Jak wybrać najlepsze buty na balet w 4 prostych krokach?


Buty na balet są dostępne w różnych stylach i kolorach, a także wykonane z różnorodnych materiałów. Tak szeroki wybór może być przytłaczający dla początkującej baletnicy. Aby rozwiać Twoje wątpliwości, przygotowaliśmy ten poradnik, z którego dowiesz się, które buty na balet sprawdzą się najlepiej.

Z wdziękiem baletnicy

Ruchy baletnicy są niezwykle lekkie, subtelne i wdzięczne. Wszystko za sprawą odpowiedniej aparycji, delikatnego stroju i właściwie dopasowanych butów. Jeśli chcesz poruszać się tak zgrabnie i zwiewnie, warto zwrócić uwagę na obuwie, które zakładasz na lekcje baletu i występy.

Zastanawiasz się jednak, jak wybrać najlepsze buty na balet i którymi aspektami się kierować? Doskonale trafiłaś! Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, by kupić idealne baletki i cieszyć się wdzięcznymi ruchami podczas tańca. Zaczynajmy!

Krok 1. Wybierz materiał

Kluczowe wyzwanie, przed jakim stoi każda początkująca baletnica szukająca idealnych butów to wybór materiału, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj spotkasz się z baletkami ze skóry lub płótna. Zarówno skórzane, jak i materiałowe buty baletowe mają wiele do zaoferowania. Jeśli jednak nie do końca wiesz, czego się po nich spodziewać, podjęcie właściwej decyzji może okazać się nie lada wyzwaniem. Aby maksymalnie ułatwić Ci wybór, zebraliśmy wady i zalety obu tych materiałów.

Skórzane baletki

Skóra to zdecydowany faworyt, gdy w grę wchodzi maksymalna wytrzymałość i trwałość niemająca sobie równych. Co więcej, skórzany materiał znacznie łatwiej dopasowuje się do stopy, sprawiając, że wygląda ona zgrabniej. Skóra to też gwarancja większego wsparcia, dlatego polecana jest dla dzieci i początkujących tancerek. 

Z drugiej zaś strony, takie baletki są znacznie droższe od ich płóciennych odpowiedników. Co więcej, ich wysychanie po wypraniu lub intensywnym przepoceniu trwa znacznie dłużej. Z tych względów wiele baletnic decyduje się na zakup baletek z materiału. 

Baletki z materiału

Płócienne baletki to strzał w dziesiątkę dla osób, którym zależy na bezproblemowym utrzymaniu ich w czystości. Wystarczy, że wypierzesz je ręcznie lub wrzucisz do pralki i gotowe! A co najlepsze, ten materiał wysycha znacznie szybciej od klasycznej skóry. Na uwagę zasługuje też cena, która w porównaniu ze skórzanymi baletkami jest wyraźnie niższa. Dodatkowym atutem takich butów jest lekkość. Do tego są cieńsze od butów ze skóry, dzięki czemu lepiej eksponują wdzięczne ruchy stóp podczas tańca. To rozwiązanie sprawdzi się też wśród osób, które z pobudek moralnych unikają zakupu produktów wytworzonych ze skóry zwierzęcej.

Krok 2. Zwróć uwagę na podeszwę

Poza materiałem, z którego wykonane są buty do baletu, równie istotna jest specyfika ich podeszwy. Zasadniczo czeka Cię wybór między pełną a dzieloną podeszwą. Zastanawiasz się, jak właściwie je odróżnić? To proste!

Pełna podeszwa to nic innego, jak zamszowy kawałek materiału umieszczony na spodzie buta baletowego, którego funkcją jest zapewnienie wsparcia dla łuku stopy. Ten rodzaj butów jest przeważnie wybierany przez początkujące baletnice, które dopiero uczą się prawidłowo wykorzystywać swoje stopy podczas tańca. Pełna podeszwa pozwoli Ci budować siłę i mięśnie. Choć nie zapewni Ci znacznej elastyczności, zagwarantuje większy opór pod łukiem stopy. 

Z kolei buty baletowe z dzieloną podeszwą rekomendowane są dla bardziej zaawansowanych osób. W tym przypadku zamszowy materiał zlokalizowany na spodzie buta jest podzielony na dwie części. Jedna z nich znajduje się na podbiciu stopy, a druga na pięcie. W ten sposób uzyskuje się niezwykle estetyczną linię stopy, do której dążą wszystkie baletnice. Brak wyściółki pod łukiem stopy sprawia, że but znacząco zyskuje na elastyczności, przez co podkreśla Twoje ruchy, a także ułatwia utrzymanie prawidłowej techniki.

Krok 3. Zadbaj o dopasowanie

Pamiętaj, że dopasowanie to podstawa, jeśli nie chcesz, by grymas na twarzy spowodowany nieznośnym bólem stóp odwracał uwagę od Twoich zgrabnych ruchów. Żeby tego uniknąć, wystarczy, że prawidłowo wybierzesz rozmiar butów. Miej na uwadze fakt, że odpowiednio dopasowane buty powinny być wygodne, ale nie za luźne, ani za ciasne. Powinny pasować praktycznie tak, jak skarpetka. 

Podczas przymierzania butów do baletu, upewnij się, że masz na sobie rajstopy lub skarpety, w których będziesz tańczyć. Przed zajęciami warto założyć je kilkukrotnie w domu, by Twoje stopy mogły się do nich przyzwyczaić. Pozwoli to zapobiec uczuciu dyskomfortu. Dodatkowe dopasowanie zapewnią Ci przymocowane, pojedyncze bądź skrzyżowane gumki czy wstążki.

Krok 4. Dobierz kolor

Choć kolor baletek wydaje się być w pełni subiektywną kwestią, jeśli ciężko Ci dokonać jednego wyboru, z pewnością przyda Ci się kilka porad. Jeśli planujesz występować w konwencjonalnej formie, wybierz tradycyjnie przyjęte barwy. Z reguły róż polecany jest dla kobiet, a czerń dla mężczyzn. W ten sposób uzyskasz profesjonalny efekt końcowy. Jeśli jednak tańczysz wyłącznie dla zabawy, zupełnie nie przejmuj się konwencją. Wybierz kolor butów, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Widzisz, jakie to proste?

Jak widzisz, zakup butów na balet nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Zanim jednak sfinalizujesz transakcję, upewnij się, że wybrane przez Ciebie buty są zgodne z zasadami, które obowiązują w studio tańca. Zwróć też uwagę na to, czy jesteś początkującą, czy zaawansowaną tancerką. Z pewnością skórzane buty baletowe z pełną podeszwą zdadzą egzamin wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z tańcem. Jeśli jesteś już w stanie bezpiecznie utrzymać prawidłową technikę, z pewnością bardziej elastyczne buty z dzieloną podeszwą okażą się strzałem w dziesiątkę.