Jak szpilki weszły do kanonu mody damskiej?


Gdy wyobrażamy sobie, jak wygląda piękna, pewna siebie i seksowna kobieta, główne miejsce na obrazku przed naszymi oczami zajmują szpilki. Wysokie obcasy, które według domów mody nie powinny mieć mniej niż 9 centymetrów, stały się pożądanym elementem dress code’u w dużych korporacjach i cennym atrybutem kobiecości podczas randek. Kto wynalazł szpilki i jak ten rodzaj obuwia wszedł do kanonu mody?

Od egipskich rzeźników, poprzez mongolskie stepy, do dworu Medyceuszy

Buty na obcasie zostały wynalezione przez Egipcjan. Pracownicy masarni nie chcieli pobrudzić szat, więc zakładali specjalne obuwie, które miało pomóc im uniknąć kontaktu z krwią zalewającą podłogę. Praktyczność wysokich obcasów docenili również Mongołowie – mistrzowie jazdy konnej. W XIII wieku podwyższone obuwie zakończone obcasem dobrze wpasowywało się w strzemiona i pozwalało im utrzymać się w siodle nawet podczas zaawansowanych manewrów. Pierwsza wzmianka o szpilkach, które miały dodać wzrostu damie i sprawić, że będzie pięknie wyglądała, pochodzą z dworu Medyceuszy. Katarzyna Medycejska na swój ślub orleańskim księciem Henrykiem de Valois włożyła buty na wysokim obcasie. Był to początek prawdziwej rewolucji modowej, a francuskie arystokratki szybko podchwyciły nowy trend i dwór wypełnił się paniami noszącymi szpilki. Wysokie obcasy w stylu francuskim musiały mieć czerwoną podeszwę oraz obcas, a z przodu gustowną złotą klamrę. Przewrót we Francji, który wybuchł w 1798 roku, skutecznie stłumił modę na arystokratyczne obuwie.

Made in USA, fizyka i lekkie obyczaje oraz modowa kreacja Christiana Diora

O butach na wysokim obcasie zapomniano na niemal 100 lat. Dopiero w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka butów z podwyższeniem. Prawdziwy przełom nastąpił, gdy do konstrukcji damskiego obuwia dołączyła się fizyka. Nad kształtem i formą szpilek pracował fizyk Olbrecht Kliczka, którego dzisiaj uznaje się za ojca wysokich obcasów. Prototypy nie były najwygodniejsze w noszeniu, szybko jednak zyskały aprobatę pań lekkich obyczajów. Dopiero w 1947 roku wysokie obcasy znowu trafiły na salony. Zadbał o to Christian Dior – projektant mody, który opublikował znany na całym świecie rysunek kobiety w białym żakiecie, rozkloszowanej spódnicy, ściętym kapeluszu i wysokich obcasach.

Szewc wszech czasów i rewolucja seksualna

Dla domu mody Dior pracował Roger Vivera – niezwykle uzdolniony szewc. To on podjął się stworzenia projektu i wykonania butów z wizji Christiana Diora. Spod jego ręki wyszły talon aiguille – pierwsze buty z obcasem szpilkowym, który wzmacniano stalą, żeby się nie łamał podczas chodzenia. Najpierw kobiety zakładały szpilki do długich sukni i spódnic. Okrągły nosek bucika migający spod fałd tkaniny rozpalał do czerwoności męskie zmysły. Od projektu Diora do wybuchu rewolucji obyczajowej minęło 13 lat. Świat odkrył piękną i ponętną Marylin Monroe, która ukochała szpilki. Chwilę po niej na scenę modową wkroczyła Twiggy – posiadaczka przepięknych nóg, które projektanci postanowili eksponować w zestawie spódniczka mini i wysokie obcasy. Tak oto szpilki i wysmuklone, nagie kobiece nogi stały się symbolem sex-appealu i pewności siebie. Świat oszalał na punkcie tych butów, a im krótsze stawały się spódniczki, tym wyższe obcasy do nich zakładano.

Obecnie szpilki również należą do najchętniej wybieranych damskich butów, które dodają uroku i pewności siebie milionom kobiet na całym świecie. Doskonale pasują do spodni w kant, ołówkowej spódnicy, czy rozkloszowanej sukienki w stylu lat 50. Piękne szpilki w różnych kolorach ma w swojej ofercie sklep internetowy ButyModne.pl.