Komu w drogę, temu… narty, czyli wybieramy najlepsze buty narciarskie


Zakup butów na narty to niemała inwestycja. Jeśli chcesz, by raz kupione towarzyszyły Ci na stoku przez kilka dobrych lat, zapewniając Ci maksymalną wygodę i doskonałą zabawę, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Dzięki temu bez ograniczeń będziesz mógł aktywnie spędzać czas w otoczeniu malowniczych, zimowych widoków. Zainteresowany?

Frajda na stoku bez ograniczeń

Uwielbiasz jazdę na nartach po malowniczych, ośnieżonych trasach? Bez względu na Twoje doświadczenie i pewność siebie, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni ekwipunek. Narty, gogle, kask i odpowiedni strój to nie wszystko, czego potrzebuje każdy narciarz. Równie istotne są właściwe buty do jazdy.

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów narciarskich? A może szukasz wskazówek, dzięki którym bez problemu dopasujesz idealny rozmiar butów na narty? Jesteś we właściwym miejscu! Z myślą o Tobie zebraliśmy najpotrzebniejsze fakty dotyczące obuwia narciarskiego, by zapewnić Ci maksymalną frajdę na stoku bez ograniczeń. Zaczynajmy!

Dlaczego warto zainwestować w buty na narty?

Nie bez powodu niektórzy miłośnicy zimowych sportów mówią, że buty narciarskie są najważniejszym elementem wyposażenia każdego narciarza. Choć podczas jazdy na stoku narty mają bezpośredni kontakt z ośnieżonym podłożem, to właśnie buty narciarskie łączą z nimi Twoje ciało, wpływając na komfort, wydajność i płynność jazdy.

Jeśli jesteś początkującym narciarzem, prawdopodobnie nie posiadasz swojego własnego obuwia na narty, a wypożyczasz je w przeznaczonym do tego punkcie.  Ograniczony asortyment w wypożyczalni w połączeniu z brakiem odpowiedniej wiedzy może skutkować bólem stóp, uczuciem dyskomfortu, a nawet zwiększeniem ryzyka kontuzji. Aby temu zapobiec, warto zainwestować we własne obuwie narciarskie. 

Kolejnym czynnikiem, który przemawia za posiadaniem własnego obuwia narciarskiego, jest brak konieczności marnowania czasu w długich kolejkach do zatłoczonych wypożyczalni ze sprzętem na narty. Wyobraź sobie ten komfort, gdy po przyjeździe w góry możesz od razu udać się na stok!

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Podstawą komfortowych zjazdów na nartach są odpowiednio dopasowane buty narciarskie. Zdaniem niektórych takie obuwie powinno być ciasne, by spełniać swoją funkcję. Na szczęście to mit!

Prawidłowo dobrane buty narciarskie pod żadnym pozorem nie powinny powodować uczucia dyskomfortu. Za mała przestrzeń pozostawiona palcom sprawi, że będziesz odczuwać ucisk, a na Twoich stopach pojawią się bolesne odcinki. Z drugiej strony nie warto zostawiać zbyt dużo luzu w bucie. W takim przypadku stopy będą się ślizgać, a Ty utracisz kontrolę nad nartami. 

Co więcej, noszenie za dużego obuwia narciarskiego może powodować chęć mocniejszego dokręcenia. W efekcie ogranicza to krążenie krwi, powodując bolesne skurcze i dokuczliwe marznięcie stóp.

Unikaj pośpiechu przy zakupie butów na narty, a dobierając ich rozmiar, zwróć szczególną uwagę na:

- długość stopy

- szerokość stopy

- wysokość podbicia

- szerokość łydki 

Jeśli posiadasz ulubioną parę skarpet narciarskich, koniecznie zabierz je ze sobą na przymiarki. Dzięki temu uzyskasz możliwie najlepsze dopasowanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie butów narciarskich?

Poza rozmiarem butów na narty warto zwrócić też uwagę na kilka innych czynników. Jednym z nich jest flex, czyli sztywność buta. Mówiąc inaczej, flex to siła nacisku niezbędna do zgięcia buta i poruszania nim. Zasadniczo im wyższy flex, tym sztywniejszy but.

Pamiętaj, że Twoje buty powinny być na tyle stabilne, by zapewnić Ci wystarczającą kontrolę i zaabsorbować uderzenia, a jednocześnie na tyle elastyczne, by nie utrudniać Ci utrzymania równowagi.

Początkujący narciarze najlepiej czują się w butach o niższym flexie (40 – 70). Z kolei Ci bardziej doświadczeni wybierają sztywniejsze obuwie na narty (60 – 90). Dla najbardziej zaawansowanych narciarzy sprawdzą się natomiast buty o najwyższym flexie (powyżej 90). 

Co istotne, w przypadku butów do jazdy na nartach płeć ma znaczenie. W końcu damskie i męskie stopy różnią się od siebie pod względem kształtu i anatomii. Kobieca stopa jest zazwyczaj węższa, a nogi krótsze i pełniejsze. Z tego względu damskie buty narciarskie mają mniej sztywny flex i niższy mankiet. W przypadku mężczyzn flex jest sztywniejszy, a mankiet zauważalnie dłuższy. 

Warto mieć na uwadze, że nie istnieje jeden, odgórnie przyjęty standard określający flex buta narciarskiego. Ten czynnik może różnić się w zależności od producenta, materiału zastosowanego do wykonania buta, a nawet ilości klamer. Aby jak najprecyzyjniej dopasować obuwie narciarskie, koniecznie poświęć czas na przymierzenie kilku modeli.

Dla lepszego komfortu i wydajności

Jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie podczas jazdy i poprawie wydajności, wybierz buty narciarskie, które będą całkowicie odpowiadały Ci pod względem rozmiaru i flexu. Dopasuj obuwie do swoich umiejętności i preferencji.

Zwróć też uwagę na swoją wagę i wzrost. Wyżsi i ciężsi narciarze będą wywierać większą siłę nacisku na swoje buty niż niżsi i lżejsi miłośnicy tego sportu o jednakowych umiejętnościach. Z tego względu konieczne jest zakupienie nieco sztywniejszych butów na narty, by zapewnić sobie idealną stabilność.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci w doborze idealnej pary butów na narty. No to w drogę!