Jesienna pielęgnacja obuwia


O buty powinno się dbać przez cały rok. Niezależnie od pory roku i pogody, ponieważ są one naszą wizytówką.

O buty powinno się dbać przez cały rok. Niezależnie od pory roku i pogody, ponieważ są one naszą wizytówką. Zniszczone, brudne i obdarte obuwie nie tylko brzydko wygląda, ale też sporo mówi o właścicielu. Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o pielęgnację butów, aby dobrze się prezentowały pomimo deszczu, błota i jesiennej słoty.

Właściwa pielęgnacja

<a href="https://butymodne.pl/botki-damskie-zimowe-sergio-leone-67569-czarne-i15767.html"><img src="https://butymodne.pl/media/ale/auction_image/image1_15767.s2000.jpeg?_=1602352366.359716" alt="Botki damskie zimowe Sergio Leone 67569" title="Botki zimowe Sergio Leone"></a>

Rodzaj materiału, z którego zostało wykonane obuwie ma wpływ na rodzaj pielęgnacji i konserwacji. Należy w inny sposób konserwować buty skórzane, zamszowe, materiałowe. Dlatego inne kosmetyki będą potrzebne do pielęgnacji skór zamszowych i  nubukowych a inne do skór gładkich oraz innych materiałów. Warto czytać piktogramy informacyjne, które znajdują się na butach. Tylko właściwa pielęgnacja i konserwacja obuwia pozwoli użytkować buty nawet przez wiele lat.

Skóra licowa

<a href="https://butymodne.pl/botki-damskie-brazowe-hengst-214702-i13205.html"><img src="https://butymodne.pl/media/ale/auction_image/image1_13205.s2000.jpeg?_=1602359018.4636846" alt="Botki damskie brązowe Hengst 214702" title="Botki jesienno-wiosenne Hengst"></a>

W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej, należy wyczyścić i nałożyć tradycyjną pastę lub krem a następnie wypolerować obuwie. W przypadku jasnych kolorów skóry, warto pomyśleć o zabezpieczeniu koloru jeszcze przed pierwszym założeniem butów. Impregnat pomoże ochronić kolor przez zabrudzeniami, które jesienią są nieuniknione.

Skóra lakierowana

W przypadku skóry lakierowanej należy pamiętać o tym, że jeśli nie będziemy jej regularnie nabłyszczać, to piękny i błyszczący wygląd nie będzie trwać wiecznie. Dlatego na jesień trzeba zaopatrzyć się w spray czyszczący i nabłyszczający. Woda i kałuże nie wpływają korzystnie na wygląd obuwia. W taką pogodę sprawdzą się tylko kalosze, jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze stopy będą suche.

W przypadku obuwia zamszowego lub z nubuku niezbędna będzie szczoteczka do zamszu lub nubuku oraz spray odżywczy. Dzięki niemu zabezpieczymy kolor oraz ochronimy buty przed kurzem, wodą. Obuwie wykonane ze skóry sztucznej można pielęgnować szmatką i preparatami w płynie do skór.

Nie da się całkowicie uchronić obuwia przed przemoczeniem, brudem. Natomiast odpowiednio dobrane preparaty impregnujące, dokładne czyszczenie, pastowanie może pomóc w pielęgnacji butów w sezonie jesiennym.