Krótka historia obcasów

Ostatnie wpisy
Niewygodne obuwie? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Jakie kalosze dla dziecka na jesienną słotę? Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie? Jak nosić botki? Trzy propozycje na modne stylizacje Stylowe buty do pracy biurowej dla niego Najlepsze buty dla kobiet na święta Jak wybrać eleganckie buty dla mężczyzn? Martensy, czyli najwygodniejsze obuwie na jesień i zimę Jak dbać o skórzane buty?

Buty na obcasach sprawiają, że czujemy się bardziej kobieco, pociągająco. Dodają nam kilku centymetrów wzrostu, ale także pewności siebie i seksapilu. Nasze nogi stają się dłuższe a sama sylwetka smuklejsza. Dziś kojarzone są z atrybutem kobiecości, jednak czy zawsze nim były?

Przez tysiąclecia obywaliśmy się bez obcasów. Buty starożytnych Greków i Rzymian to nic innego jak skórzana płaska podeszwa, która utrzymywała się na stopach dzięki motanym wokół kostek rzemykom. Wysokie obcasy i koturny były noszone jedynie przez aktorów, by widzowie w amfiteatrach mogli ich lepiej widzieć. W średniowieczu z kolei zakładano chodaki na grubych, dość wysokich obcasach, które mocowane były do stopy grubym skórzanym pasem. Buty takie noszone były zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jednak nie miały nic wspólnego z elegancją, ich zadaniem było chronienie szat przed błotem.
Obcas podobny do tego, który znamy dziś pojawił się dopiero w XVI w., a wszystko za sprawą butów wenecjanek. Te również zostały wymyślone dla ochrony. Damy udające się do miasta zalewanego wodami laguny, musiały ochronić stopy oraz jedwabne suknie. Ich chodaki na obcasie zwane chopinami, wsparte były na słupku, znajdującym się mniej więcej w połowie stopy. Słupki te były bardzo wysokie, czasem nawet 75-centymetrowe.

Szpilki czółenka skórzane czarne Kati 715

W XVII w. obcas stał się codziennością... dla mężczyzn. Okazało się, że obcasy znakomicie sprawdzają się podczas jazdy konnej, a już zwłaszcza w bitwie, gdyż idealnie blokowały stopę jeźdźca. Dzięki temu stał pewnie w strzemionach i mógł atakować wroga.
Niestety obcas musiał zawiesić swoją karierę na czas Wielkiej Rewolucji. Był atrybutem arystokratów, dlatego noszenie butów na obcasie mogło skończyć się trafieniem na gilotynę. W związku z tym zniknął z historii mody we Francji, a później w całej Europie.

Czółenka Na Szpilce Espinto 456 czarne

Pod koniec XIX w. obcasy były już bliskie swojej ostatecznej formie. Powędrowały na skraj buta, pod piętę, a podbicie wspierało się na drewnianej lub metalowej części podeszwy. Z kolei na początku XX w. obcasy wreszcie stały się atrybutem kobiet.

Polecane