Jak dobrać buty trekkingowe? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania


Spacer po górach to prawdziwa przyjemność. Majestatyczne wzniesienia, zapierające dech w piersiach widoki i obcowanie z fascynujcą naturą… Stan zachwytu może szybko przeminąć, gdy masz na sobie niewygodne buty. Aby móc pokonywać kilometry z uśmiechem na ustach, warto zadbać o dobrej jakości obuwie trekkingowe. Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące butów w góry, by ułatwić Ci wybór.

Dlaczego warto kupić buty trekkingowe?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego wędrówkę po górskim szlaku warto poprzedzić inwestycją w buty trekkingowe. Istnieje kilka niezwykle ważnych powodów!

Po pierwsze, bieżnik, czyli dolna część podeszwy, której zadaniem jest utrzymanie Cię w pionie, w klasycznych trampkach i sneakersach jest lekki. W efekcie staje się zupełnie bezużyteczny, gdy wybierasz się na spacer po nierównym terenie.

Po drugie, zwykłe trampki nie zapewniają Twoim stopom odpowiedniej sztywności i wsparcia. Jeśli masz w planach wędrówkę górską, koniecznie wybierz dedykowane buty turystyczne. Sztywne podeszwy i specjalnie zaprojektowane cholewki ochronią Cię przed kontuzjami. 

Po trzecie, klasyczne adidasy nie są stworzone do trudnych warunków atmosferycznych. Błoto czy kałuże nie będą Ci natomiast straszne w wodoodpornych butach trekkingowych.

Jak dobrać buty trekkingowe?

Skoro już wiesz, dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości buty do chodzenia po górach, warto zastanowić się, na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Zwróć uwagę na dystanse, jakie będziesz pokonywać oraz na charakterystykę terenu. Koniecznie uwzględnij ewentualny ciężar, który będziesz nosić np. na plecach. Zastanów się też, czy od butów trekkingowych wymagasz jakichś szczególnych funkcji, takich jak wodoodporność.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kupno butów trekkingowych, które polecił Ci kolega lub koleżanka. Pamiętaj, że stopy każdego z nas są unikalne pod względem długości, szerokości oraz kształtu. Choć można zasugerować się opinią innych, nie należy bazować wyłącznie na niej. Kieruj się własnym komfortem. W końcu to od niego zależy, ile przyjemności będziesz czerpać ze spaceru po górskim szlaku.

Czym cechuje się dobry but trekkingowy?

Dobry but trekkingowy powinien posiadać wzmocnienia w obrębie palców oraz pięty. W ten sposób zapewni przedniej i tylnej części Twojej stopy ochronę przed skałami oraz korzeniami.

Bez tych zabezpieczeń wrasta ryzyko kontuzji i utraty pewności siebie podczas wędrówki po nierównym, ekstremalnym terenie. 

Podeszwa to kolejny fundamentalny czynnik, który pozwoli Ci rozróżnić dobre buty na tle gorszych modeli. Zwróć uwagę, by posiadała wielokierunkowy bieżnik, który zapewni Ci stabilność, doskonałą przyczepność i równowagę. Dodatkowo to właśnie będzie barierą ochronną podczas pokonywania trudnych tras.

Dobre buty trekkingowe powinny być wykonane z trwałych materiałów. Pamiętaj jednak, że wielu producentów decyduje się na użycie tanich tworzyw, które nie przepuszczają powietrza. Z tego względu postaw na buty z dobrej jakości membraną.

Buty w góry – lekkie czy ciężkie, wysokie czy niskie?

Kupując buty w góry, wiele osób zastanawia się, czy wybrać lżejszy, czy może cięższy model. Prawdopodobnie w Twoim plecaku znajduje się już nieco ciężaru, który będzie towarzyszył Ci podczas wędrówki po górach. Nie dodawaj go sobie jeszcze więcej, wybierając ciężkie obuwie. Lekkie buty sprawią, że bez problemu będziesz podnosić stopy i unikniesz żółwiego tempa. Zwróć jednak uwagę, by ich konstrukcja była wystarczająco mocna i sztywna.

Kolejnym czynnikiem, który należy rozważyć, jest wysokość cholewki. Zasadniczo im krótsza konstrukcja, tym mniejsza ochrona dla kostek. Długość cholewki nie wpływa jedynie na Twoje bezpieczeństwo, ale też tworzy barierę ochronną między Twoimi stopami a śniegiem lub deszczem.

Ile luzu powinno być w butach trekkingowych?

Zastanawiasz się, jaki rozmiar butów trekkingowych wybrać i ile luzu warto mieć w butach górskich? Obuwie do wędrówek powinno być na odpowiednio dopasowane i nie powodować ucisku. Pamiętaj, by Twoje palce u nóg miały wystarczająco miejsca. Ciasnota w obrębie pięty nie jest mile widziana! Może powodować tarcie i ból podczas długich wędrówek.

Miej na uwadze, że buty trekkingowe zapewnią Ci nieco inne dopasowanie niż klasyczne buty do chodzenia na co dzień. Z tego względu możesz odczuwać, że są nieco sztywniejsze od zwykłego obuwia. Uwaga! Początkowo możesz potrzebować odrobiny czasu, by całkowicie przyzwyczaić się do nowego nabytku.

Dzięki wyważonej sztywności w obrębie podeszwy oraz kostek możesz mieć pewność, że Twoje stopy będą miały zagwarantowane niezbędne wsparcie na nierównym terenie, nawet jeśli zechcesz pokonywać długie dystanse z ciężkim plecakiem.

Jak właściwie mierzyć buty trekkingowe?

Przymierzając buty trekkingowe, koniecznie załóż ten sam rodzaj skarpet, jaki zamierzasz nosić na szlaku. Przy dokonywaniu wyboru nie kieruj się wyłącznie jednym butem. Poświęć czas, by przymierzyć oba z nich i upewnić się, że tego właśnie szukasz. 

Zanim odetniesz metki i wyrzucisz paragon, przetestuj swoje buty trekkingowe w ciągu dnia. W końcu w miarę upływu doby stopy mają tendencję do puchnięcia. Z całą pewnością zależy Ci na tym, by czuć się maksymalnie komfortowo, zwłaszcza gdy nieco zwiększą swój rozmiar.