Odciski, pęcherze, otarcia? Mamy na nie sposób!


Sztywne, źle dopasowane buty potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Bolesne otarcia pogłębiają się z każdym kolejnym krokiem, a Ty zastanawiasz się, czy da się temu zapobiec? Jesteś we właściwym miejscu! W naszym poradniku znajdziesz sprawdzone sposoby na buty, które obcierają.

Dlaczego moje buty ocierają?

Otarcia na stopach w wielu przypadkach są spowodowane przez zbyt sztywne i nieprawidłowo dopasowane obuwie. Przede wszystkim przy wyborze butów zwróć uwagę na to, żeby były wystarczająco elastyczne. Bez większego problemu powinny zginać się przy stawaniu na palce.

Kolejną przyczyną obcierających butów jest złe dopasowanie ich rozmiaru. Zarówno za duże, jak i za małe obuwie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, nadwyrężając Twoje stopy i powodując powstawanie bolesnych pęcherzy. Pamiętaj, że z wiekiem rozmiar butów może ulec zmianie. Z tego względu nie upieraj się na noszenie tego samego rozmiaru przez całe życie i regularnie upewniaj się, że na pewno nadal pasuje.

Do obcierania butów mogą też przyczynić się też niektóre deformacje stóp, takie jak halluksy. Nacisk wywierany na nie przez zbyt wąskie buty może przyczynić się do powstawania bolesnych otarć.

Na szczęście wiemy, jak temu zaradzić! Poznaj nasze sprawdzone sposoby, dzięki którym uporasz się z tym problemem raz na zawsze.

#1 Dopasuj rozmiar butów

Kupując buty, wybierz model, który jest odpowiednio dopasowany. Innymi słowy, pięta nie powinna ślizgać się wewnątrz buta, a palce ocierać o jego przód.

Za ciasne buty mogą sprawiać, że Twoje palce i pięty będą miały za mało przestrzeni. W efekcie możesz spodziewać się bolesnych otarć, a nawet problemów z paznokciami. Podobnie w przypadku za luźnych butów, w których stopa przesuwa się w przód i tył przy każdym kroku, powodując dodatkowe tarcie i przyczyniając się do powstawania pęcherzy.

Aby temu zapobiec, dobrze zasznuruj buty, co zapobiegnie przesuwaniu się pięty. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też założenie grubszej skarpety. Jeśli wciąż czujesz, że Twoje stopy mają za dużo miejsca, rozważ wymianę butów na mniejsze.

#2 Nie noś nierozchodzonych butów

Nowe, dopiero co wyciągnięte z pudełka buty wyglądają na tyle fenomenalnie, że niemal od razu chcesz pochwalić się nimi przed resztą świata? Momencik! Warto rozchodzić nową parę butów przed wyruszeniem na dłuższy spacer.

Zakładaj je na krótkie dystanse lub noś po domu przy wykonywaniu codziennych obowiązków. W ten sposób szybko je rozchodzisz, zapewniając idealne dopasowanie.

#3 Wymień wkładkę

Jeśli na Twoich stopach pojawiają się otarcia, być może jest to spowodowane za grubą wkładką. W tej sytuacji wystarczające okaże się zastąpienie jej cieńszą wkładką. Dzięki temu zagwarantujesz swoim stopom więcej miejsca i zapobiegniesz powstawaniu pęcherzy.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zakupienie dedykowanej wkładki ortopedycznej, która sprawdzi się w przypadku płaskostopia lub odcisków.

#4 Unikaj szpiczastych nosków

Szpiczaste noski wyglądają obłędnie, zwłaszcza w przypadku butów na wysokim obcasie. Upewnij się jednak, że Twoje palce nie są zgniatane. W przeciwnym razie, poza otarciami, możesz doświadczyć powstawania haluksów, a nawet uszkodzenia nerwów.

Aby temu zapobiec, wcale nie musisz rezygnować z noszenia butów ze szpiczastymi noskami. Zakładaj je od święta, a na co dzień wybieraj buty z okrągłymi noskami.

#5 Utrzymuj stopy w suchości

Jeśli masz problem z powstawaniem otarć, być może problem leży w nadmiernej potliwości stóp. Aby odprowadzić wilgoć, regularnie zmieniaj skarpety, a przed ich nałożeniem osyp stopy specjalnym talkiem lub spryskaj dedykowanym sprayem.

Wilgoć spowodowana potem nie jest jedynym winowajcą powstawania odcisków i pęcherzy. Równie problematyczne są deszczowe warunki. Wówczas Twoja skóra staje się bardziej podatna na odczuwanie tarcia i powstawanie pęcherzy. Wybierając się na spacer po kałużach, upewnij się, że Twoje buty nie będą przemakać.

#6 Stwórz warstwę ochronną

Niektóre miejsca na stopie są podatne na powstawanie pęcherzy, zwłaszcza gdy masz do czynienia z nowymi butami. Zanim zakleisz otarcie po jego powstaniu, działaj zapobiegawczo.

Plaster naklejony w potencjalnym miejscu, gdzie może pojawić się pęcherz, stworzy dodatkową warstwę ochronną i pomoże Ci zapobiec jego powstaniu. Równie przydatne może okazać się noszenie grubszych skarpet.

#7 Wymień buty

Wymiana butów to stosunkowo drogi, lecz niezwykle ważny nawyk, który warto wprowadzić w życie. Nawet jeśli Twoja ulubiona para butów jest wciąż w dobrym stanie, wato rozważyć, czy podeszwa nie uległa zużyciu.

W przeciwnym razie mogą towarzyszyć Ci różne bóle odczuwane w obrębie stóp, kostek, stawów kolanowych czy biodrowych, skutkiem czego może być powstawanie bolesnych otarć.

Co robić, gdy pojawi się pęcherz?

Gdy pojawi się pęcherz, warto przerwać spacer. Dalsze przemieszczanie się mimo silnego bólu może przyczynić się do niekontrolowanego pęknięcia pęcherza, a nawet jego infekcji. Jeśli przyczyną otarcia są zrolowane skarpetki, jak najszybciej ściągnij but, przyklej plaster w miejscu pęcherza i prawidłowo naciągnij skarpety.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Spacery to bez wątpienia jedna z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych form ruchu... pod warunkiem że nie masz do czynienia z bólem stóp, przez który każdy kolejny krok przyprawia Cię o dreszcze i bolesne pęcherze. 

Nie zastępuj jednak spacerowania siedzeniem na kanapie przed telewizorem. Wystarczy, że zastosujesz nasze rady i bez problemu będziesz w stanie korzystać z uroku wszystkich czterech pór roku. 

Jeśli żaden z omówionych sposobów nie pomógł Ci w walce z otarciami, a ból wciąż utrzymuje się i przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu, wpływając na jakość Twojego życia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Być może problem jest bardziej skomplikowany i niezbędna jest fachowa pomoc.