Jak kupować buty dla dziecka? To dziecinnie proste!


Naukowcy są jednogłośni — chodzenie na boso jest najzdrowsze dla dziecięcych stópek. Jednak w momencie, gdy Twoja pociecha zaczyna rosnąć, potrzebuje odpowiednio dopasowanych butów, które zapewnią jej bezpieczeństwo podczas odkrywania uroków otaczającego ją świata. Zastanawiasz się, jak kupować buty dziecięce, by nie zwariować i nie zbankrutować? Nasz poradnik Ci w tym pomoże!

Od raczkowania do pierwszego kroku…

Zakup pierwszych butów to ekscytujące wydarzenie dla rodziców dziecka! Zanim jednak zaczniesz myśleć o stylach i kolorach, musisz wiedzieć, na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie obuwia dla Twojej pociechy. 

W naszym poradniku znajdziesz wiele skutecznych wskazówek, które pomogą Ci przy wyborze bucików dziecięcych. Zaczynajmy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla dziecka?

Odpowiednie buty dziecięce zapewniają odpowiednią ilość miejsca. Dzięki temu pozwalają na swobodny, w pełni naturalny rozwój małych stópek. Źle dopasowane obuwie jest przyczyną płaskostopia i innych problemów ze stopami w późniejszym życiu.

Jest kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania butów dla dziecka. Po pierwsze, buty powinny być zaprojektowane specjalnie dla dziecięcych stópek. Co więcej, obuwie powinno posiadać specjalnie zaprojektowane podeszwy i nosek. Równie ważne jest regulowane zapięcie. Czytaj dalej i sprawdź, jakie jeszcze aspekty są kluczowe.

Elastyczne, antypoślizgowe podeszwy

Podeszwy w butach dziecięcych powinny cechować się elastycznością. Dzięki temu ruch stopy nie będzie ograniczony i będzie mógł przebiegać w naturalny sposób, a stópka dziecka będzie prawidłowo się rozwijać. 

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy podeszwy są wystarczająco elastyczne? To proste! Spróbuj złożyć but na pół. Jeśli udało się złączyć miejsce na palce z miejscem na piętę, jesteś na dobrej drodze, żeby wybrać idealne buty dla swojej pociechy.

Co więcej, wybieraj buty z antypoślizgowymi podeszwami. W ten sposób zapobiegniesz wielu upadkom.

Szeroki, okrągły nosek

Noski w butach dla dziecka nie powinny być wąskie. Wybieraj obuwie z szerokim, zaokrąglonym noskiem, które zapewni odpowiednią przestrzeń dla palców Twojego dziecka. To wpłynie nie tylko na prawidłowy rozwój stópek, ale też na utrzymanie równowagi podczas odkrywania świata. 

Miej na uwadze, że szpiczaste noski mogą zaszkodzić delikatnym stopom dziecka, dlatego unikaj ich, jak ognia.

Regulowane zapięcie

Regulowane zapięcie to klucz do sukcesu, jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku precyzyjne dopasowanie butów. Z tego względu zrezygnuj z butów wsuwanych i zapinanych na suwak. Zamiast tego wybieraj sznurowane modele lub obuwie zapinane na rzepy. 

Zapięcia na rzepy nie tylko utrzymają stopę w miejscu i zapobiegną ślizganiu się pięty, ale też sprawią, że ubieranie pociechy na spacer nie będzie szczególnym wyzwaniem.

Lekka waga

Buty dziecięce nie powinny być zbyt ciężkie. W końcu maluchy dopiero budują swoją siłę i wytrzymałość. Nie pozwól, by masywne buty powstrzymały Twoje dziecko przed odkrywaniem świata.

Oddychające materiały

Stopy dzieci intensywnie się pocą. Jeśli zależy Ci na tym, żeby bez względu na to, jak aktywna jest Twoja pociecha, pozostały suche i zdrowe, wybieraj obuwie z oddychających materiałów. W ten sposób pot będzie skutecznie odprowadzany przez powierzchnię buta, a stopy nie będą się ocierać.

Unikaj syntetycznych cholewek. Zamiast nich wybieraj skórzane, płócienne lub bawełniane buty, które idealnie dostosują się do stóp Twojego szkraba.

Jak dopasować rozmiar butów dla dziecka?

Za duże buty są niestabilne i utrudniają chodzenie. Zbyt małe natomiast ograniczają stopę i powodują ból. Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy buty dziecięce mają właściwy rozmiar? Spieszymy z pomocą!

Po pierwsze, upewnij się, że but zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni w obrębie palców. W tym celu wciśnij kciuk z przodu buta. Jeśli odległość między najdłuższym palcem u stopy a czubkiem buta jest podobna do szerokości Twojego kciuka, najprawdopodobniej palce Twojej pociechy będą miały wystarczająco miejsca. 

Następnie sprawdź, czy w obrębie pięty nie ma nadmiernego luzu. Aby upewnić się, że stopy dziecka nie będą wyślizgiwać się z butów, wykorzystaj swój mały palec. Wsuń go w obrębie pięty do pierwszej kostki. Jeśli mieści się cały palec, but jest zdecydowanie za duży. Jeśli udaje Ci się wsunąć krótszą część palca – wówczas jest za ciasny. 

Ostatni krok polega na przechadzce w nowych butach. Przyjrzyj się dokładnie swojemu dziecku, zwracając szczególną uwagę na to, czy but jest dobrze dopasowany i czy sprawia wrażenie wygodnego. Jeśli Twój szkrab już mówi, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapytać go o opinię.

Zrezygnuj z używanych butów

Dziecięce stopy rosną w zaskakująco szybkim tempie. Choć skorzystanie z butów z drugiej ręki wydaje się być atrakcyjną cenowo opcją, lepiej z niej zrezygnuj. Buty dziecięce dopasowują się do kształtu ich stopy. Z pewnością wolisz, by stopy Twojego dziecka rozwijały się w naturalny sposób, a nie polegały na uformowanym wcześniej kształcie.

Wybieraj buty znanych marek, które są dostępne w zaufanych sklepach. Jesteśmy pewni, że z naszymi poradami zakup właściwych butów dziecięcych będzie dla Ciebie dziecinnie prosty.