Jak i czym usunąć sól z butów?


Chlorek sodu, czyli popularna sól drogowa sypana zimą na chodniki, ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Pomimo, iż pełni niezwykle ważną funkcję, posiada jednocześnie negatywny wpływ na wygląd naszego zimowego obuwia. Jak zabezpieczyć buty przed wnikaniem soli? Jak i czym usunąć sól z butów?

Nieestetyczne białe plamy i zacieki odbierają urok Twoim butom, a wnikająca w materiał sól może doprowadzić do ich uszkodzenia, odbarwiania się, a nawet rozklejenia.

Najważniejsza jest przede wszystkim szybka reakcja na zabrudzenia. Odkładanie w czasie zabiegów pielęgnacyjnych może tylko spotęgować problem, dlatego działaj od razu po powrocie do domu. Pamiętaj również, by regularnie czyścić buty, a metodę pielęgnacji dobrać odpowiednio do rodzaju materiału, z jakiego zostały wytworzone.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad jak usunąć sól z butów, aby uchronić je przed zbyt szybkim niszczeniem.

Odpowiednia impregnacja

W momencie zakupów nowych butów, warto od razu dobrać do nich odpowiedni impregnat. Nierzadko pomijamy ten krok, jednak w tym przypadku oszczędność jest niewskazana. Zastosowanie impregnatu przed pierwszym założeniem oraz regularne aplikowanie w trakcie użytkowania (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), skutecznie zabezpieczy materiał przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniami, wilgocią oraz solą, która wnika w głąb włókien. Po wyschnięciu impregnatu zaleca się wypastować, a następnie wypolerować buty, aby zapewnić im dodatkową ochronę.

Domowym zamiennikiem natłuszczających preparatów dostępnych w sklepach jest wazelina lub bardzo tłusty krem, które równie dobrze zapobiegają przenikaniu soli. Niezastąpiona będzie również dobra pasta do butów z dodatkiem fluoru, najlepiej na bazie pszczelego wosku.

Jak usunąć sól z butów - profesjonalne środki czyszczące

Największą skuteczność podczas czyszczenia naszego obuwia z zacieków solnych wykazują profesjonalne środki dostępne w sklepach obuwniczych. Przy wyborze preparatu warto jednak zwrócić uwagę na to, czy jest to środek uniwersalny, czy też przeznaczony do danego typu skóry bądź materiału.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieodpowiednio dobrany preparat może uszkodzić buty. Przed użyciem warto więc przetestować go na małej, słabo widocznej powierzchni.

Domowe sposoby na zacieki z soli na butach

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które ułatwią Ci codzienną pielęgnacje butów. Do jej przeprowadzenia wystarczą produkty, które z pewnością znajdziesz w swoim domu, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę pieniędzy! Czym usunąć sól z butów?

Woda z octem

Przygotuj roztwór składający się ze szklanki ciepłej wody oraz łyżki octu. Następnie przy użyciu miękkiej ściereczki pocieraj delikatnie plamy. Ocet to środek czyszczący oraz naturalnie dezynfekujący, dzięki czemu w bezpieczny sposób pozbędziesz się białych plam z butów.

Woda z płynem do naczyń

W tym przypadku również musisz przyrządzić roztwór składający się ze szklanki ciepłej wody oraz 10 kropli płynu do naczyń. Po przetarciu butów szmatką, należy pozostawić je aż do pełnego wyschnięcia.

 

Uwaga. Aby zachować kształt oraz naturalny wygląd butów, podczas suszenia wypchaj ich wnętrze gazetami, a następnie postaw je w ciepłym i przewiewnym miejscu. Unikaj bezpośredniego działania silnego źródła ciepła oraz promieni słonecznych.

Cytryna na białe plamy z soli

Możesz stosować ją bezpośrednio, pocierając plasterkiem cytryny powierzchnię buta lub sporządzić mieszankę wody z sokiem z cytryny w proporcji 1:1. Przy zastosowaniu opcji z cytryną polecamy zastosować ją na mało widocznej powierzchni, aby upewnić się, że materiał nie ulegnie odbarwieniu.

Ciepłe mleko

Przetrzyj buty szmatką namoczoną w mleku. Czynność powtarzaj aż do zniknięcia plamy, a następnie wyczyść buty przy użyciu samej wody, aby pozbyć się resztek mleka. Kiedy buty będą czyste, pamiętaj o użyciu odpowiedniego impregnatu, który zabezpieczy powierzchnię buta.

Skórka od chleba

Kilkudniowy chleb (ale nie czerstwy), dzięki swoim właściwościom absorbcyjnym, doskonale wchłonie sól osiadającą na butach. Aby pozbyć się z ulubionych butów uciążliwych plam z soli, wystarczy pocierać zabrudzone miejsce wewnętrzną stroną chleba. Jest to sposób najmniej inwazyjny, który z pewnością będzie bezpieczny dla większości butów.

Odpowiednia pielęgnacja dopasowana do surowca, regularne czyszczenie i impregnacja butów, pozwolą zachować ich naturalny kształt oraz estetyczny wygląd. Prawidłowo przeprowadzane zabiegi w dużym stopniu ochronią buty przed niszczącym działaniem soli drogowej. Już nie musisz zastanawiać się jak usunąć sól z butów. Nasze wskazówki z pewnością pomogą utrzymać Twoje buty w nienagannym stanie przez długi czas.