Jak zamawiać buty przez Internet, żeby uniknąć rozczarowań?


Zakupy online to prawdziwe wybawienie dla osób, którym brakuje czasu, nie lubią chodzić po sklepach lub po prostu chcą mieć większy wybór. Choć przeważnie nie ma w tym nic szczególnie trudnego, zakup butów przez Internet może przysporzyć kilku problemów. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jakich błędów unikać kupując obuwie online.

Nie taki diabeł straszny…

Buty to jeden z produktów, w przypadku których zakupy przez Internet wydają się być nieco skomplikowane. Wiele osób ceni sobie możliwość osobistego przymierzenia obuwia i upewnienia się, czy będzie ono wygodne. 

Jednak zakupy online to prawdziwa oszczędność czasu dla zabieganych osób i nerwów, w przypadku tych, którzy nie znoszą długich kolejek i nieuprzejmych ekspedientek. Co więcej, w ten sposób możesz też oszczędzić pieniądze. Jeśli para butów skradła Twoje serce w sklepie stacjonarnym, lecz jej cena skutecznie zniechęca Cię do zakupu, koniecznie zapisz nazwę modelu i poszukaj go online. Prawdopodobnie, przy odrobinie wysiłku, znajdziesz te same buty w niższej cenie.

Na szczęście zakupy butów przez Internet nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku zasad i zastosujesz się do naszych wskazówek, a z pewnością uda Ci się uniknąć rozczarowań.

Dokładnie zmierz swoją stopę

Wydaje Ci się, że doskonale znasz swój rozmiar buta? Nic bardziej mylnego! Rozmiarówki mogą różnić się w zależności od producenta, a nawet, jeśli stale kupujesz u tego samego – wymiary Twojej stopy mogą ulegać zmianom np. pod wpływem ciąży czy spadku wagi.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zakupu butów w złym rozmiarze, koniecznie zmierz swoją stopę. Jest to najważniejszy aspekt, dzięki któremu prawdopodobnie unikniesz konieczności zwracania towaru.

Jak łatwo i precyzyjnie sprawdzić rozmiar butów bez przymierzania?

Mierząc swoje stopy, zwróć szczególną uwagę na ich długość. Do pomiarów potrzebna Ci będzie kartka papieru, linijka i coś do pisania.

Połóż kartkę na podłodze i starannie obrysuj kształt stopy. Przy pomocy linijki oznacz równoległe linie wzdłuż palców i pięty. Zaczynając od linii przy czubku najdłuższego palca, kończąc na tej przy czubku pięty, zmierz długość Twojej stopy, a następnie dodaj pół cm, żeby zachować niezbędny zapas i zapewnić sobie wygodę podczas chodzenia.

Nie zapomnij o powtórzeniu tych czynności w przypadku drugiej stopy. Jeśli wymiary się różnią, wybór rozmiaru oprzyj o większą z nich.

Następnie upewnij się, że wymierzona przez Ciebie długość wkładki będzie odpowiadać danemu rozmiarowi. W wielu sklepach taką informację znajdziesz w odrębnej tabeli rozmiarów lub bezpośrednio przy rozmiarze buta.

Zapoznaj się ze specyfiką danego modelu

Jeśli już wiesz, który rozmiar wybrać, upewnij się, że specyfika danej pary butów odpowiada Twoim potrzebom. Weź pod uwagę aspekty takie jak:

  • materiał podeszwy
  • materiał wkładki
  • materiał zewnętrzny
  • wysokość obcasa lub platformy
  • zapięcie

Poszukaj opinii innych klientów i porównaj ceny na różnych portalach

Jeżeli chcesz, by Twoje zakupy online były satysfakcjonujące, zapoznaj się z opiniami innych klientów. Dzięki temu dowiesz się, jak wygadały ich doświadczenia z danym sprzedawcą, a także – jakiej jakości w rzeczywistości jest konkretna para butów.

Pamiętaj, że jedna para butów może w kilku sklepach być sprzedawana w różnej cenie. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz ją po możliwie najniższej, poświęć trochę czasu na poszukanie tego samego produktu na różnych portalach. Z pewnością zszokuje Cię fakt, jak bardzo ceny różnią się między sklepami.

Jeśli cena wydaje Ci się jednak podejrzanie niska, zachowaj ostrożność. Sprawdź, czy sprzedawca jest wiarygodny, posiłkując się opiniami innych osób. Pamiętaj, że oszustów – zwłaszcza w Internecie – nie brakuje.

Zapoznaj się z polityką zwrotów i reklamacji

Pomimo dokładnego zmierzenia stopy i odpowiedniego doboru rozmiaru, zawsze istnieje możliwość, że zechcesz zwrócić zamówione buty. Z tego względu jeszcze przed finalizacją zakupu warto zapoznać się z polityką zwrotów w danym sklepie. Sprawdź, kto pokrywa koszty odesłania paczki oraz w jaki sposób zostaną Ci zwrócone pieniądze. Upewnij się też, jak wygląda procedura w przypadku reklamacji obuwia.

Pamiętaj, żeby po otrzymaniu przesyłki z nowym nabytkiem, sprawdzić, czy buty są wygodne i spełniają wszystkie Twoje wymagania. Nie odrywając metek, przymierz je w domu i upewnij się, czy wszystko Ci odpowiada. Jeśli okaże się, że buty Cię obcierają, możesz przez kilka dni chodzić w nich po domu, żeby je nieco rozciągnąć. Gdy proces ten się nie powiedzie, bez problemu możesz odesłać buty w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie. Uważaj jednak, żeby na obuwiu nie było widocznych śladów użytkowania. W takim przypadku zwrot może zostać odrzucony.

Ciesz się nowymi, dopasowanymi butami

Po precyzyjnym zmierzeniu stopy i odpowiednim doborze długości wkładki oraz upewnieniu się, że dna para butów spełnia Twoje wymagania, a sklep jest wiarygodny, możesz z powodzeniem sfinalizować zakup. 

Przy pierwszych zakupach może wydawać się to nieco czasochłonnym procesem, ale za każdym kolejnym razem będzie on przebiegał coraz szybciej. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu, świetnym sposobem będzie zakup butów tej samej marki, którą użytkujesz od lat.