niż pożytku i choć Twój budżet domowy na tym pozornie nie ucierpi, straty mogą być o wiele gorsze, bo dotyczyć dziecka.

Dlaczego odpowiednia długość wkładki jest ważna?

Pamiętaj, że stopy małego dziecka stale się rozwijają. Jeśli Twój szkrab przez długi okres będzie nosił źle dopasowane obuwie, przygotuj się na nieprzyjemne skutki uboczne, a nawet uszkodzenia, które będą towarzyszyć mu prawdopodobnie przez resztę życia. To w szczególności: 

 • ból
 • pęcherze
 • podrażnienia
 • odciski
 • siniaki
 • problemy z krążeniem krwi
 • trwała deformacja stóp 

Brzmi strasznie, prawda? Na szczęście dobrze dobrana długość wkładki powinna rozwiązać problem. Nie zapomnij też o tym, by buty były właściwie zaprojektowane. W dalszej części poradnika zdradzamy szczegóły.

Jak wybrać buty, które umożliwią prawidłowy rozwój dziecięcych stópek?

Istnieje kilka aspektów, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz mieć pewność, że buty Twojego dziecka nie zakłócą prawidłowego rozwoju jego stópek. 

Po pierwsze, rozmiar. Zanim przystąpisz do wybierania konkretnych modeli i fasonów, upewnij się, że znasz prawidłowy rozmiar stopy Twojego brzdąca. Miej na uwadze, że te maleńkie stópki co dwa miesiące mogą zmieniać swoją wielkość, więc sprawdzaj regularnie, że noszone przez Twoje dziecko buty pasują idealnie. Na temat dobierania rozmiaru dziecięcych bucików pisaliśmy w tym artykule

Po drugie, szerokość. Długość wkładki to nie wszystko. Równie ważne jest to, by obuwie dziecięce nie uciskało boków stóp. Jeśli Twój szkrab ma stosunkowo pulchne, szerokie stopy, szukaj butów z szeroką cholewką. Nie idź na kompromis, gdy stopy Twojej pociechy są wąskie i szczupłe. Wybieraj buciki, które nie będą za luźne. Zwróć szczególną uwagę na sznurowadła lub rzepy. W ten sposób jeszcze lepiej dopasujesz obuwie do kształtu stóp dziecka.   

Po trzecie, głębokość. Głębokość w bucie to kolejny niezwykle istotny czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze butów dla dziecka. Zwróć uwagę, by palce Twojego malca miały wystarczająco dużo miejsca, tak, aby mogły bez problemu swobodnie się poruszać. Uważaj jednak, by tej przestrzeni nie było za dużo. Za luźne buty pod względem głębokości mogą powodować przesuwanie się stopy do przodu.

Skąd wiadomo, że buty dla dziecka są za luźne?

Za duże buty są tak samo szkodliwe dla dziecięcych stópek, jak ich za małe odpowiedniki. Większość małych dzieci nie jest niestety w stanie jasno dać znać, że przyczyną ich płaczu jest źle dobrane obuwie. 

Na szczęście nie musisz wróżyć z fusów! Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej pojawiających się oznak tego, że buty Twojego dziecka powinny jeszcze zaczekać, aż urosną mu stopy, a Ty powinieneś jak najszybciej poszukać mniejszych, lepiej dopasowanych modeli. Oto one: 

 • wysuwanie się pięty z buta podczas chodzenia
 • mniejsza aktywność dziecka
 • widoczne pęcherze
 • zaburzenia chodu
 • problemy z utrzymaniem równowagi
 • częste potknięcia, a nawet skręcenia kostek

Pozorna oszczędność

Jak widzisz, kupowanie butów „na zaś” to jedynie pozorna oszczędność. W dłuższej perspektywie może Cię to kosztować znacznie więcej! Poza bólem i dyskomfortem Twoja pociecha może mieć w przyszłości do czynienia z poważnymi dolegliwościami, których leczenie okaże się bardzo kosztowne.

Zamiast oszczędzać na zdrowiu i komforcie Twojego dziecka, wybieraj odpowiednio dopasowane obuwie, które będzie wspierać zdrowy rozwój jego stópek. Wierzymy, że z naszymi poradami będzie to dla Ciebie dziecinnie prostym zadaniem.