Jak przechowywać buty, by cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez długie lata?


Każdy z nas ma co najmniej kilka par butów – wygodne trampki do chodzenia na co dzień, eleganckie półbuty na większe wyjścia, przewiewne klapki na lato i ciepłe kozaki na zimę. Przechowywanie ich może przysporzyć wielu zmartwień. Jeśli chcesz, by Twoje obuwie cieszyło oko doskonałym wyglądem przez długie lata, zastosuj się do kilku sprawdzonych porad.

Zadbane buty to inwestycja na lata

Bez względu na to, czy w Twojej kolekcji znajdują się ekstrawaganckie szpilki od znanego projektanta, skórzane pantofle renomowanej marki, czy klasyczne trampki mniej popularnego producenta, Twoje buty mogą posłużyć Ci przez długie lata. 

Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbasz. Klucz do sukcesu to nie tylko właściwa i regularna pielęgnacja obuwia, ale też przechowywanie go w taki sposób, by nie traciło pierwotnego kształtu i nie niszczyło się. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i już zawsze ciesz się doskonałym wyglądem butów.

Czy do przechowywania butów potrzebuję oddzielnej garderoby?

Wiele osób uważa, że do przechowywania butów niezbędne jest posiadanie oddzielnej garderoby. Absolutnie nie jest to prawda! Wystarczy, że wygospodarujesz odrobinę miejsca, a przechowywanie obuwia między sezonami nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Przede wszystkim nie układaj butów jedne na drugich w przedpokoju. To rozwiązanie może skutkować nie tylko trudnościami w zlokalizowaniu właściwej pary, lecz także przyczyniać się do powstawania nieestetycznych zadrapań i obić. Czytaj dalej, by poznać najskuteczniejsze sposoby na przechowywanie butów.

Czy buty należy przechowywać w oryginalnych pudełkach?

Jeśli masz dużo miejsca i bardzo zależy Ci na dobrostanie Twoich ulubionych butów, przechowywanie ich w oryginalnych pudełkach będzie świetnym pomysłem. Dzięki temu obuwie nie ulegnie zniszczeniom, a Ty nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pożądanej pary. Co więcej, to zupełnie darmowy sposób, który pomoże Ci w odpowiedniej organizacji.

Jeżeli nie zachowałeś oryginalnych opakowań, głowa do góry! Sprawdzonym rozwiązaniem jest zakup przezroczystych pudełek przeznaczonych do przechowywania obuwia. Dzięki temu buty nie będą się kurzyć ani obijać. Swoją kolekcję butów możesz trzymać też w klasycznych tekturowych lub plastikowych pudełkach. Wystarczy, że opiszesz je markerem, a w mgnieniu oka zlokalizujesz te, których szukasz. Pamiętaj jednak, żeby zapewnić butom odpowiednią cyrkulację powietrza.

Planujesz przechowywać buty w piwnicy? Pod żadnym pozorem nie wybieraj w tym celu tekturowych opakowań! Takie pudełka, choć chronią przed kurzem, nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed wilgocią, która jest charakterystyczna dla tych pomieszczeń. Co więcej, gryzonie z łatwością mogą je zniszczyć, by dostać się do skórzanych butów. Lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w plastikowe pudełka z niewielkimi otworami.  

W czym przechowywać buty, żeby się nie niszczyły?

Nie posiadasz osobnej garderoby, a na przechowywanie obuwia w pudełkach brakuje Ci przestrzeni? Nic straconego! Możesz zainwestować w specjalny regał na buty. Niektóre z nich wyposażone są w dodatkowe siedziska, dzięki którym wygodnie założysz ulubioną parę.

Wybierz wąski model, który bez problemu zmieści się w ciasnym przedpokoju. Rekomendujemy zamykaną, kilkupoziomową szafkę, w której buty nie będą się kurzyć.

Świetnym rozwiązaniem są też wiszące, pionowe organizery do butów. Te zawieszane w szafie lub na drzwiach zajmują niewiele miejsca, a ich niewątpliwym atutem jest również przystępna cena.

Jak posegregować buty?

Po wyborze miejsca do przechowywania obuwia warto poświęcić czas na ich segregację. W pierwszej kolejności podziel buty na te, które nosisz na co dzień oraz te, które zakładasz wyłącznie na większe wyjścia. Równie pomocna okaże się segregacja ze względu na porę roku.

Koniecznie zadbaj o łatwiejszy dostęp do par, które nosisz częściej. W ten sposób nie będziesz musiał marnować czasu na zlokalizowanie konkretnej pary.

Czy przed schowaniem butów należy je wyczyścić?

Zanim schowasz sezonowe obuwie na dno szafy, nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu butów. Następnie potraktuj je specjalistycznymi środkami do pielęgnacji, jakie są dedykowane do poszczególnych rodzajów materiałów. 

W przeciwnym razie na butach mogą pojawić się niewidoczne gołym okiem bakterie i zanieczyszczenia, co może prowadzić nawet do powstawania pleśni.

Pamiętaj też, żeby noszone przez pewien czas buty pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed umieszczeniem ich w pudełku. Generowany pot oraz wilgoć powinny mieć możliwość odpowiednio wyparować.

Niewyczyszczone buty, nawet najstaranniej odłożone do pudełek, nie są niestety gwarancją zachowania ich w dobrej kondycji. Z tego względu za każdym razem przed ich przechowywaniem koniecznie je przetrzyj i pozwól im wyschnąć.

Jak przechowywać kozaki, żeby nie straciły kształtu?

Aby Twoja ulubiona para kozaków nie straciła kształtu, nie musisz wcale inwestować w specjalne prawidła do butów. Wystarczy, że wypełnisz przestrzeń wewnątrz buta starymi, zwiniętymi gazetami. Możesz użyć nawet zużytych butelek po wodzie.

Zachowaj buty w świetnym stanie przez lata

Jak widzisz, odpowiednie przechowywanie butów niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko pozwoli Ci zachować je w świetnym stanie przez długie lata, lecz także ułatwi wyszukiwanie pary, którą chcesz założyć.

Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom przechowywanie obuwia nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, a Ty już zawsze będziesz mógł cieszyć się nienaganną kondycją swoich ulubionych butów.