Nie zaniedbuj swoich stóp w sezonie zimowym! Sprawdzone metody i porady


Łatwo zapomnieć o swoich stopach, gdy okrywają je ciepłe skarpety i grube kozaki. Jeśli jednak zaniedbasz je w sezonie zimowym, nawet się nie zorientujesz, kiedy zaczniesz tego żałować. Z pewnością nie będzie Ci do śmiechu, gdy nagle nadejdzie lato, a Ty będziesz wstydzić się założyć sandały lub klapki, by skorzystać z pięknej pogody.

Zimowe zagrożenia dla Twoich stóp

Zima to bez wątpienia bardzo wymagający czas dla Twoich stóp. Na szczęście z naszymi poradami nie będzie to takie trudne!

Po pierwsze, ze względu na wszechobecny śnieg i ukryty pod nim lód wrasta ryzyko kontuzji stóp. Aby temu zapobiec, wybieraj buty z antypoślizgowymi podeszwami, które pozwolą Ci utrzymać równowagę na oblodzonej powierzchni.

Po drugie, jeśli Twoje buty przemokną na śniegu, koniecznie zadbaj o to, żeby całkowicie je wysuszyć przed kolejnym użyciem. W tym celu wykorzystaj stare gazety zwinięte w kulki, które umieścisz we wnętrzu buta. Pozwoli to pozbyć się wilgoci, która mogłaby doprowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybicznych, a także powodować nieprzyjemny zapach. 

Po trzecie, dbaj o swoją skórę. Nieprzyjemne mrozy sprawiają, że niemal w każdym domu kaloryfery są rozgrzane do czerwoności, co sprawia, że powietrze staje się suche, a na Twoich stopach pojawiają się bolesne pęknięcia.

Kolejnym zimowym zagrożeniem, jakiemu Twoje stopy muszą stawić czoła, są ekstremalnie niskie temperatury. Zbyt długa ekspozycja na nie może sprawić, że Twoje stopy zaskakująco szybko ulegną odmrożeniu. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę! 

Warto też uważać podczas noszenia wodoszczelnego obuwia. Poza tym, że specjalna membrana zatrzyma śnieg i wodę do przedostawania się do wnętrza Twoich butów, skutecznie powstrzyma proces wyparowywania potu. Stąd już prosta droga do nieprzyjemnego zapachu, pęcherzy i grzybicy!

Jak dbać o stopy zimą?

Zastanawiasz się, jak dbać o swoje stopy zimą? Przygotowaliśmy garść sprawdzonych porad, dzięki którym uzyskasz najlepsze efekty.

Zrób sobie przerwę od lakieru do paznokci

Latem i wiosną starasz się, by paznokcie u stóp współgrały z odcieniem butów? Zima to doskonały moment, by zrobić sobie przerwę od lakieru do paznokci. Może okazać się, że pod stale uzupełnianą warstwą hybrydy płytka paznokcia jest uszkodzona. 

Pamiętaj jednak, że przerwa od malowania paznokci nie oznacza przerwy od dbania o nie. Regularnie je skracaj, by zachować estetyczny wygląd, uniknąć ich wrastania, a nawet grzybicy. 

Aby wzmocnić swoje paznokcie i przywrócić im dawny blask, stosuj regularnie olejek z drzewa herbacianego. Jeśli chcesz odzyskać świetny wygląd i nienaganną kondycję swoich stóp na lato, nadszedł świetny czas, by umówić się do podologa.

Utrzymuj stopy w suchości

Ocieplane buty i grube skarpety nie tylko zapewniają Twoim stopom komfort cieplny, ale też mogą przyczyniać się do ich nadmiernej potliwości. Wilgoć w bucie może sprawić, że szybciej zmarzniesz, a Twoje stopy staną się bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. 

Żeby temu zapobiec, regularnie używaj specjalnego pudru do stóp. Pamiętaj też, żeby po każdej kąpieli zwrócić szczególną uwagę na osuszenie obszarów między palcami. Dzięki temu unikniesz powstawania bolesnych pęknięć w tych miejscach. Upewnij się, że Twoje stopy całkowicie wyschły, zanim założysz skarpetki.

Dbaj o odpowiednie nawilżenie

Suche powietrze może sprawić, że skóra staje się bardziej podatna na wysychanie, pękanie, a nawet infekcje. W tym szczególnym czasie po prostu potrzebuje szczególnego nawilżenia, by prawidłowo funkcjonować. 

Zainwestuj w dobrej jakości krem nawilżający, by uelastycznić i odżywić swoją skórę. Zamiast kremu możesz użyć kuchennej oliwy z oliwek, która uzupełni utraconą wilgoć. Nawilżaj stopy co najmniej raz dziennie. Najlepiej rób to bezpośrednio po kąpieli, by umożliwić lepsze wchłanianie składników aktywnych. Nie zapomnij też o piciu dużej ilości wody.

Regularnie złuszczaj naskórek

Peeling to doskonały sposób na relaks i złuszczenie starego naskórka. W tym celu możesz użyć też pilnika do stóp. Pamiętaj jednak, żeby przesuwać go w jednym kierunku, a po każdym użyciu dokładnie wyczyścić i zdezynfekować.

Zmieniaj buty w pracy

W drodze do pracy pokonujesz ogromne zaspy? Ocieplane, wodoodporne buty pozwolą Ci dotrzeć do celu bez szwanku na Twoim zdrowiu. Jednak 8 godzin spędzone w nich w ogrzewanym biurze może być opłakane w skutkach. 

Twoje stopy intensywnie się przepocą, a przebywanie w nich stanie się mało komfortowe. Aby tego uniknąć, zadbaj o to, żeby w miejscu pracy mieć dodatkową parę lekkich i wygodnych butów. Będą też prawdziwym wybawieniem, gdy w drodze do pracy Twoje buty doszczętnie przemokną.

Pamiętaj, że zadbane stopy to szczęśliwe stopy.

Nie traktuj zimy jako momentu, w którym wreszcie będziesz mogła ukryć swoje stopy przed całym światem. To, że nosisz grube skarpety i ciepłe kozaki nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o nie. 

Wręcz przeciwnie! Ekstremalnie niskie temperatury mogą sprawić, że Twoje stopy staną się jeszcze bardziej wymagające. Pamiętaj, że zadbane stopy to szczęśliwe stopy, a wysiłek, jaki w to włożysz, z całą pewnością zaowocuje!