Niewielki kawałek materiału o ogromnym znaczeniu, czyli wszystko, co warto wiedzieć o wkładkach do butów


Przy codziennym użytkowaniu obuwia są niewidoczne, jednak odgrywają niezwykle ważną rolę. Wkładki do butów, bo o nich mowa, bywają niesłusznie lekceważone przez wiele osób. Nie popełniaj tego błędu! Dowiedz się, dlaczego wkładki do butów są tak istotne, jakie wybrać i jak o nie dbać. Zaczynajmy!

Czym właściwie są wkładki i jakie pełnią funkcje?

Wkładki to niewielkie fragmenty materiału, które pod względem kształtu odpowiadają wnętrzu buta. Ich używanie spełnia wiele funkcji i niesie za sobą szereg korzyści.

Głównym celem noszenia wkładek jest zapewnienie komfortu podczas użytkowania obuwia. Wypełniając pustą przestrzeń, jaka znajduje się między stopą a wnętrzem buta, amortyzują wstrząsy, zapewniają dodatkowe wsparcie i dbają o wygodę zarówno podczas spacerów, jak i uprawiania sportów.

Co więcej, wkładki to świetny sposób na utrzymanie świeżości obuwia. Jeśli będziesz czyścić je regularnie, możesz mieć pewność, że po ściągnięciu butów w powietrzu nie będzie unosić się nieprzyjemny zapach. 

W sklepach dostępne są też specjalistyczne wkładki ortopedyczne pomocne przy korygowaniu problemów z postawą. W wielu przypadkach wykonuje się je na zamówienie, by perfekcyjnie dopasować je do użytkownika. 

Istnieją również wkładki podologiczne, które pomagają w walce z haluksami, ostrogami lub odciskami.

Jaki rodzaj wkładki wybrać?

Do produkcji wkładek do butów stosuje się wiele różnych materiałów. Aby pomóc Ci w doborze najodpowiedniejszej pary dla Ciebie, przygotowaliśmy krótkie zestawienie poszczególnych rodzajów. 

Wkładki skórzane

Jeśli Twoja ulubiona para butów jest wykonana z syntetycznych materiałów, zadbaj o to, by w jej wnętrzu znalazły się skórzane wkładki. To właśnie one zapewnią niezbędne podparcie dla Twoich stóp, a jednocześnie zapobiegną problemowi potliwości. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że nie zajmują szczególnie dużo miejsca, dzięki czemu zmieścisz je nawet w balerinkach.

Wkładki piankowe

Pianka to jeden z najczęściej stosowanych materiałów przy produkcji wkładek do butów. Amortyzuje wstrząsy w naturalny sposób, może też dopasowywać się do kształtu stopy. Dzięki temu jest wygodna w użytkowaniu i często stosowana przez sportowców. Niestety takie wkładki mogą zajmować stosunkowo sporo miejsca, przez co noszenie ich w niektórych butach bywa mało komfortowe. 

Wkładki żelowe

Wiele kobiet noszących wysokie buty decyduje się na umieszczenie w ich wnętrzu żelowych wkładek. Ich głównym celem jest zapobieganie ślizganiu się stopy. Co więcej, zwiększają jej przyczepność do obuwia, co zapewnia stabilniejszy chód.

Czy wkładki do butów należy wietrzyć?

Spocone, mokre stopy mogą powodować zaleganie wilgoci w trudno dostępnych miejscach w bucie, co w efekcie może prowadzić do namnażania bakterii i grzybów. Aby temu zapobiec, wietrz wkładki systematycznie.

Robiąc to regularnie, możesz też zauważyć ewentualne oznaki zniszczenia. Koniecznie wymień wkładki, w których pojawią się pęknięcia i wgłębienia. W przeciwnym razie spodziewaj się bolesnych pęcherzy i odcisków.

Jak dbać o wkładki do butów?

Aby móc się cieszyć dobrą kondycją wkładek do butów, należy o nie odpowiednio dbać. Jeśli pojawią się na nich widoczne ślady użytkowania, to znak, że nadszedł czas na pielęgnację.

Wyciągnij skórzane lub żelowe wkładki z butów i umyj je pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem mydła, pozbywając się zabrudzeń i przykrego zapachu. Możesz pomóc sobie szczotką z twardym włosiem. Dokładnie je wypłucz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. 

Jeżeli samo mydło nie przyniosło zadowalających rezultatów, użyj płynu do naczyń, który doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. Skutecznym sposobem będzie też zastosowanie płynu do dezynfekcji lub spirytusu. Unikaj jednak wykorzystania octu, który może potęgować uporczywy zapach.

Uwaga! Nie wszystkie wkładki mogą być myte pod wodą. Zapoznaj się z instrukcją producenta, by zapobiec przedwczesnemu zużyciu wkładek. W wielu przypadkach wystarczy przetarcie zanieczyszczeń wilgotną szmatką.

Pamiętaj, żeby nie wkładać mokrych wkładek do butów. Może to potęgować namnażanie bakterii i zarazków. Pod żadnym pozorem nie susz ich na kaloryferze, co może prowadzić do wyginania wkładek. Wkładek do butów nie należy też suszyć na pełnym słońcu. Warto jednak zapewnić im przepływ powierza, pozostawiając je np. w zacienionym miejscu na balkonie. Pozwól im samoistnie wyschnąć.

Jeśli masz problem z wyeliminowaniem nieprzyjemnej woni, użyj sody oczyszczonej. Posyp nią suche wkładki i równomiernie ją rozprowadź. Pozostaw je na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, pozwalając sodzie wchłonąć przykre zapachy. Następnie dokładnie je wytrzep i z powrotem umieść we wnętrzu buta.

Jak często należy wymieniać wkładki do butów?

Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, wkładki do butów przy codziennym użytkowaniu mogą posłużyć Ci nawet przez rok. Jeśli dane obuwie zakładasz tylko na większe wyjścia, wówczas wkładki powinny wystarczyć Ci na kilka lat.

Zapewnij swoim stopom wsparcie, którego potrzebują

Twoje stopy każdego dnia wykonują mnóstwo ruchów. Obciąża je zarówno uprawianie sportów, jak i wielogodzinne stanie w miejscu. Wkładki do butów mogą przynieść im ulgę i zapewnić wsparcie, którego potrzebują.

Koszt ich zakupu jest niewielki, a korzyści, jakie mogą wynikać z ich użytkowania, zdecydowanie są tego warte.