Noszenie butów po domu – tak czy nie? Plusy i minusy tego rozwiązania


Zastanawiasz się, czy proszenie gości o zdjęcie butów po wejściu do Twojego domu jest niegrzeczne? A może sam nosisz codzienne obuwie, będąc w czterech ścianach i nie jesteś przekonany, czy aby na pewno to rozwiązanie jest słuszne? Zebraliśmy plusy i minusy, które rozwieją Twoje wątpliwości. Do dzieła!

Gość w dom (…), a co z butami?

W Stanach Zjednoczonych chodzenie w butach po domu jest normą. Wiele osób nie martwi się o noszenie kapci ani dedykowanych do spędzania czasu w czterech ścianach pantofli.

Z drugiej zaś strony, w innych kulturach (np. w Japonii) takie rozwiązanie uznaje się za absolutnie niedopuszczalne, a brak zdjęcia butów podczas odwiedzin u rodziny czy znajomych to jednoznaczna oznaka braku szacunku.

W przypadku Polski nie ma jednej, ogólnie przyjętej normy. Jednak zgodnie z zasadami savoir-vivre, gość powinien dostosować się do życzenia gospodarza.

Jakie są plusy noszenia butów po domu?

Noszenie butów we własnym domu pozornie wydaje się mniej problematyczną kwestią. W końcu „wolność Tomku w swoim domku”! Zastanawiasz się, jakie są plusy noszenia butów w domowym zaciszu?

Jednym z nich jest oszczędność czasu. Gdy wiesz, że czeka Cię zabiegany dzień wypełniony po brzegi różnymi zadaniami, nie chcesz tracić ani minuty. Z tego względu to rozwiązanie zdaje się rozsądne, zwłaszcza gdy nie biegasz za psem po błocie, a podłogi myjesz regularnie.

Druga strona medalu

Warto jednak pamiętać, że tak, jak każdy kij ma dwa końce, tak noszenie butów po domu poza oczywistymi zaletami ma swoje wady. Jedną z nich są bakterie, jakie się na nich znajdują. Niektórzy uważają, że w ciągu dnia każdy z nas dotyka znacznie brudniejszych rzeczy (np. pieniędzy) i traktuje tę kwestię pobłażliwie. 

Sprawa komplikuje się, gdy w domu mieszka małe dziecko. Ciekawość świata i odkrywanie go poprzez raczkowanie i wkładanie wszystkiego do buzi może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, gdy domownicy nie zdejmują obuwia po przekroczeniu progu mieszkania.

Poza błotem, brudem i bakteriami, na powierzchni butów czyhają też niebezpieczne dla niektórych alergeny. Zdecydowanie rozsądniej będzie, jeśli utrzymasz je na dystans!

Lepsza kondycja podłóg

Co więcej, noszenie codziennego obuwia po domu może drastycznie wpłynąć na stan parkietów i paneli. Choć najbardziej problematyczne pod tym względem wydają się szpiczaste obcasy, rysy na podłodze mogą pojawiać się też od drobniutkich kamyczków, które utknęły w podeszwie każdego innego buta. Aby temu zapobiec, lepiej zmienić buty na kapcie lub pozostawić stopy bose po wejściu do domu. 

Poza zniszczeniami, jakie mogą pojawiać się na podłodze, przygotuj się też na częstsze odkurzanie i mycie podłóg. O ile te domowe obowiązki nie należą do Twoich ulubionych, z pewnością nie będziesz z tego faktu zadowolony. Żeby oszczędzić sobie nerwów, zmotywuj pozostałych domowników do zdejmowania butów od razu po przekroczeniu progu mieszkania.

Poznaj zdanie ekspertów

Opinii na temat zasadności noszenia butów po domu jest wiele, ale czas skupić się na tym, co na ten temat uważają eksperci. Australijscy badacze wzięli to zagadnienie pod lupę i wydali jednogłośny werdykt – noszenie butów po domu to zdecydowanie zły pomysł!

Na podeszwach butów mogą znajdować się czynniki zakaźne powodujące przykre i trudne do wyleczenia infekcje. Naukowcy ostrzegają też przed toksynami pochodzącymi z asfaltu, a także chemikaliami i zwierzęcymi odchodami znajdującymi się na zanieczyszczonych trawnikach. Uwagę badaczy przykuła też obecność bakterii E. Coli, metali ciężkich, pestycydów i pozostałości benzyny. Paskudne, prawda?

Wygodne kapcie i pantofle

Jeśli traktujesz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne priorytetowo, po prostu zaprzestań noszenia butów po domu. Uwierz nam, że nawet porządne tupanie po wycieraczce nie pomoże Ci pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, jakie finalnie wniesiesz do mieszkania na podeszwie.

Na szczęście w naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór kapci dla całej rodziny. Wybierz futrzane, wsuwane pantofle damskie i komfortowe kapcie męskie. Zadbaj też o miękkie papcie dla dzieciaków z bohaterami ulubionych kreskówek.

Dzięki temu poczujesz się przytulnie, zamortyzujesz wstrząsy wywołane stąpaniem po twardych powierzchniach i po prostu zrelaksujesz się w domowym zaciszu. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie kapci? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym poradniku.

Wsparcie dla stóp

Warto jednak pamiętać, że stopy starszych osób bez wątpienia potrzebują dodatkowego wsparcia, by zapobiec wypadkom i urazom. Równie istotne są problemy zdrowotne wymagające noszenia specjalnie wyprofilowanych wkładek, których umieszczenie w kapciach często graniczy z cudem. 

Choć zdaniem niektórych stopy zostały wprost stworzone do chodzenia boso, warto pamiętać, że dotyczy to naturalnych powierzchni, takich jak trawa, ziemia czy piasek. Podłoga w domu jest twarda, a poruszanie się bez butów może powodować różnorodne dolegliwości.   

W niektórych przypadkach kapcie mogą okazać się niewystarczające. Z tego względu warto zaopatrzyć się w osobne buty do chodzenia po domu dopasowane do potrzeb użytkownika.