Kapcie do przedszkola


Pójście dziecka do przedszkola to niezwykle ważny moment w jego życiu. Rodzice pomagają dziecku jak najlepiej przygotować się do tego wyzwania, by zapewnić mu maksymalny komfort funkcjonowania w nowym otoczeniu.

W każdej placówce pedagodzy dostarczają niezbędnych informacji i przedstawiają rodzicom wytyczne, dzięki którym wyposażą malucha we wszystkie potrzebne części garderoby i akcesoria. Jedną z wielu istotnych kwestii jest, jakie kapcie do przedszkola wybrać? Oto zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Kapcie dla dzieci – prawidłowy rozwój i samodzielność

Postawmy na samodzielność malca. Przedszkole to taki czas, gdy dzieci uczą się dbać o swoje potrzeby samodzielnie i dobrze, by jak najwięcej czynności wykonywały bez udziału osób trzecich. Warto więc zadbać o wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pociecha bez trudu wykona wszelkie czynności nie odczuwając przy tym zakłopotania czy stresu. Kapcie do przedszkola powinny być zatem proste w obsłudze. Im sprawniej dziecko je ubierze, tym lepiej.

W tej roli doskonale sprawdzi się obuwie na rzepy. Dla odrobinkę starszych dzieci wygodne mogą okazać się rzepy przeciągane przez metalową szlufkę. Będzie to też szansa treningu ubierania butów i zapinania ich od początku do końca. Równie dobrym rozwiązaniem okażą się kapcie wsuwane, ale miejmy na uwadze, by posiadały odpowiednie gumki ściągające, które zapewnią właściwe przyleganie do stóp malucha.

Wygodne i praktyczne obuwie do przedszkola

Z praktycznego punktu widzenia najlepsze kapcie do przedszkola to takie, które… można śmiało prać w pralce. Codzienna intensywna eksploatacja wpłynie na szybko pojawiające się zabrudzenia, więc chcąc utrzymać higienę obuwia najlepiej jest oczyścić je z pomocą detergentów.

Kolejna ważna kwestia to wykonanie. Obuwie do przedszkola nie może brudzić i zostawiać śladów na posadzce, sprawdźmy zatem dokładnie rodzaj podeszwy. Dobrze, by była biała, a przy tym giętka, co zapewni komfort w trakcie zabawy.

Materiał, z którego wykonano buciki dla przedszkolaka musi być maksymalnie oddychający, by skóra się nie pociła. To samo dotyczy wkładki. Przyjrzyjmy się, czy tylnik jest dobrze dopasowany do pięty, ale jednocześnie elastyczny. Noga nie może się wykoślawiać, ale musi mieć też dużo swobody.

Mnóstwo kolorów i komfort noszenia

Wiek przedszkolny to już czas, gdy nasze maluchy wyrażają asertywnie swoje zdanie. Chcą decydować i dokonywać wyboru każdego dnia – to bardzo ważna i cenna umiejętność. W kwestii ubioru również można ją wykorzystać! Kupując obuwie dziecięce do przedszkola zwróćmy uwagę na preferencje brzdąca i uszanujmy jego gust tak, by z chęcią samodzielnie ubierał się w przedszkolu.

Ulubione postacie bajkowe, a może zwierzęta lub pojazdy? Wzorzyste kapcie przykują wzrok brzdąca i sprawią, że będzie jeszcze chętniej je wkładać. Zarówno dla dziewczynek jak i chłopców można znaleźć wiele ciekawych modeli. Możemy postawić na minimalistyczne rozwiązania unisex, jak również charakterne, wielobarwne a nawet ekstrawaganckie rozwiązania.

Jakie kapcie wybrać?

Zwróćmy uwagę na porę roku – jeśli stopa dziecka intensywniej się poci, dobierzmy inne obuwie do przedszkola w okresie zimowym oraz letnim. Jeśli maluch nie lubi skarpetek, musimy dokładnie zweryfikować, czy materiał, z którego uszyte są buty dla dziecka nie podrażni jego skóry. Powinny być bardzo elastyczne, lekkie i nie utrudniające swobodnej zabawy. Zimą z kolei nie należy przesadzić z ociepleniem wkładki – pamiętajmy, że dziecko spędza czas w zamkniętym pomieszczeniu i trwa sezon grzewczy. Z pewnością nie zmarznie.

I wreszcie – niektóre dzieci po prostu są bardzo wymagające wybierając kapcie do przedszkola. Nie lubią ich nosić i uwielbiają bawić się na boso. Wówczas szukajmy bucików imitujących skarpetkę, które będą niezwykle giętkie, niewyczuwalne dla stóp i antypoślizgowe, ale jednocześnie stabilne dla nóżki i zapewniające zdrowy rozwój oraz prawidłową postawę.