Idealny rozmiar buta nie ist…


Wydaje Ci się, że idealny rozmiar buta nie istnieje? Jesteś w ogromnym błędzie! Wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów tak, by cieszyć się maksymalnym komfortem użytkowania. W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci dobrać właściwy rozmiar butów zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.

Jaki rozmiar buta wybrać?

Wśród setek dostępnych par butów ta jedna jedyna wpadła Ci w oko i już praktycznie jest Twoja. Jeszcze tylko dobierzesz właściwy rozmiar i gotowe! Nareszcie będziesz mógł pochwalić się nowym nabytkiem całemu światu.

No właśnie… W tym momencie sprawa zaczyna się nieco komplikować. Jaki rozmiar butów wybrać? Lepiej wziąć mniejszy, z nadzieją, że się rozchodzą, czy wręcz przeciwnie – zdecydować się na nieco większe, a pozostałą przestrzeń wypełnić grubą skarpetą?

Głowa do góry, jeśli stoisz przed podobnym dylematem! Wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów tak, by cieszyć się maksymalnym komfortem użytkowania bez konieczności kombinowania. Z naszymi wskazówkami z łatwością dobierzesz idealny rozmiar butów, bez względu na to, czy robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet. Zaczynajmy!

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar butów?

Kupowanie butów to prawdziwa przyjemność. Poza funkcjonalnością i dobrym wyglądem niezwykle istotne jest jednak właściwe dopasowanie. To właśnie ono sprawi, że dana para butów nie wyląduje na dnie szafy, a Ty nie nabawisz się bolesnych odcisków i pęcherzy. Nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Mamy na to sposób!

Przede wszystkim pamiętaj, że kształt stóp stale się zmienia. Z tego względu za każdym razem, gdy decydujesz się na zakup nowego obuwia, koniecznie upewnij się, że wybrałeś właściwy rozmiar. W sklepie stacjonarnym to banalnie proste. Wystarczy, że założysz upatrzoną parę butów na stopy i zwrócisz uwagę na kilka aspektów.   

Po pierwsze, unikaj kupowania butów w pierwszej połowie dnia. Pamiętaj, że krążenie krwi może powodować puchnięcie stóp. W efekcie para, która z rana będzie wydawać się nieziemsko wygodna, wieczorami może przyczyniać się do powstawania pęcherzy. Z tego względu, jeśli masz taką możliwość, na zakupy wybieraj się popołudniem.

Po drugie, zwróć uwagę na skarpetki. Idąc na zakupy, załóż parę skarpet, które najbardziej odpowiadają tym, jakie nosisz na co dzień. Nie wybieraj grubego, wełnianego modelu ani cienkiego jak mgiełka nylonowego wyrobu, jeśli zazwyczaj zakładasz klasyczne bawełniane skarpety.

Po trzecie, zmierz oba buty. Wiele osób kupuje buty po zmierzeniu wyłącznie jednego z nich. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że oba będą idealnie pasować, nie próbuj zaoszczędzić czasu na przymiarkach. Często różnica między wymiarami stóp jest niezauważalna gołym okiem, lecz przy użytkowaniu może dawać się we znaki. Przymierz oba buty i dopasuj rozmiar do większej stopy.

Pośpiech nie jest dobrym doradcą

Pamiętaj, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Gdy już wydaje Ci się, że dana para butów ma właściwy rozmiar, koniecznie przejdź się w nich po sklepie. Delikatnie wciśnij kciuk w czubek buta, aby upewnić się, że Twoje stopy będą miały wystarczająco przestrzeni. Poruszaj też palcami, zyskując dodatkową pewność, że zapewnisz im odpowiednią ilość miejsca podczas chodzenia.

Przejdź się w butach i odpowiedz sobie na kilka następujących pytań:

  1. Czy palce mają wystarczająco miejsca?
  2. Czy pięty nie wysuwają się z butów?
  3. Czy odczuwasz dyskomfort podczas chodzenia?
  4. Czy buty odpowiadają Ci na szerokość? 

Jeśli czujesz, że buty są naprawdę wygodne, z powodzeniem możesz sfinalizować zakup i cieszyć się nowym nabytkiem. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, nie idź na kompromis i nie zaprzestawaj poszukiwań. Kupno źle dopasowanych butów nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Jak dobrać buty przez Internet?

Zakup butów przez Internet wydaje się nieco trudniejszym zadaniem. Nic bardziej mylnego! Wystarczy kartka papieru, coś do pisania, linijka i z powodzeniem dobierzesz rozmiar idealny.

Zastanawiasz się, jak zmierzyć rozmiar buta? To proste! Po prostu połóż swoją stopę na papierze. Najlepiej zrób to po południu, mając na uwadze fakt, że w ciągu dnia stopy mogą puchnąć. Następnie odrysuj kontur stopy na kartce. Stwórz dwie prostopadłe linie łączące dwa najdalej odsunięte punkty Twoich stóp, a odległość między nimi zmierz przy pomocy linijki. 

Powtórz to samo z drugą stopą. Gdy uzyskane rezultaty różnią się od siebie, pod żadnym pozorem nie wyciągaj średniej z obu wyników. Przyjmij ten większy za prawidłowy i wyszukaj go w tabeli rozmiarów zamieszczonej w sklepie internetowym. Widzisz, jakie to proste?

Pamiętaj, że rozmiar nie ma znaczenia

Z wiekiem stopy się zmieniają. Często stają się dłuższe lub szersze. Za każdym razem, gdy kupujesz nowe buty, miej to na uwadze i nie wybieraj jednego rozmiaru wyłącznie z przyzwyczajenia.

Pamiętaj też, że rozmiarówki poszczególnych marek mogą znacznie się różnić. Pod żadnym pozorem nie kupuj butów w ciemno. Niekiedy u jednego producenta rozmiar 38 może odpowiadać rozmiarowi 37 innej marki. W efekcie możesz narazić się na bolesne odciski lub niepotrzebnie ponieść koszty wymiany obuwia.

Właśnie dlatego kluczowe jest zmierzenie butów przed zakupem, gdy masz taką możliwość. Jeśli natomiast robisz zakupy przez Internet, koniecznie zapoznaj się z tabelą rozmiarów i porównaj ją z wymiarami swoich stóp.