Jak rozciągnąć buta? Poznaj sprawdzone domowe sposoby


Za ciasne buty w palcach to prawdziwa zmora. Są nie tylko okropnie niewygodne, ale też mogą prowadzić do powstawania halluksów, pęcherzy i odcisków. Aby pokonać ten problem, wcale nie musisz korzystać z usług profesjonalnego szewca. Równie dobrze możesz zrobić to samodzielnie w domu. Podpowiadamy, jak rozciągnąć buty szybko i skutecznie.

Jak rozciągnąć buty przy pomocy suszarki?

Jesteś w pośpiechu, a tylko ta konkretna para butów pasuje do Twojej stylizacji i po prostu musisz ją włożyć? Nic straconego! Jedyne, czego potrzebujesz to… suszarka!

Użycie suszarki to jedna z najpopularniejszych metod, która przynosi genialne rezultaty. Najlepiej sprawdzi się w przypadku skórzanych i zamszowych butów.

Ustaw średni stopień temperatury i podgrzewaj buty w miejscach, gdzie – po ich włożeniu – odczuwasz dyskomfort. Jeszcze skuteczniej będzie, jeśli założysz je na stopy ubrane w grube, wełniane skarpety. Wówczas buty staną się bardziej plastyczne i perfekcyjnie dostosują się do budowy Twoich stóp, a Ty poczujesz się, jakby były uszyte na miarę.

Uwaga! Klucz do sukcesu to odpowiednia odległość. Z pewnością nie chcesz, żeby obuwie pod wpływem ciepła uległo zniszczeniu. Najbezpieczniej będzie trzymać suszarkę około 20 cm od buta. Nie zapomnij utrzymywać jej w ruchu. W ten sposób unikniesz przypalenia materiału.

Pamiętaj też, żeby nie ogrzewać butów zbyt długo. Po każdej minucie działania warto zaczekać, aż wystygną.  W przeciwnym wypadku klej może ulec zniszczeniu, a skórzane buty mogą stracić kolor. Po zastosowaniu tej metody wskazane jest odżywienie butów specjalnym preparatem pielęgnującym. Wysoka temperatura może wysuszyć skórę.

Jak rozciągnąć buty w zamrażarce?

Nieco mniej popularnym, choć równie skutecznym rozwiązaniem jest umieszczenie za ciasnego obuwia w zamrażarce. Ta metoda zda egzamin w przypadku szpilek, trampków, butów sportowych i obuwia wykonanego z innego materiału niż skóra. Potrzebne Ci będą woreczek strunowy i woda.

Po prostu napełnij torebkę wodą do 1/3 wysokości i upewnij się, że jest szczelnie zamknięta. Następnie umieść ją w za ciasnym bucie. Jeśli największy dyskomfort odczuwasz w okolicy palców, właśnie tam powinien znajdować się woreczek. Tak przygotowane buty wsadź do zamrażarki i pozostaw tam na całą noc. Woda zamieni się w lód, a zatem powiększy swoją objętość, rozciągając tym samym za ciasne buty w palcach.

Po wyjęciu obuwia z zamrażarki pozostaw je – wraz z woreczkiem wypełnionym lodem – w temperaturze pokojowej na około 15 – 30 minut. Po upływie tego czasu swobodnie uda Ci się wyjąć torebkę strunową z buta.

Jak rozchodzić nowe buty?

Jeśli masz dość dużo czasu, możesz spróbować rozchodzić nowe buty. Po prostu noś je po domu przez tyle dni, aż poczujesz się w nich komfortowo. Warto wspomóc się sprayem rozciągającym. Wystarczy, że przed założeniem butów spryskasz nim za ciasne miejsca. Polecamy też założyć parę grubych skarpetek, które dodatkowo wzmocnią efekt.

Jeśli rozważasz wymianę lub zwrot obuwia, pamiętaj, żeby przy rozciąganiu butów w ten sposób, chodzić w nich wyłącznie po dywanie lub innej miękkiej powierzchni. W ten sposób na butach nie pojawią się widoczne ślady użytkowania, co mogłoby uniemożliwić ich zwrot lub wymianę.

Uwaga! Ta metoda może powodować powstawanie pęcherzy. Z tego względu, przed przystąpieniem do działania, pozwól swoim stopom odpocząć po ciężkim dniu. Zwróć na to szczególną uwagę w upalne dni, gdy stopy naturalnie puchną.

Gazety, skarpety, alkohol, ziemniaki, czyli nietypowe sposoby na za małe buty

Do rozciągnięcia za ciasnych butów możesz użyć starych gazet. Zwiń je w niedbałe kulki i wypchaj nimi buty. Odczekaj kilka godzin, a najlepiej całą noc i ciesz się nieco większym rozmiarem obuwia. Gazety możesz z powodzeniem zastąpić zrolowanymi skarpetami.

Jeśli chcesz rozbić buty na szerokość, możesz wykorzystać też alkohol. Rozcieńcz go w proporcji 1:1 z wodą i tak przygotowany roztwór umieść w butelce z rozpylaczem. Spryskaj nim wnętrze za ciasnych butów i włóż je na stopy. Po upływie 20 minut z pewnością poczujesz, że buty stały się odrobinę luźniejsze. 

Alternatywnym sposobem na rozciąganie butów jest obrany ziemniak. Wytrzyj go do sucha przy pomocy papierowego ręcznika i pozostaw w bucie na całą noc. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce w palcach.

Jak poszerzyć buty przy pomocy prawideł?

Jeśli po przetestowaniu wszystkich metod wciąż nie udało Ci się osiągnąć pożądanych rezultatów, warto zainwestować w profesjonalne prawidła do butów wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Dodatkowo przyda Ci się specjalny preparat zmiękczający skórę, który pomoże Ci ją rozszerzyć. Dzięki temu materiał rozluźni się, a buty bez większych trudności będą mogły się rozciągnąć. 

Wystarczy, że w za ciasnej parze butów umieścisz prawidła i przy pomocy śrub regulacyjnych dopasujesz je do obuwia do momentu poczucia oporu. Powtarzaj ten proces co 8 – 12 godzin do uzyskania pożądanych rezultatów.

Główną wadą tego rozwiązania jest stosunkowo długi czas trwania. Cały proces może wymagać od kilku do kilkunastu dni cierpliwości. Niestety w tym przypadku nie ma drogi na skróty. Zbyt gwałtowane i przesadnie usilne rozciąganie buta przy pomocy prawidła może skutkować uszkodzeniem obuwia.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane sposoby pomogły Ci uporać się z problemem za ciasnych butów.