Jak dobrać najlepsze buty do biegania?

Ostatnie wpisy
Najlepsze buty na Sylwestra Niewygodne obuwie? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Jakie kalosze dla dziecka na jesienną słotę? Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie? Jak nosić botki? Trzy propozycje na modne stylizacje Stylowe buty do pracy biurowej dla niego Najlepsze buty dla kobiet na święta Jak wybrać eleganckie buty dla mężczyzn? Martensy, czyli najwygodniejsze obuwie na jesień i zimę

Zima kojarzy nam się z wygodną kanapą, ciepłymi kapciami i pyszną czekoladą, a nie aktywnością fizyczną. Praktyka pokazuje jednak, że uczucie błogości będzie jedynie chwilowe – chłodne miesiące szybko miną, a my zostaniemy z dodatkowymi kilogramami. Dlatego, zanim wszyscy przypomną sobie o wciśniętych w głąb szafy kostiumach kąpielowych, my możemy już być w trakcie robienia formy życia. Zima nie jest żadną wymówką! Gdy za oknem mróz, przygodę ze sportem możemy rozpocząć na sali treningowej w lokalnym klubie fitness. Bieżnie czekają, by postawić na nich stopy. Wszystko, czego potrzebujemy to odpowiednie buty.

Czy wiesz, jakiego rodzaju jest Twoja stopa?

W bieganiu najważniejsze są nasze stopy – to na nich skupmy więc swoją uwagę. Szukanie idealnych butów rozpocznijmy od określenia rodzaju naszej stopy, czy jest ona: pronująca, spinująca, czy neutralna. Dowiemy się tego, patrząc na sklepienie (potocznie podbicie – część stopy, która wygina się w charakterystyczny łuk), jeśli jest wysokie, stopa spinuje podczas biegania, przy niskim (inaczej płaskostopiu) mówimy o stopie proponującej. Dlaczego warto to wiedzieć? Buty, w których będziemy biegać, powinny mieć odpowiednią amortyzację. Jak określimy rodzaj stopy? Wystarczy, że wykonamy w domu prosty test wodny: zmoczymy stopę i odciśniemy na kartce. Następnie przyjrzymy się, jak duży mamy łuk, czyli sklepienie. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, wybierając buty do biegania?

Skoncentruj się na rozmiarze

Buty do biegania powinny być wygodne, dlatego ich rozmiaru nie dobieramy idealne, czyli na styk. Ważne, by w palcach pozostało trochę luzu. Ile dokładnie? To zależy, na jakie dystanse planujemy biegać. Początkującemu biegaczowi wystarczy pół numeru luzu. W miarę nabywania doświadczenia i pokonywania dłuższych dystansów stopa będzie potrzebowała więcej miejsca. Podczas biegania przyspiesza tętno, a serce zaczyna szybciej pompować krew. Kolejne pokonywane kilometry mają wpływ na stopy – zaczynają one puchnąć i ściśle wypełniają wolną przestrzeń butów. Luz sprawia, że nie dochodzi do obtarć, nie czujemy uciskania i możemy kontynuować aktywność. Doskonale dopasowane Buty do biegania możemy zamówić ze sklepu Butymodne.pl.

Gdzie będziesz biegał?

Nie każdy mieszka blisko terenów zielonych. Najczęściej, by móc rozkoszować się bieganiem wśród zieleni w towarzystwie śpiewu ptaków, czyli po miękkiej nawierzchni, musimy pokonać kawałek twardego terenu – chodnika, asfaltu. W takiej sytuacji szukajmy butów uniwersalnych, które będą idealne również dla początkujących. Jeśli jednak biegamy w środku miejskiej dżungli, zdecydowanie lepszym wyborem będzie para przeznaczona na twardą nawierzchnię – dobra amortyzacja to podstawa. Pamiętajmy, że to tylko kwestia czasu, by nasza kolekcja butów do biegania rozrosła się do kilku par. Model najlepszy dla siebie na pewno znajdziemy w sklepie Butymodne.pl.

 

Bieganie to świetny sport, który jednak wymaga od nas nie tylko zaangażowania, ale i odpowiednich butów. Wybierzmy parę w odpowiednim rozmiarze, która pasuje do kształtu naszej stopy, by bieganie było bezpieczne, a pokonywanie kolejnych kilometrów dawało nam dużo satysfakcji.

Polecane