Kapcie do żłobka


Maluch poza domem powinien czuć się maksymalnie komfortowo. Warto więc zapewnić mu właściwe buty do żłobka, by bawiąc się czuł swobodę ruchów.

Pamiętajmy jednak, że to kluczowy etap dla rozwoju ciała dziecka, dlatego poprawny chód i zdrowie stóp jest naszym priorytetem podczas szukania właściwych kapci.

Buty do żłobka dla chłopca i dziewczynki – jakie wybrać?

Przede wszystkim zdrowy chód – to o niego należy zadbać. Zwróćmy więc uwagę, czy kapcie do żłobka, które przypadły nam do gustu są stabilne, odpowiednio miękkie, lekkie i przewiewne, a jednocześnie trzymające piętę na właściwym miejscu, zapobiegając wykoślawieniom a trakcie przemieszczania się malucha. Drugą istotną kwestią jest giętka podeszwa, nie rysująca podłóg – dobrze by miała biały kolor.

Przyjrzyjmy się noskom i ich kształtowi. Jeśli przód buta jest zbyt szpiczasty, palce dziecka zostaną pozbawione swobody ruchów. Noski powinny zatem być zaokrąglone i wystarczająco szerokie. Zdecydujmy się też na jak najprostszą formę zapięcia obuwia. Rzepy będą zdecydowanie najwłaściwszym wariantem.

Komfortowe i przewiewne

Dzieci w tym wieku najchętniej eksplorują świat na boso, więc buty dziecięce do żłobka powinny być leciutkie i elastyczne. Nie skrępują wówczas małych stóp. Materiał, z którego je wykonano nie może zapacać skóry. W sezonie letnim postawmy na obuwie z dziurkami – to zapewni prawidłową cyrkulację powietrza. Zimą natomiast nie wybierajmy ocieplanych rozwiązań. Dziecko będzie bawić się w ogrzewanych pomieszczeniach, więc z pewnością nie zmarznie.

Sprawdźmy także, jaki rodzaj podbicia i wymiary stóp ma nasza pociecha. Nie każdy fason okaże się odpowiedni – warto zmierzyć kilka różnych modeli. W przypadku wąskich stóp za szerokie obuwie doprowadzi do przekrzywiania się pięty i zarzucania nóżkami na boki w trakcie przemieszczania się. Z kolei za wąskie kapcie dla dziecka w przypadku szerokiej stópki staną się przyczyną dyskomfortu, otarć i bólu.

Ważne, by znać rozmiar. Dzięki temu dobierzemy właściwą parę. Zbyt ciasne buciki dziecięce przyczynią się do podkurczania palców, zaś za duże zniekształcą chód i utrwalą negatywne wzorce przemieszczania.

Rodzaj wkładki wewnętrznej

Wkładka – najlepiej sprawdzi się skórzana i oddychająca, dobrze wyprofilowana. Ważne, by tylnik był właściwie elastyczny, ale przylegający do pięty. Nie kupujmy kapci ortopedycznych, jeśli nie ma takich zaleceń ze strony lekarza ortopedy. Obecnie stanowczo odradza się zakładanie dziecku takiego obuwia.

Profilaktyka zdrowych stóp to przede wszystkim elastyczne, ale stabilne buty, które pozwalają stopie czuć się równie swobodnie jak na boso, jednak nie ma ryzyka wykrzywiania i deformacji, bo noga w odpowiedni sposób jest „trzymana”.

Cholewki. Zbyt wysokie mogą ograniczyć ruchy w trakcie kucania, wstawania czy biegania. Małe dziecko dopiero uczy się precyzji przemieszczania i ćwiczy równowagę. Zdarzają się mu częste upadki i potknięcia. Metodą prób i błędów zdobywa nowe doświadczenia, dlatego wszystkie te starania nie powinny być w jakikolwiek sposób ograniczane przez czynniki zewnętrzne.

Unikajmy kapci ozdobnych, które spełniają wyłącznie rolę dekoracyjną do zdjęć. Tak zwane niechodki, jak sama nazwa wskazuje, nie są przeznaczone do wędrowania, zatem dziecko spędzając w takim obuwiu kilka godzin dziennie może nabawić się poważnych problemów z prawidłowym chodzeniem.

Nie bagatelizujmy tego, bo wiek żłobkowy to czas kiedy maluch uczy się wszystkiego od podstaw a zdobyte umiejętności zostają utrwalone. Błędne wzorce ruchowe pozostaną z nim na lata. Obuwie niemowlęce pozostawmy jako doskonały i stylowy dodatek do innych części garderoby, ale noszony wyłącznie w wózku. Do żłobka zaopatrzmy pociechę w zdrowe, stabilne i miękkie kapcie, dzięki którym jego stopy bez żadnych skutków ubocznych będą się rozwijać i kształtować.

Pielęgnacja i czyszczenie

Buty do żłobka powinny być wykonane z takiego tworzywa, które bez trudu można prać w pralce nie obawiając się zniszczeń. Maluch będzie spędzać na zajęciach wiele godzin, więc dla utrzymania właściwej higieny obuwia co jakiś czas warto je wyczyścić i odświeżyć przy pomocy łagodnego detergentu.

Modne i kolorowe

Chcąc zachęcić brzdąca, z radością zakładał kapcie do żłobka, wybierzmy ciekawe wzornictwo i żywe kolory. Wówczas obuwie stanie się dla dziecka czymś równie atrakcyjnym wizualnie jak ulubiona zabawka, nie zaś obowiązkowym elementem garderoby. Kapcie w stylu boho a może espadryle? Jeśli spełniają wszystkie wymagania jakościowe i zdrowotne, puśćmy wodze fantazji i pobawmy się modą. Szczęśliwy maluch chętnie ubierający nowe kapcie będzie najlepszym recenzentem dokonanego zakupu. A o to przecież chodzi!