Kapcie dla dzieci


Maluchy uwielbiają biegać na boso i poznawać w ten sposób świat. To świetne źródło bodźców i wrażeń zmysłowych.

Różne faktury, wypukłości, szorstkie lub nieco śliskie nawierzchnie… Nie w każdym pomieszczeniu jednak jest wystarczająco ciepła posadzka. Bieganie na zimnych kaflach jest nieprzyjemne i może się przyczynić do przeziębienia pęcherza. Ciepłe, estetyczne kapcie dla dzieci świetnie sprawdzą się w domu, podczas gościnnych wizyt, wyjazdów na wczasy lub właśnie wtedy, gdy w stopy jest po prostu za zimno.

Jakie kapcie dla dzieci wybrać?

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, czy potrzebujemy kupić domowe obuwie czy takie, w którym dziecko spędzi czas w przedszkolu lub żłobku? Jeśli szukamy kapci do domu, mamy nieco prostsze zadanie. Nie musimy spełniać wymogów placówki – dostosowujemy zakup wyłącznie do własnych wymagań.

Zwróćmy uwagę na materiał, z którego zrobione są kapcie dla dzieci. Obuwie powinno być maksymalnie oddychające. W domowych warunkach jest ciepło i w pełni komfortowo, więc żadne ocieplenia i nazbyt gruby materiał cholewki nie wchodzą w grę.

Kapcie dziecięce nie mogą odbiegać od norm profilaktyki zdrowych stóp. Kupując buty dbamy o każdy parametr. Tak samo zachowujmy się kupując obuwie domowe. Kapcie powinny mieć giętki, ale przylegający do pięty tylnik, miękką podeszwę zginającą się w 1/3 długości, odpowiednią ilość miejsca dla palców, a zatem zaokrąglone szerokie noski i przede wszystkim – nie mogą dopuszczać do wykoślawiania stóp. Przyjrzyjmy się także, czy fasonowi. Kapcie wsuwane dla dzieci będą wygodnym rozwiązaniem. Zapięcie na rzepy ułatwi zakładanie, zwłaszcza maluchom.

Starsze dzieci w wieku szkolnym mogą nosić również klapki, ale kontrolujmy, czy są odpowiednio wyprofilowane i nie powodują uciekania pięt na boki lub nienaturalnego zarzucania nogami podczas chodzenia.

Tradycyjne czy ortopedyczne

O ile lekarz specjalista nie zaleca noszenia butów korekcyjnych, nie kupujmy ich zapobiegawczo i na własną rękę. Stopa dziecka nie może być ograniczana i usztywniana, bo w ten sposób nie wyćwiczy się w naturalnym chodzie. Dodatkowo zbyt twarde kapcie dla dzieci mogą krępować ich ruchy w spontanicznej zabawie. Będą po prostu niewygodne. Nie wybierajmy zbyt wysokiej cholewki. Zwróćmy uwagę na profilowaną wkładkę i tworzywo z jakiego została wykonana. Kapcie po domu dla dziecka muszą być oddychające i delikatne dla skóry, by nie powodować podrażnień i swędzenia.

Zwróćmy uwagę na kolorystykę i wzornictwo. Maluchy lubią wszystko, co się wyróżnia. Wielobarwne i urokliwe kapciuszki dla dzieci przykują ich uwagę i staną się ulubionym elementem garderoby. Podczas wizyt u rówieśników lub dziadków będą ciekawym akcentem i stylowym dodatkiem wykańczającym stylizację.

Kiedy dziecko biega w skarpetach, już po kilku minutach widać na nich brud i paprochy. W kapciach natomiast zawsze można przetrzeć podeszwy. W okresie zimowym są doskonałym źródłem ciepła dla stóp, zwłaszcza po długich i pieszych wędrówkach lub szaleństwie na sankach.

Jakie kapcie dziecięce dla starszych dzieci?

Kiedy chcemy kupić kapcie dla chłopca i dziewczynki w wieku szkolnym, możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody w wyborze fasonu. Odpowiednio ukształtowane stopy nie są już tak wymagające, choć pamiętajmy by nie dać się zwieść rutynie i zadbajmy o zdrowe obuwie domowe. Skontrolujmy materiały z jakich wykonano kapcie. Odpowiednio oddychające i miękkie poprawią komfort noszenia. Zapocona skóra może swędzieć i być mocno podrażniona, dlatego dbajmy przede wszystkim o higienę.

Modnie i zdrowo

Na rynku dostępnych jest wiele fasonów obuwia dziecięcego, które może spełniać zarówno wymagania estetyczne, jak również jakościowe. Stylowe panterki, monochromatyczne wzory, minimalistyczne pastelowe odcienie, a także intensywne kontrastowe barwy jak chociażby granatowy i ochrowy.

Jeśli dziecko z jakichś względów nie chce nosić kapci, a nie jest to wynikiem dyskomfortu niewygodnego obuwia, poszukajmy takich, które ozdabiają wizerunki ulubionych postaci z bajek lub zabawne rysunki. Dziecko w ten sposób wyrazi swoją osobowość. Poprzez wygląd zaprezentuje swoje upodobania. To bardzo ważne i pomocne podczas rodzinnych zakupów. Kiedy pociecha sama decyduje o sobie, czuje się pewna siebie.

Kupując coś dla siebie również zależy nam na tym, by czuć się w tym dobrze. Przeglądamy się w lustrze, porównujemy różne fasony i możliwości. Szukamy jak najbardziej twarzowych i wysokich jakościowo rozwiązań. Nic więc dziwnego, gdy maluchom zależy na tym samym. Kapcie dla dzieci to może być ważna część garderoby, podnosząca komfort funkcjonowania podczas wyjazdów lub chłodnych zimowych wieczorów. To element kojarzący się z przytulnością, domowym ciepłem i miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, wygodnie i swobodnie. Skoro możliwe jest połączenie komfortu, wygody, stylu a jednocześnie zdrowia i wysokiej jakości – dopilnujmy, by właśnie takie kapcie towarzyszyły dziecku w codziennych szaleństwach lub po kąpieli, tuż przed snem, gdy czas spędza się wspólnie, pod ciepłym kocem, w dobrze znanym łóżku, gdzie chwilę później przyjdzie błogi sen po całym dniu wrażeń i szaleństw.