Jesienna pielęgnacja obuwia

Ostatnie wpisy
Niewygodne obuwie? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Jakie kalosze dla dziecka na jesienną słotę? Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie? Jak nosić botki? Trzy propozycje na modne stylizacje Stylowe buty do pracy biurowej dla niego Najlepsze buty dla kobiet na święta Jak wybrać eleganckie buty dla mężczyzn? Martensy, czyli najwygodniejsze obuwie na jesień i zimę Jak dbać o skórzane buty?

O buty powinno się dbać przez cały rok. Niezależnie od pory roku i pogody, ponieważ są one naszą wizytówką. Zniszczone, brudne i obdarte obuwie nie tylko brzydko wygląda, ale też sporo mówi o właścicielu. Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o pielęgnację butów, aby dobrze się prezentowały pomimo deszczu, błota i jesiennej słoty.

Właściwa pielęgnacja

Botki damskie zimowe Sergio Leone 67569

Rodzaj materiału, z którego zostało wykonane obuwie ma wpływ na rodzaj pielęgnacji i konserwacji. Należy w inny sposób konserwować buty skórzane, zamszowe, materiałowe. Dlatego inne kosmetyki będą potrzebne do pielęgnacji skór zamszowych i  nubukowych a inne do skór gładkich oraz innych materiałów. Warto czytać piktogramy informacyjne, które znajdują się na butach. Tylko właściwa pielęgnacja i konserwacja obuwia pozwoli użytkować buty nawet przez wiele lat.

Skóra licowa

Botki damskie brązowe Hengst 214702

W przypadku butów wykonanych ze skóry licowej, należy wyczyścić i nałożyć tradycyjną pastę lub krem a następnie wypolerować obuwie. W przypadku jasnych kolorów skóry, warto pomyśleć o zabezpieczeniu koloru jeszcze przed pierwszym założeniem butów. Impregnat pomoże ochronić kolor przez zabrudzeniami, które jesienią są nieuniknione.

Skóra lakierowana

W przypadku skóry lakierowanej należy pamiętać o tym, że jeśli nie będziemy jej regularnie nabłyszczać, to piękny i błyszczący wygląd nie będzie trwać wiecznie. Dlatego na jesień trzeba zaopatrzyć się w spray czyszczący i nabłyszczający. Woda i kałuże nie wpływają korzystnie na wygląd obuwia. W taką pogodę sprawdzą się tylko kalosze, jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze stopy będą suche.

W przypadku obuwia zamszowego lub z nubuku niezbędna będzie szczoteczka do zamszu lub nubuku oraz spray odżywczy. Dzięki niemu zabezpieczymy kolor oraz ochronimy buty przed kurzem, wodą. Obuwie wykonane ze skóry sztucznej można pielęgnować szmatką i preparatami w płynie do skór.

Nie da się całkowicie uchronić obuwia przed przemoczeniem, brudem. Natomiast odpowiednio dobrane preparaty impregnujące, dokładne czyszczenie, pastowanie może pomóc w pielęgnacji butów w sezonie jesiennym.

Polecane