Nie wiesz jak wyczyścić wkładki w butach? Podpowiadamy!


Jeżeli odpowiednio zadbasz o swoje obuwie, będzie mogło posłużyć Ci znacznie dłużej! Musisz jednak wiedzieć, że pielęgnacja butów przeprowadzona tylko od zewnętrznej strony, to zdecydowanie za mało. Stopa, która przebywa w bucie kilka godzin, poci się i zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, przez co wnętrze buta stanowi idealne wręcz miejsce do rozwoju wszelkich bakterii i grzybów. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić wkładki w butach. Wypróbuj nasze wskazówki.

Jak wyczyścić wkładki w butach?

Wkładki materiałowe

W przypadku wyściółki wykonanej ze sztucznego materiału, najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem mydła, bądź delikatnego płynu do prania. Przy delikatnych zabrudzeniach wystarczy zamoczyć gąbkę w roztworze wody i płynu, a następnie delikatnie pocierać brudną powierzchnię.

Jeżeli masz do czynienia z bardziej uciążliwymi zabrudzeniami, możesz spróbować czyszczenia za pomocą szczoteczki. Ważne, aby włosie szczoteczki nie było zbyt twarde, ponieważ mogłoby poszarpać delikatny materiał, z którego uszyto wkładkę.

Wkładki skórzane

Wkładki wykonane ze skóry naturalnej są znacznie wygodniejsze i zdrowsze dla Twojej stopy, a ponadto zapobiegają jej nadmiernemu poceniu oraz bolesnym obtarciom. Regularna pielęgnacja wkładek ze skóry naturalnej jest równie ważna, jak w przypadku wkładek materiałowych.

Pamiętaj! Skóra naturalna nie lubi nadmiernego kontaktu z wilgocią, dlatego unikaj ich obfitego moczenia pod bieżącą wodą, bądź zanurzania.

Zabrudzeń ze skórzanych wkładek pozbędziesz się za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki. Wystarczy, że przetrzesz wnętrze butów, a następnie pozostawisz je w ciemnym, ale przewiewnym, miejscu do pełnego wyschnięcia.

W przypadku skórzanej wyściółki buta doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju pianki oraz spraye, przeznaczone do pielęgnacji wnętrza buta, które z łatwością znajdziesz w sklepach obuwniczych. Wybór takiego rozwiązania będzie nieco bardziej kosztowny, jednak pozwoli Ci w bezpieczny oraz odpowiedni sposób pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Czyścimy wkładki butów – co z nieprzyjemnym zapachem?

Samo wyczyszczenie wyściółki buta może nie wystarczyć, aby pozbyć się z ich wnętrza nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym z łatwością poradzisz sobie z tym problemem. Oto kilka z nich:

  • Soda oczyszczona – wystarczy wsypać niewielką ilość sody do buta, a następnie pozostawić ją na noc. Soda bez większego problemu wchłonie nieprzyjemny zapach, pozostawiając buty świeże i gotowe do użytku. Pamiętaj jednak, aby rano dokładnie usunąć wszelkie pozostałości proszku za pomocą ściereczki, bądź szczotki.

  • Torebki z herbatą – pozostawione na kilka godzin w bucie nie tylko wchłoną nadmiar wilgoci oraz nieprzyjemną woń, ale również odświeżą obuwie i pozostawią w środku przyjemny, ziołowy aromat.

  • Odpowiednie przechowywanie – ważne jest również odpowiednie miejsce, w którym na co dzień przechowujesz swoje obuwie. Warto podkreślić, że ciepłe i wilgotne miejsca stanowią doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego ważne jest regularne wietrzenie obuwie oraz przechowywanie go w przewiewnym miejscu.

Odpowiednia pielęgnacja Twojego obuwia jest szalenie ważna. Będą one nie tylko świetnie się prezentować z zewnątrz, ale również staną się znacznie przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu – przede wszystkim dla Twoich stóp!