Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem?


Czasem zakup obuwia okazuje się nie do końca satysfakcjonujący. Nawet jeśli buty zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, to mogą okazać się niekomfortowe w trakcie noszenia. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? W takim razie poznaj nasz poradnik, w którym przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek!

Porady - jak rozchodzić nowe buty ...

  1. Rozchodź buty

Nowe szpilki na wesele przyjaciółki? A może buty w góry? Jeśli kupiłaś/eś buty na specjalną okazję, koniecznie je rozchodź przed tym wydarzeniem. Nie spisuj ich od razu na straty. Kilka razy polecamy więc założyć je po domu czy na spacer. Dzięki temu dopasujesz je do kształtu stopy, rozbijesz i zmniejszysz ryzyko, że kolejnym razem Cię obetrą. Zawsze możesz też zdecydować się na plan B i obciskający model założyć na grube skarpety lub poprosić osobę z nieco większą stopą, by trochę w nich pochodziła. Wówczas but rozbije się i będzie wygodniejszy.

  1. Wykorzystaj wkładki do butów

To jedno z popularniejszych rozwiązań. Jeśli model obuwia nie jest dobrze dopasowany do Twoich stóp, jest zbyt luźny lub niewłaściwie wyprofilowany – postaw na odpowiednie wkładki do butów. Wybierz takie, które będą idealnie współgrały z obuwiem – nie mogą się zginać, falować czy odstawać. Istotny jest też materiał. Na cieplejsze dni polecamy modele ze skóry jagnięcej lub wkładki żelowe, z kolei na jesień i zimę lepiej sprawdzą się grubsze warianty – np. z filcu, wełny czy gąbki z aluminium. Perfekcyjnie dopasowana wkładka to klucz do sukcesu, gdy chcesz uzyskać komfort dla stóp.

  1. Rozwiązaniem mogą być też półwkładki i podpiętki

Każdy ma swoje własne preferencje odnośnie obuwia i inne modele będą mu gwarantowały wygodę. Jeśli wkładki nie gwarantują Ci komfortu, być może potrzebujesz rozwiązania, które podeprze odpowiednio śródstopie albo pięty. Polecamy w tym celu sprawdzić półwkładki oraz podpiętki. Te szczególną popularnością cieszą się wśród pań, które uwielbiają chodzić w butach na obcasie. Niestety takie ułożenie stopy często powoduje ból śródstopia, co jest efektem braku odpowiedniego podparcia. Po półwkładki warto też sięgać szczególnie przy obuwiu z cienkimi podeszwami, które będą dobrze amortyzować stopę w trakcie chodzenia. A jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem, gdy uwierają Cię ostre krawędzie? Gdy buty są wykonane np. z twardej skóry, mogą ugniatać ścięgno Achillesa i powodować dyskomfort, dlatego pomocne będą podpiętki do butów. Te unoszą część stopy, przez co krawędź obuwia znajduje się w mniej newralgicznym miejscu.

  1. Rozbijanie butów u szewca

Te metoda cieszy się bardzo dużą popularnością w sytuacji, gdy kupisz nieco za małe buty lub gdy masz dysproporcję długości wkładki w obu nogach. Wówczas wystarczy zlecić szewcowi usługę rozbicia obuwia, by ten dopasował je do pożądanych przez Ciebie rozmiarów – maksymalnie o około pół rozmiaru. Warunkiem jest jednak, że muszą to być buty skórzane. Wówczas możliwe jest nałożenie ich na tzw. kopyto szewskie, aby się rozeszły. Inne materiały mogą być niepodatne na takie zabiegi, a nawet ulec uszkodzeniu. Koszt przedsięwzięcia jest niewielki – od kilku do kilkunastu złotych, a efekt może Cię zadowolić.

  1. Spray rozciągający do butów

Kolejnym sposobem na to, jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem, jest specjalistyczny spray. Chemiczna mieszanka ma wniknąć w struktury materiału, rozszerzyć je i sprawić, że but będzie komfortowy podczas noszenia. W skład takiego rozciągacza w sprayu wchodzą alkohol, woda, specjalny plastyfikator i środek pielęgnujący. Tutaj jednak ponownie zaznaczamy, że ta metoda zda egzamin w przypadku skór naturalnych. Spraye są odpowiednie do wszystkich rodzajów skór szorstkich i gładkich, ale nie należy stosować ich na skóry lakierowane. Metoda użycia jest prosta – spryskujesz buty, wkładasz na nogi i nosisz przynajmniej 30 minut. Zwilżone preparatem materiały podlegają rozciąganiu i dokładnie dopasowują obuwie do nogi.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne i teraz bez trudu uporasz się z problemem niewygodnego obuwia. Pamiętaj, by mierzyć buty na skarpetki, w jakich zazwyczaj chodzisz i brać rozmiar zgodny z tabelą. Jeśli jednak masz już w swoich zasobach mało komfortowe obuwie – podążaj za naszymi radami, a być może da się naprawić sytuację. Powodzenia!