Jak poprawić sobie humor i naprawić zniszczone obcasy?


Złamany obcas lub widoczne rysy to prawdziwa zmora wielu kobiet! Długie spacery po nierównych powierzchniach typowych dla miejskich starówek lub prowadzenie samochodu w szpilkach zdecydowanie mogą zniszczyć Twoje ulubione obcasy, a w rezultacie – zepsuć również Twój dobry nastrój. Na szczęście znamy sposoby, dzięki którym w mgnieniu oka uratujesz ulubione buty i poprawisz sobie humor. Do dzieła!

Domowe sposoby na naprawę zniszczonych obcasów

Niemal każda kobieta doświadczyła takiej sytuacji, że na widok ulubionych zniszczonych butów straciła chęć na wyjście. Bez względu na to, czy Twoje obcasy uległy zniszczeniu na skutek niewłaściwego użytkowania (np. używałaś ich do prowadzenia samochodu), zostały pogryzione przez słodkiego szczeniaczka, czy porysowały się na spontanicznym spacerze po nierównej kostce brukowej, wcale nie musisz się z nimi rozstawać. 

Choć zniszczone buty możesz wymienić na nowe, nie jest to konieczne. Jeśli obuwie było unikatowe i zakup nowej pary nie wchodzi w grę lub nie jesteś fanką konsumpcjonizmu, czy masz na głowie inne wydatki, oddaj je w ręce profesjonalisty. Doświadczony szewc powinien nie mieć szczególnych problemów z naprawą Twojej ulubionej pary butów.

To rozwiązanie może okazać się jednak stosunkowo kosztowne.  Na szczęście znamy domowe sposoby, dzięki którym w mgnieniu oka uratujesz ulubione buty i poprawisz sobie humor. Zaczynajmy!

Złamany obcas? Jedyne, czego potrzebujesz to klej

Wychodząc z domu w szpilkach, warto pamiętać o schowaniu tubki mocnego kleju do torebki. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony” będziesz w stanie uporać się z problemem niemal od razu.

Może być to uniwersalny klej błyskawiczny, który przyda Ci się również w innych nieoczekiwanych sytuacjach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie specjalny klej do butów.

Jeżeli jednak masz do czynienia z drewnianymi obcasami, najskuteczniejsze okaże się zastosowanie kleju przeznaczonego do drewna. 

Pamiętaj o zachowaniu umiaru przy nakładaniu tego produktu. Za duża ilość może spowodować powstawanie nieestetycznych plam. Po nałożeniu kleju dociśnij mocno obcas w odpowiednim miejscu i przytrzymaj przez dłuższą chwilę, pozwalając mu zaschnąć. Kiedy będziesz pewna, że klej całkowicie wysechł, pociągnij mocno za obcas. W ten sposób sprawdzisz, czy produkt trzyma go odpowiednio mocno i ponownie ruszysz przed siebie.

Cierpliwość to klucz do sukcesu

Jeżeli sytuacja nie jest tak krytyczna, a Ty możesz wsiąść do taksówki i szybko wrócić do domu lub masz przy sobie zapasową parę butów, uzbrój się w cierpliwość. Naprawa przeprowadzona bez pośpiechu z pewnością okaże się trwalsza i skuteczna, a Ty nie będziesz musiała powtarzać tego procesu w krótkim odstępie czasu.

Po powrocie do domu starannie wyczyść obcas i podeszwę buta, pozbywając się wszystkich zabrudzeń i pozostałości po starym kleju. Z pewnością nie chcesz, by jeden but był nieco wyższy od drugiego. Te same miejsca możesz też potrzeć papierem ściernym, aby jeszcze lepiej przygotować powierzchnię do klejenia.

Następnie wytrzyj miejsce klejenia obcasa z butem wacikiem kosmetycznym nasączonym alkoholem. Poczekaj, aż odparuje i przystąp do działania. Przyklej obcas w odpowiednim miejscu i pozostaw buty na całą noc. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, możesz zabezpieczyć całość przy pomocy gumek recepturek na czas wysychania.

Jak wymienić zużyte fleki?

Fleki zużywają się znacznie szybciej niż pozostałe części buta. Starte i nierówne mogą sprawić, że buty zaczną się niebezpieczne chybotać. Pamiętaj, że nie należy czekać do ostatniej chwili, gdy fleki całkowicie się zetrą.

Samodzielna wymiana zniszczonych fleków to prostsze zadanie niż mogłoby się wydawać. Wielu producentów do pudełka z butami dorzuca parę dodatkowych fleków. Po prostu wyjmij stare, a w ich miejsce włóż nowe. By upewnić się, że wszystko poszło zgodnie z planem, możesz delikatnie postukać to miejsce młotkiem.

Zrób to sama! Daj nowe życie zniszczonym obcasom

Odrapane i porysowane obcasy wyglądają naprawdę nieestetycznie i odbierają urok nawet najpiękniejszym szpilkom. Na szczęście Twoje buty da się uratować przy pomocy domowych sposobów.

Jeśli masz do czynienia z niewielkimi rysami, możesz z powodzeniem je zamalować. Do czarnych butów użyj wodoodpornego markera lub lakieru do paznokci. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku mniej klasycznych barw. Nie przejmuj się, jeśli masz problem z całkowitym dopasowaniem koloru. Na szczęście niewielka rysa zatuszowana nieco innym odcieniem tej samej barwy nie powinna być widoczna gołym okiem.

Jeżeli obcasy Twoich ulubionych butów są bardzo zniszczone, możesz wykonać mały projekt DIY. Wytrzyj je dokładnie z brudu i zanieczyszczeń, a następnie poklej dookoła mocnym klejem. Nie czekając, aż wyschnie, osyp je grubą warstwą brokatu. Ponownie nałóż klej i brokat i powtarzaj tę czynność do momentu uzyskania pożądanego efektu końcowego. Spryskaj całość lakierem do włosów i pozostaw do wyschnięcia na całą noc.

Jak widzisz, w większości przypadków samodzielna naprawa zniszczonych obcasów jest banalnie prosta. Pamiętaj jednak, że im poważniejsze jest uszkodzenie, tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że wizyta u szewca stanie się nieunikniona.