Jak dbać o buty z zamszu? To prostsze niż myślisz!


Buty z zamszu wydają się być bardziej wymagające od tradycyjnego, skórzanego obuwia. Nie ma możliwości ich wypastowania, a do tego niezbyt lubią się z deszczem. Na szczęście utrzymanie ich w dobrej kondycji nie jest tak problematyczne, jak mogłoby się wydawać. Poznaj sprawdzone wskazówki, dzięki którym Twoje zamszowe buty zawsze będą wyglądały bosko!

Zatroszcz się o zamsz na co dzień

Zamsz zachwyca interesującą teksturą i wspaniałym wyglądem. Jest wszechstronny i pasuje niemal na każdą okazję. Niemniej, wymaga odrobiny troski. Zamsz ze stosunkowo dużą łatwością ulega uszkodzeniom, zadrapaniom i otarciom. Na szczęście są skuteczne sposoby, dzięki którym zamszowe buty będą w stanie posłużyć Ci przez długie lata. Podpowiadamy, jak dbać o tak wymagające obuwie na co dzień. 

Jeśli chcesz cieszyć się zadbanymi, zamszowymi butami, nie zwlekaj do momentu, aż pojawi się na nich pierwsza plama. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, buty z zamszu należy bezwzględnie zabezpieczyć jeszcze zanim pochwalisz się światu nowym nabytkiem. W tym celu zaopatrz się w spray ochronny do impregnacji przeznaczony do obuwia wykonanego z tego materiału. W ten sposób zapewnisz im niezbędną ochronę przed brudem i nieestetycznymi plamami. Przed użyciem preparatu wyszczotkuj buty. Powtórz tę czynność po spryskaniu ich sprayem.

Poza środkiem do impregnacji kluczowym narzędziem w dbaniu o zamszowe buty jest specjalna szczotka. Choć nie jest to drogi wydatek, z powodzeniem możesz zastąpić ją zużytą szczoteczką do zębów. 

Zaopatrz się też w specjalny produkt do pielęgnacji zamszu, który sprawi, że Twoje buty pomimo upływu czasu będą wciąż wyglądały jak nowe. Producenci tych specyfików oferują szeroką gamę kolorów, które pomogą Ci odświeżyć barwę Twojego obuwia. Używaj tego środka mniej więcej raz w miesiącu.

Z deszczu pod rynnę…

Nosząc zamszowe buty na co dzień, unikaj ich w niepogodę. Jeśli prognoza pogody uwzględnia deszcz, lepiej zdecyduj się na inne obuwie. Gdy ulewa złapała Cię zupełnie niespodziewanie, jak najszybciej zdejmij mokre buty, osusz je czystym ręcznikiem i pozwól im wyschnąć naturalnie.

Pamiętaj, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Pod żadnym warunkiem nie wspomagaj tego procesu, stawiając buty przy ciepłym kaloryferze lub używając suszarki. W ten sposób możesz sprawić, że materiał wyblaknie. Uzbrój się w cierpliwość i nie zapomnij o umieszczeniu drewnianych prawideł w mokrych butach, które możesz zastąpić starymi gazetami lub ręcznikiem papierowym. Dzięki temu unikniesz odkształcenia obuwia. Po wyschnięciu butów wyszczotkuj zamsz, by przywrócić gładkość materiałowi.

Spraw, by Twoje zamszowe buty wyglądały jak nowe

Podstawowa zasada brzmi: pod żadnym pozorem nie używaj wody do czyszczenia butów z zamszu! Wywiera ona negatywny wpływ nie tylko na kolor Twojego obuwia, ale również na jego fakturę. 

Do usunięcia brudu i kurzu stosuj szczotkę z miękkim włosiem. Stosunkowo szybkie, niezbyt intensywne ruchy pozwolą Ci nie uszkodzić tak delikatnego materiału.   

Jeżeli na Twoje zamszowe buty rozlał się jakiś napój lub inny płyn, głowa do góry! Znamy sposób, by pozbyć się plamy. Pamiętaj jednak, że musisz działać szybko. W pierwszej kolejności postaraj się wytrzeć plamę czystym ręcznikiem. Gdy lekko osuszysz materiał, posyp plamę skrobią ziemniaczaną lub sodą oczyszczoną. Pozostaw buty na całą noc, a rano ponownie przystąp do działania, używając szczotki do zamszu. 

Masz do czynienia z zaschniętą plamą lub niewielkimi rysami? Spróbuj użyć specjalnej gumki do czyszczenia zamszu. Niektóre szczotki do pielęgnacji tego materiału są w nią wyposażone. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie szkolnej gumki do mazania. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzesz, pamiętaj, że ten delikatny materiał wymaga delikatnego traktowania. Pocieraj go niezbyt energicznie tylko w jednym kierunku.

Na Twoich zamszowych butach pojawiły się nieestetyczne plamy z soli lub wody i za żadne skarby nie możesz się ich pozbyć? Na szczęście są sposoby, dzięki którym nie będziesz musiał rozstawać się z Twoją ulubioną para butów. Jedyne, czego potrzebujesz to ocet i czysty ręcznik. Nałóż odrobinę octu na ręcznik i pocieraj materiał, dopóki plama nie zniknie. Następnie wyszczotkuj buty. Widzisz, jakie to proste?

Odpowiednio przechowuj buty z zamszu

Regularna pielęgnacja zamszowych butów jest tak samo istotna, jak ich odpowiednie przechowywanie. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wystawiać takich butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W ten sposób możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku, powodując blaknięcie materiału. Zasadniczo zamsz nie przepada za źródłami ciepła. Unikaj pozostawiania takich butów w okolicy ciepłych kaloryferów.

Jeśli nie zamierzasz nosić swoich zamszowych butów przez pewien czas, nie chowaj ich bezpośrednio do szafy. Lepiej będzie, jeśli umieścisz je w pudełku po butach lub materiałowym worku. W ten sposób zapewnisz im ochronę przed kurzem i wilgocią. Pamiętaj jednak, żeby nie pakować tych butów do plastikowego worka. Lepiej wybierz płócienny lub lniany worek. Ewentualnie możesz użyć starej poszewki na poduszkę.

Jak widzisz, buty z zamszu mogą być praktyczne. Z pewnością większość narzędzi niezbędnych do ich pielęgnacji masz już w domu. Zadbane buty zamszowe szybko odwdzięczą Ci się perfekcyjnym wyglądem i posłużą Ci przez długie lata.