Czy skórzane buty się rozejdą? Poznaj skuteczne sposoby!


Nowo nabyte buty ze skóry mogą potrzebować odrobiny czasu, żeby idealnie dopasować się do kształtu Twojej stopy. Jeśli należysz do grona niezbyt cierpliwych osób, możesz wspomóc ten proces domowymi sposobami. Zastanawiasz się, jak rozbić skórzane buty? Przygotowaliśmy garść skutecznych porad, dzięki którym z łatwością rozciągniesz buty ze skóry.

Czy skórzane buty się rozbiją?

Nie każdy z nas ma tyle szczęścia, jak Kopciuszek, że nowe buty pasują jak ulał. Na szczęście pęcherze i otarcia nie muszą już spędzać Ci snu powiek, zwłaszcza gdy masz do czynienia z obuwiem wykonanym ze skóry.

Skóra to niezwykle elastyczny materiał, który pod wpływem noszenia rozciąga się do kształtu Twoich stóp, zapewniając Ci perfekcyjne dopasowanie. Niestety ten proces może wymagać dużej dozy cierpliwości. Jeśli jednak chcesz jak najszybciej pokazać światu swój nowy nabytek, możesz przyspieszyć ten proces. Poznaj domowe sposoby, dzięki którym samodzielnie rozbijesz skórzane buty.

Użyj suszarki do włosów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozbicie skórzanych butów jest użycie suszarki do włosów. Wystarczy, że założysz ciasne skórzane buty, a nawiew ciepłego powietrza skierujesz bezpośrednio na obszar, w którym odczuwasz największy dyskomfort. Po około 30 sekundach wyłącz suszarkę i odczekaj, aż skóra całkowicie ostygnie.

Jeśli masz do czynienia z mocno niewygodnymi butami, nałóż na stopę grubą, wełnianą skarpetę, która dodatkowo wypełni przestrzeń. Pamiętaj jednak, że ta metoda sprawdzi się jedynie do szytych butów ze skóry. Klejone obuwie może ulec zniszczeniu wskutek podgrzewania.

Po przeprowadzeniu tego procesu warto nałożyć na skórę specjalny preparat do impregnacji, który nawilży wysuszoną przez ciepło suszarki skórę i przywróci jej doskonałą kondycję.

Spray do rozciągania butów

Jeśli masz stosunkowo mało czasu i chcesz maksymalnie przyspieszyć proces rozciągania skórzanych butów, udaj się do sklepu obuwniczego po spray do rozciągania butów. Ten produkt rozluźni strukturę włókien skóry, umożliwiając jej zmiękczenie.

Zaaplikuj go na wewnętrzny obszar buta, w którym odczuwasz dyskomfort. Zgodnie z instrukcją użytkowania odczekaj kilka minut, a następnie wsuń stopę do obuwia, pozwalając mu perfekcyjnie dopasować się do jej kształtu.

Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, zdecyduj się na połączenie sprayu rozciągającego z wełnianymi skarpetami. Wystarczy, że popsikasz nim buty w pożądanych miejscach, a następnie umieścisz wewnątrz kilka zrolowanych par wełnianych skarpet. Pozostaw je w bucie na całą noc, a rano ciesz się idealnie dopasowanymi butami.

Jak rozbić skórzane buty w domu?

Zastanawiasz się, jak rozbić skórzane buty w domu? To zadanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Zakładaj przyciasne buty podczas wykonywania domowych obowiązków. Odkurzanie w nowych szpilkach wykonanych ze skóry może wyglądać nieco komicznie, ale uwierz, że jest tego warte! Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić efekt, możesz nosić je w towarzystwie grubych, wełnianych skarpet. Dzięki temu zamortyzujesz nacisk i zmniejszysz odczuwany dyskomfort.

Rozciągając skórzane buty w ten sposób, uważaj, żeby nie przedobrzyć. Choć wydawać by się mogło, że im dłużej będziesz je nosić, tym szybciej uda Ci się je rozbić, w rzeczywistości może okazać się, że nabawisz się bolesnych pęcherzy.

Aby temu zapobiec, noś buty po domu, stopniowo zwiększając czas od kilku do kilkunastu minut. Ten proces może potrwać od kilku dni do dwóch tygodni, lecz da Ci pewność, że Twoje buty idealnie dopasują się do kształtu Twoich stóp.

Użyj impregnatu do butów

Odżywienie butów nie tylko przedłuży ich żywotność, ale również sprawi, że skórzane obuwie znacznie zmięknie, dzięki czemu z łatwością ulegnie rozbiciu. Wystarczy, że nałożysz dedykowany impregnat do butów na miękką szmatkę, a następnie wetrzesz go w czystą cholewkę okrężnymi ruchami o umiarkowanym nacisku.

Upewnij się, że równomiernie pokryłeś każdy obszar buta, a następnie usuń nadmiar impregnatu. Jeśli chcesz mieć pewność, że materiał wchłonął wszystkie odżywcze składniki, a Twoje buty zyskają elastyczne wykończenie, pozostaw produkt na całą noc.

Żeby wzmocnić efekt, możesz użyć drewnianych prawideł, które umieścisz wewnątrz buta. Aby uniknąć dodatkowego wydatku, z powodzeniem możesz zastąpić je zrolowanymi skarpetami lub starymi gazetami zwiniętymi w kulki.

Wykaż się cierpliwością

Rozbijając skórzane buty, warto wykazać się odrobiną cierpliwości. Zbyt intensywne rozciąganie obuwia może spowodować nadmierne rozluźnienie struktury włókien. W efekcie na cholewce mogą pojawiać się nieestetyczne zagniecenia, zmarszczenia, a nawet pęknięcia. 

Poświęć odrobinę czasu i uniknij tych problemów. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym skutecznym poradom uzyskasz zadowalające efekty!

Jeżeli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym wyzwaniem, nie bój się powierzyć swojej ulubionej pary skórzanych butów specjaliście. Szewc posiada specjalne urządzenie, dzięki któremu Twoje buty ulegną profesjonalnemu rozbiciu, a Ty nie będziesz musiał martwić się o niepożądane efekty uboczne.