Jak wyczyścić buty zamszowe – domowe sposoby


Zamsz jest materiałem niezwykle efektownym, dzięki czemu dodaje szyku każdej stylizacji. Zaliczamy go do skór szorstkich, a jego charakterystyczną cechą jest długie włosie, na którym, po przejechaniu palcem, pozostają wyraźne ciemniejsze smugi. Pomimo tego, że buty z zamszu prezentują się naprawdę pięknie, jest to materiał dość problematyczny podczas pielęgnacji. Jak wyczyścić buty zamszowe? Poznaj tanie i skuteczne domowe sposoby na utrzymanie zamszu w dobrej kondycji.

Zamsz źle znosi obfity kontakt z wodą, a przez występowanie długiego włosia, niemożliwe jest również jego wypolerowanie (tak jak w przypadku skóry licowej). W sklepach obuwniczych dostępne są preparaty oraz specjalistyczne produkty przeznaczone do profesjonalnej pielęgnacji butów wykonanych z zamszu, jednak wiąże się to również z wyższymi kosztami.

Warto jest więc poznać kilka prostych, domowych sposobów, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się niechcianych zabrudzeń z Twoich ulubionych, zamszowych butów, nie wydając przy tym dużej kwoty!

Jak wyczyścić buty zamszowe domowymi sposobami?

1. Szczoteczka do zębów

Świetnie sprawdzi się podczas usuwania resztek zaschniętego błota, które oblepiło powierzchnię buta. Najlepiej, aby szczoteczka była wykonana z miękkiego i delikatnego włosia, aby podczas czyszczenia nie uszkodzić materiału. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy pozostawić but do całkowitego wyschnięcia, a następnie delikatnie wyczesać zabrudzenia. Pamiętaj, aby robić to zgodnie z kierunkiem włosia.

2. Gumka do ścierania

Z powodzeniem może ona zastąpić profesjonalną gumkę do zamszu dostępną w sklepach obuwniczych. Ważne, żeby była ona koloru białego. Przy pomocy gumki z łatwością pozbędziesz się drobnych zabrudzeń widocznych na zamszu. Wystarczy delikatnie potrzeć plamę, a następnie pozbyć się resztek startej gumki. I gotowe!

3. Skórka od chleba

Drobnych, zaschniętych zabrudzeń bez problemu pozbędziesz się za pomocą skórki od chleba. Delikatne pocieranie wewnętrzną (miękką) stroną skórki, pomoże pozbyć się brudu, przy czym z pewnością nie uszkodzi materiału obuwia. Po wykonanym zabiegu wystarczy otrzepać okruszki chleba.

4. Chusteczki dla niemowląt

Ten sposób sprawdzi się w przypadku tłustych plam na ulubionych butach z zamszu. Suche buty delikatnie przetrzyj wilgotną chusteczką, po czym pozostaw do ponownego wyschnięcia. Następnie przetrzyj zamsz miękką szmatką lub szczoteczką z miękkim włosiem.

5. Soda oczyszczona

Sprawdzi się nie tylko podczas czyszczenia butów zamszowych z zewnątrz, ale również wewnątrz.
Łyżka sody wymieszana ze szklanką mleka nałożona na powierzchnię buta, skutecznie usunie plamy i zabrudzenia. Powstałą papkę wystarczy równomiernie rozprowadzić po zamszu, pozostawić do wyschnięcia, a następnie pozbyć się resztek mieszanki za pomocą szczoteczki.
Soda oczyszczona jest również doskonałym sposobem, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów. Wsyp niewielką ilość proszku do wnętrza buta. Tak przygotowane obuwie pozostaw na całą noc, a następnie usuń pozostałości sody. Brzydki zapach zniknie, a buty staną się świeże i gotowe do użytku.

Kilka wskazówek na temat pielęgnacji butów zamszowych

Aby powyższe domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych zadziałały, na wszelkie zabrudzenia należy reagować możliwie jak najszybciej. Pielęgnację obuwia przeprowadzaj regularnie i dokładnie, a w okresie deszczowym oraz zimą najlepiej robić to po każdym powrocie do domu. Unikniesz w ten sposób wnikaniu zabrudzeń w głąb włosia.

W pielęgnacji zamszu równie ważne jest umiejętne suszenie przemoczonych butów. Powinno odbywać się ono w miejscach przewiewnych, lecz zacienionych, z dala od bezpośredniego dostępu promieni słonecznych lub intensywnego źródła ciepła, które mogłyby spowodować odkształcenia obuwia.

Przechowywanie obuwia przed kolejnym sezonem jest kluczowym elementem, aby mogło ono zachować swój naturalny kształt oraz kolor. Przed schowaniem butów do szafki, upewnij się, że są one czyste i suche. Najlepiej jest wypchać ich wnętrze gazetą, a następnie pozostawić w ciemnym i przewiewnym miejscu, aby mogły swobodnie „oddychać”.

Czy pranie butów zamszowych w pralce jest bezpieczne?

Pranie w pralce to zdecydowanie najprostszy sposób na szybkie i skuteczne wyczyszczenie butów w domowych warunkach, jednak stanowczo odradzane w przypadku zamszu. Materiał ten źle znosi kontakt z wodą, zarówno podczas prania w pralce, jak i w przypadku mycia ręcznego. Nadmierna wilgoć może spowodować nieodwracalne odbarwienia oraz odkształcenia na zamszu.