Jak przywrócić kolor butów zamszowych?


Pielęgnacja skóry zamszowej może wydawać się dość problematyczna, natomiast blaknący kolor materiału jest częstym powodem pozbycia się ulubionej pary butów. Wcale nie musi tak być! Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak przywrócić intensywny kolor butów zamszowych, aby mogły posłużyć przez wiele sezonów.

Buty zamszowe, zarówno męskie, jak i damskie, to wyjątkowo chętnie wybierany element garderoby. Zamsz jest niezwykle eleganckim materiałem, dzięki czemu świetnie prezentuje się założony do stylizacji wieczorowych, jak i oficjalnych. Ze względu na jego wszechstronność coraz częściej używany jest również do wykonania butów sportowych lub casualowych, w efekcie czego nadaje im interesującego i niebanalnego wyglądu.

Prawidłowa pielęgnacja a kolor butów zamszowych

Kluczową zasadą w dbaniu o zamszowe obuwie, jest zapobieganie blaknięciu koloru. O czym więc warto pamiętać podczas codziennej pielęgnacji, by uniknąć pojawienia się defektu?

 • Regularnie przeczesuj zamsz specjalnie przeznaczoną do tego celu szczoteczką z miękkim włosiem, co pozwoli uzyskać znacznie korzystniejszy wygląd obuwia.

 • Usuwaj wszelkie zabrudzenia możliwie jak najszybciej, aby nie zdążyły zbyt mocno wniknąć w strukturę materiału. Szybka reakcja na bród, pozwoli Ci uniknąć konieczności inwestowania w specjalne preparaty przeznaczone do profesjonalnego czyszczenia butów zamszowych.

 • Pamiętaj o odpowiedniej impregnacji oraz solidnym zabezpieczeniu obuwia przed czynnikami zewnętrznymi. Preparat stosuj regularnie oraz zgodnie z zaleceniami, aby nie uszkodzić butów.

 • Nie wystawiaj butów na intensywne działanie promieni słonecznych. Może to powodować nie tylko odbarwienia zamszu, ale również odkształcanie się całego buta.

 • Nigdy nie pierz butów przy pełnym zanurzeniu lub w pralce! Wilgoć w tak dużej ilości może negatywnie wpłynąć na zamsz, co prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

 • Staraj się unikać moczenia butów. Jeżeli pojawi się na nich wilgoć, pamiętaj o dokładnym wysuszeniu. Wypchanie wnętrza butów gazetami pomoże w zachowaniu ich naturalnego kształtu podczas procesu suszenia.

Jak przywrócić kolor butów zamszowych? Etapy renowacji

 • Pierwszym i najważniejszym krokiem przygotowującym buty do renowacji jest ich dokładne oczyszczenie. W tym celu użyj szczoteczki z miękkim włosiem lub specjalnej gumki do zamszu. Pozbądź się wszelkich zaschniętych zabrudzeń poprzez delikatne pocieranie materiału. Zabieg ten poprawi również strukturę włosia, dzięki czemu kolejne etapy pracy będą bardziej efektywne.

 • Jeżeli zabrudzenia są poważniejsze, najlepiej zastosować specjalny środek przeznaczony do pielęgnacji butów zamszowych. Preparatu należy używać zgodnie z zaleceniami producenta oraz dobrać go odpowiednio do koloru i materiału. Po dokładnym wyczyszczeniu butów pozostaw je do pełnego wyschnięcia (unikając bezpośredniego działania promieni słonecznych lub intensywnego źródła ciepła, ponieważ może to powodować odkształcanie się obuwia).

 • Na tak przygotowane buty zastosuj kupiony w sklepie obuwniczym renowator. Najczęściej występującymi formami, jakie możesz spotkać, jest spray lub pasta w płynie. Ważne jest, aby dobrać identyczny kolor renowatora, pasujący do Twojego obuwia.
  Jeżeli nie chcesz ryzykować, możesz zastosować preparat bezbarwny.
  Renowator nie tylko przywróci butom pierwotny kolor, ale również poprawi kondycję włosia oraz zabezpieczy zamsz przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć lub błoto.

 • Po dokładnym wyschnięciu preparatu, należy po raz kolejny przeczesać delikatnie włoski zamszu, aby zapobiec ich nieestetycznemu sklejaniu oraz przywrócić naturalny wygląd buta. Na koniec spryskaj całą powierzchnię specjalnym impregnatem, który utrwali uzyskane efekty oraz pozwoli lepiej zabezpieczyć but przed niechcianymi zniszczeniami bądź zabrudzeniami.

Tak przeprowadzona renowacja skutecznie przywróci kolor butów zamszowych, dzięki czemu będziesz cieszyć się intensywnym kolorem oraz pięknym wyglądem butów znacznie dłużej!