Idź przed siebie pewnie i wygodnie, nawet mając haluksy


Około jedna czwarta dorosłych osób zmaga się z haluksami. Jeśli należysz do tego grona, z pewnością wiesz, jak dokuczliwy jest ten problem, zwłaszcza gdy przychodzi do wyboru butów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę na zakupach i jakie modele butów najlepiej sprawdzą się na różne okazje.

Czym są haluksy i czy da się ich pozbyć?

Haluksy, nazywane też paluchem koślawym, to bardzo powszechna dolegliwość, która występuje u co czwartej dorosłej osoby, przeważnie u kobiet. To nic innego, jak kostne wypukłości, które powstają na bocznej powierzchni stóp w okolicy dużego palca. Częstym objawem jest też kierowanie się dużego palca do wewnątrz, w kierunku pozostałych palców.

Dokładna przyczyna powstawania haluksów nie jest znana. Częściowo może być to uwarunkowane genetycznie, a częściowo powodowane noszeniem źle dopasowanego obuwia. Zbyt ciasne buty, podobnie jak niebotyczne szpilki, mogą zwiększać ryzyko powstawania haluksów.

Niestety pozbycie się ich jest możliwe wyłącznie dzięki operacji. Różnorodne ćwiczenia i specjalistyczne nakładki mogą jedynie powstrzymać rozwój tej deformacji.

Haluksy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą sprawiać ból oraz spore trudności przy chodzeniu i… wyborze butów. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje buty przyjazne dla osób cierpiących na tę dolegliwość, które są wygodne, a jednocześnie wyglądają dobrze.

Haluksy i wygoda mogą iść w parze

Zaawansowana deformacja może przyczyniać się do odczuwania bólu w okolicy dużego palca u nogi, któremu dodatkowo może towarzyszyć obrzęk. Dolegliwości nasilają się na skutek ucisku spowodowanego noszeniem nieodpowiednio dopasowanego obuwia. 

Z tego względu, wybierając buty, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów. Po pierwsze, odpowiednio dobierz obuwie zarówno na długość, jak i szerokość. Unikaj też syntetycznych materiałów i wąskich nosków. Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby zapewnić sobie maksymalną wygodę podczas chodzenia.

Przymierzaj do skutku

Upewnij się, że Twoje buty są w odpowiednio dopasowanym rozmiarze, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość. Paluch koślawy zajmuje dodatkowe miejsce. Jeśli mu go nie zapewnisz, możesz odczuwać dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia.

Kupując buty, zaopatrz się w cierpliwość i przymierzaj je do skutku. Haluksom bardzo często towarzyszy ból, a zakup butów, które dodatkowo go pogłębią, z pewnością jest ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz.

Wybieraj lekkie buty, które będą wywierać mniejszy nacisk na Twoje haluksy. Takie obuwie możesz nawet przez kilka godzin bez uczucia dyskomfortu.

Unikaj syntetycznych materiałów i wąskich nosków

Mając haluksy, warto unikać syntetycznych materiałów. W przypadku tej dolegliwości znacznie lepiej sprawdzą się naturalne, elastyczne materiały, które zagwarantują Twoim stopom wystarczającą ilość miejsca, dostosowując się do ich kształtu. 

Miękki materiał cholewki obuwia zapobiegnie otarciom, a tym samym zmniejszy ból odczuwany podczas chodzenia. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na zakup butów wykonanych z zamszu lub ze skóry. Takie buty nie tylko zapobiegną uczuciu bólu podczas chodzenia, ale też posłużą Ci przez długie lata, pod warunkiem że będziesz o nie odpowiednio dbać.

Równie istotne, jak materiał, z którego wykonane jest obuwie, są noski butów. Unikaj zbyt wąskich nosków, w których przestrzeń dla palców jest znacząco ograniczona i nachodzą one na siebie. Szersze, okrągłe lub kwadratowe noski zapewnią im tyle miejsca, że będziesz w stanie komfortowo się przemieszczać.

Wygodne buty na różne okazje

Wygoda to priorytet w przypadku haluksów, a żadne inne buty nie zapewnią Ci takiego komfortu, jak klasyczne adidasy. Elastyczna, odpowiednio wyprofilowana konstrukcja to gwarancja swobodnego ruchu bez ucisku i wsparcia nawet przy haluksach.

Do biura doskonale sprawdzą się balerinki. Wybierz te wykonane ze skóry lub nubuku i ciesz się wygodą przez cały dzień. Pamiętaj, żeby nie zakładać ich na bosą stopę. W ten sposób możesz dodatkowo podrażniać deformacje, powodując powstawanie bolesnych pęcherzy.

Latem zdecyduj się na sandały, w których Twoje stopy będą mogły swobodnie oddychać bez problemu ocierania ich bocznych części.

Wybierasz się na większe wyjście? Choć na co dzień przy paluchu koślawym zdecydowanie lepszym wyborem jest płaskie obuwie, na szczęście wcale nie musisz rezygnować z eleganckich butów! Kobiety zmagające się z haluksami raz na jakiś czas mogą założyć wyższe buty. Zwróć jednak uwagę, żeby obcas nie był zbyt wysoki, a noski – zbyt wąskie.

Świetnym rozwiązaniem są koturny, które fenomenalnie współgrają z dłuższymi i krótszymi sukienkami. Co powiesz na zamszowe espadryle na niewysokiej platformie? Nie tylko zapewnią Ci komfort, ale też optycznie wydłużą Twoje nogi. Pamiętaj jednak, żeby nie zakładać obcasów za często. Noszenie szpilek może pogłębiać tę deformację. Wiele par wysokich butów na obcasie ma ciasne, wąskie noski, a nienaturalny kąt nachylenia powoduje duże obciążenie dla palców.

Jeśli preferujesz  płaskie, eleganckie buty, zdecyduj się na baleriny ze skóry nubukowej z oryginalną klamerką. Dzięki wygodnej wkładce sprawdzą się nawet na wielogodzinne wyjścia.

Nie musisz wybierać między wygodą a stylem

Jeżeli zmagasz się z haluksami, na szczęście nie musisz wybierać między wygodą a stylem.

Jesteśmy pewni, że trzymając się naszych wskazówek, znajdziesz mnóstwo butów, których noszenie będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.