Jak dbać o skórzane buty?


Skórzane buty wymagają dbałości i troski. Dlaczego? Wynika to po pierwsze z faktu, że na takie obuwie wydajemy znacznie więcej, niż na obuwie z tworzyw sztucznych. Zależy nam więc, by wydłużyć ich żywotność. Drugim powodem jest komfort użytkowania – buty skórzane są niezwykle wygodne, dopasowują się do stopy i gwarantują przyjemność z noszenia nawet, gdy mamy je na nogach wiele godzin. Podpowiadamy więc, jak dbać o skórzane buty, żeby zapewnić im długowieczność? Poznaj nasze wskazówki!

Dlaczego chętnie wybieramy skórzane buty?

Skóra to najbardziej naturalny materiał, z którego od lat wykonywane jest obuwie dla każdego, bez względu na wiek czy preferowany styl. Wśród propozycji znajdziemy czółenka buty damskie skórzane z kokardą, różowe balerinki dziecięce Ren But 1467 wrzosowe, jak i męskie półbuty pantofle skórzane Pilpol. Rodzice chętnie kupują je dla swoich pociech, bo mimo wyższej ceny, gwarantują małej stópce ogromną wygodę. Dorośli także bez zawahania po nie sięgają, bowiem są komfortowe, oddychające i dopasowane do kształtu stopy. Ponadto modele ze skóry naturalnej rzadziej obcierają stopę, gwarantują cyrkulację powietrza i korzystnie wpływają na stabilność w trakcie poruszania się. Niezaprzeczalną zaletą jest także to, że skóra dłużej utrzymuje swój świetny wygląd. Mówi się, że ładnie się starzeje. Trzeba jednak już zawczasu o nie dbać – odpowiednio pielęgnowane nie popękają, nie będą się kruszyć, rozwarstwiać czy drzeć. Oczywiście wystąpią naturalne zagięcia w miejscach, w których pracuje stopa. Można zredukować ich ilość i głębokość, za sprawą dedykowanych prawideł. Podpowiadamy więc, jak należycie dbać o skórzane buty!

Jakie produkty wybrać do pielęgnacji skórzanych butów?

Skóra, z której wykonywane są buty, jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że podobnie jak skóra ludzka, wymaga systematycznego czyszczenia, odżywiania, natłuszczania i impregnacji. W przeciwnym razie może stać się sucha i sztywna, utracić swoje walory estetyczne, a przy tym właściwości. Nieimpregnowana lub niewłaściwie zabezpieczana skóra ulega szybciej przemoczeniu i prędzej się zużywa.

Zanim zdecydujesz się na zakup środków do pielęgnacji butów skórzanych, musisz pamiętać, że inne kosmetyki będą potrzebne do skór zamszowych i nubukowych, a inne do skór gładkich. Tak więc upewnij się, czy dany specyfik będzie właściwy do rodzaju obuwia, jakie posiadasz.

Co się przyda?

  • Do skór gładkich – zmywacz/cleaner do skór lub mydło do skór, renowator, tłuszcz do skór, krem do skór z pigmentem na bazie wosku, pasta lub wosk, impregnat/protector w sprayu;
  • Do zamszu/nabuku – szczoteczka do zamszu/nubuku, zmywacz lub cleaner do zamszu/nubuku, renowator w sprayu, impregnat lub protector w sprayu.

Jak dbać o skórzane buty – nasze wskazówki

  1. Na początku należy wykonać test, czy skóra jest podatna na wchłanianie cieczy. Chłonne skóry (np. zamsz wchłoną kroplę wody, z kolei skóry zamknięte sprawią, że ta spłynie. Zgodnie z testem, wybierz odpowiednie produkty do pielęgnacji.
  2. Pamiętaj, że regularne czyszczenie i pielęgnacja skór zabezpieczają obuwie przed przebarwieniami, ale aby tak się stało, skóra musi być dobrze oczyszczona z zanieczyszczeń – błota, kurzu, plam itp.
  3. Jeśli chcesz wydłużyć żywotność butów, sprawić, że zachowają swój kolor i kształt na dłużej, chroń skórę przed silnym nasłonecznieniem i źródłami ciepła. Nie susz butów na słońcu ani na grzejniku, a także stosuj produkty do pielęgnacji z filtrami UV.
  • Kiedy zdecydujesz się na produkty do pielęgnacji, pamiętaj, aby nakładać je na dużej powierzchni od szwu do szwu. Dzięki temu unikniesz plam i przebarwień.
  • Nie usuwaj zabrudzeń przez silne pocieranie, ponieważ skóra może się uszkodzić, przetrzeć lub wypłowieć.
  • Skóra posiada optymalną wilgotność na poziomie 40-60% i wymaga wentylacji. Nie trzymaj jej więc w plastikowych czy nieoddychających pojemnikach, a postaw na szafkę z wentylacją, oddychające torby na buty itp. Jeśli wilgotność zacznie przekraczać 70% pojawi się realne ryzyko powstania pleśni.

Podsumowując, skórzane buty to modowy trend ostatnich lat. Aby jednak na dłużej zachowały swoją świetną kondycję i posłużyły przez długi czas, warto się o nie właściwie zatroszczyć. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom, jak dbać o skórzane buty, Twój model będzie Ci służył jeszcze przez kilka sezonów! A jeśli dopiero szukasz wariantu dla siebie – sprawdź ofertę obuwia skórzanego na butymodne.pl!