Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta


Większość z nas zna swój rozmiar stopy, zdajemy sobie również sprawę kupując o obuwie, że rozmiarówka poszczególnych producentów różni się między sobą.

Większość z nas zna swój rozmiar stopy, zdajemy sobie również sprawę kupując o obuwie, że rozmiarówka poszczególnych producentów różni się między sobą, dlatego warto zawsze zajrzeć do „tabeli rozmiarów”, która pozwoli nas szybką orientację czy na przykład rozmiar 42 marki XX, którą zazwyczaj kupujemy odpowiada rozmiarowi 42 marki YY, którą właśnie zamierzamy kupić. Czasem zdarza się i tak, że ludzie nie pamiętają swojego rozmiaru buta, lub są zdezorientowani różnymi rozmiarówkami. Jest na to sposób i jednocześnie jedna z najbardziej niezawodnych metod doboru obuwia w butiku, jak i zwłaszcza kupowanego w sklepach internetowych – określenie wewnętrznej długości wkładki buta.

Jak ustalić długość wkładki buta? - Należy zmierzyć długość stopy. Na kartce papieru A4 stawiamy stopę w skarpetce, obrysowujemy jej kształt, a następnie mierzymy w centymetrach odległość między dwoma najbardziej wysuniętymi na obrysie stopy punktami, czyli od czubka najdalej wysuniętego palca do pięty. (Należy pamiętać, aby zmierzyć obydwie stopy, czasem zdarza się że jedna z nich może być krótsza). Do wyniku dodajemy 0, 5- 1 cm, kierując się zasadą, że im pulchniejsza stopa tym większy zapas. Otrzymany wynik jest długością wewnętrznej wkładki buta. Każdy producent obuwia ma obowiązek podać w centymetrach długość wkładki buta, która która jest przypisana do określonego rozmiaru. Niektórzy producenci na przykład wkładkę o długości 27 cm przypisują do rozmiaru 40, inni do 41, a jeszcze inni do 42. Kupując buty przez internet, bez możliwości przymierzenia, pamiętajmy, że warto sugerować się wyłącznie długością wkładki wewnętrznej a nie rozmiarem - unikniemy tym sposobem rozczarowania zbyt małymi czy za dużymi butami.