Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie?


Na co dzień stawiasz na wygodę i chodzisz płaskich butach, ale zbliża się okazja, gdy nie obejdzie się bez szpilek, koturn lub obcasów? Wiesz, że chodzenie w wysokich butach nie jest Twoją mocną stroną – chwiejesz się, bolą Cię nogi i zamiast myśleć o wydarzeniu, marzysz tylko o tym, by przebrać je na wygodniejsze? W takim razie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie!

Krok pierwszy – wybierz wygodne buty na obcasie

Wysokie pantofelki z pewnością będą się pięknie prezentować, ale być może nie będą najlepszym wyborem, jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu na obcasie. Zamiast lakierowanych i mało stabilnych modeli, postaw na maksymalnie wygodne buty na obcasie. Polecamy wybrać wariant, który będzie dla Ciebie wygodny – zarówno pod względem wysokości, jak i materiału czy fasonu. Najlepszą decyzją będą czółenka ze skóry licowej. Ta świetnie dopasuje się do Twojej stopy, co zagwarantuje komfort w trakcie noszenia. Idealne na początek będą Espinto czółenka tęgość H czarne. Jeśli jednak nie odpowiada Ci ich estetyka i preferujesz bardziej nowoczesny model, mogą Ci się spodobać Espinto złote czółenka 889 na szpilce żółte, a jeśli okazja, na którą się szykujesz jest Twój ślub – idealne będą Espinto czółenka perła na szpilce białe.

Krok drugi – stopniowo zwiększaj wysokość obcasa

Nie porywaj się na bardzo wysoką i cienką szpilkę. Taki obcas może Cię szybko zniechęcić, ponieważ nie będziesz się na nim czuć pewnie i stabilnie. Zamiast tego wybierz nieco niższy wariant z odpowiednio grubym obcasie, a następnie stopniowo go zwiększaj. Jako pierwsze zdadzą egzamin np. Goodin czółenka z ozdobnym paskiem czerwone, które mają słupkowy obcas 4 cm. Jeśli już przyzwyczaisz się do chodzenia w nich, wybierz wyższe np. 8 cm Seastar czółenka w pepitkę albo eleganckie czółenka VINCEZA czarne z dodatkowym paseczkiem, stabilizującym kostkę i dobrze utrzymującym buta na nodze. Gdy już opanujesz sztukę chodzenia w butach na obcasie, kolejne modele mogą być na szpilce – np. czółenka na szpilce zamszowe granatowe.

Krok trzeci – praktyka czyni mistrza

Jeśli chcesz przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie, ponieważ zbliża się ważna okazja, nie zostawiaj nauki chodzenia na później. Wybierz wygodne buty i zacznij w nich chodzić po domu. Na początku kilkadziesiąt minut, a z czasem zwiększaj ten czas oraz pokonywany dystans. Polecamy wybrać się na spacer po osiedlu czy założyć buty na obcasie do pracy lub spotkanie ze znajomymi. Im częściej będziesz je nosić, tym większa szansa, że ich noszenie przestanie być dla Ciebie problematyczne i kłopotliwe. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zwiększaj też stopniowo obcas. A kiedy wydarzenie, do którego się szykujesz nadejdzie – przetestuj swoje buty, w który chcesz wystąpić. Gdy masz zamiar przetańczyć w nich całą noc albo przemierzyć spore odległości, musisz mieć pewność, że zdadzą egzamin.

Krok czwarty – pracuj nad swoją postawą

Ćwiczenie chodzenia na obcasach jest niezwykle przydatne, ale musisz pamiętać o pewnej radzie – niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Nie garbisz się na co dzień? Świetnie! Niestety często panie, które wkładają buty na wyższym obcasie zapominaj o prawidłowej postawie i instynktownie pochylają się do przodu, by utrzymać równowagę. To nie tylko źle wygląda, ale też sprawia, że Twój kręgosłup przybiera nienaturalną pozycję, a stawy zostają nieprawidłowo obciążone. Tak więc już na początku nauki chodzenia na obcasach pamiętaj, by ściągać łopatki, unosić głowę do góry, napinać mięśnie brzucha i utrzymywać prosty kręgosłup. Z czasem utrzymanie takiej postawy wejdzie Ci w nawyk!

Krok piąty – nie zniechęcaj się!

Nauka chodzenia na obcasach może Cię zniechęcić – szczególnie, gdy dotychczas nie nosiłaś wysokich butów. Taka pozycja stopy powoduje napięcie łydki i wymusza utrzymanie równowagi. Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza. Jeśli się nie zniechęcisz, przyzwyczaisz się do takiej postawy i z czasem będzie ona dla Ciebie neutralna. Im więcej treningów przejdziesz, tym większa szansa, że chodzenie na obcasach wejdzie Ci w krew. Być może za kilka tygodni będziesz poruszać się w szpilkach niczym gwiazda Hollywood? Powodzenia!

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się skuteczne. Pamiętaj, by przede wszystkim wybrać wygodne buty – polecamy sprawdzić ofertę sklepu butymodne.pl. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam odpowiedni model, który pomoże Ci przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie!