Opowiemy Wam o butach – pięć ciekawostek obuwniczych, o których warto wiedzieć!

Ostatnie wpisy
Niewygodne obuwie? Jak dobrać odpowiednie wkładki do butów? Jakie kalosze dla dziecka na jesienną słotę? Jak poradzić sobie z niewygodnym obuwiem? Jak przyzwyczaić się do chodzenia w butach na obcasie? Jak nosić botki? Trzy propozycje na modne stylizacje Stylowe buty do pracy biurowej dla niego Najlepsze buty dla kobiet na święta Jak wybrać eleganckie buty dla mężczyzn? Martensy, czyli najwygodniejsze obuwie na jesień i zimę Jak dbać o skórzane buty?

Kochacie buty tak samo, jak My? Na pewno! Dlatego ten pracujący tydzień kończymy krótkim wpisem na temat nie tyle co butów i ich rodzajów, ale ciekawostek na temat obuwia. Jeżeli zależy wam na poznaniu kilku interesujących faktów, serdecznie zapraszamy do przeczytania pierwszego z tego typu wpisów na blogu ButyModne.pl!

 

Buty bez pary, specjalne haczyki do obuwia i skradzione trzewiki

Jeszcze wiek temu nie produkowano butów z rozróżnieniem na prawą i lewą stopę – naprawdę! Ta informacja również nas zszokowała, zwłaszcza że we współczesnym życiu nie wyobrażamy sobie chodzenia w inaczej wyprofilowanych butów, biorąc pod uwagę ukształtowanie stopy. Żeby twoje buty były idealne, trzeba było udać się do szewca, który na zamówienie dopasowałby obuwie tak, by było wygodniej w nim podróżować. Dopiero z wynalezieniem przemysłowego rozwiązania na hurtową produkcję, problem przestał istnień.

Warto również wspomnieć w tym akapicie o tym, że kobiety to mistrzynie radzenia sobie z kłopotliwym strojem. W XIX wieku panie według mody nosiły buty z wysoką cholewą, zapinaną na wiele małych guziczków. Będąc wciśniętą w gorset, kobiety niewiele mogły zrobić, by rzeczywiście zapiąć te nieszczęsne guziki, dlatego wymyślono… specjalny haczyk, który ułatwiał zadanie!

Buty również skłaniają niektórych do kradzieży – zwłaszcza te wyjątkowe. Dlatego nie ma co się dziwić, że rubinowe czółenka, występujące w „Czarnoksiężniku z Oz” wraz z Judy Garland zostały skradzione. I jeszcze nikt nie rozwiązał tej sytuacji. Co też buty robią z ludźmi!

 

Buty to sztuka i szpilki od profesora...

Obuwie to nie tylko nowa przyjemność, ale również sztuka. Opowiadają się za tym pierwsze buty, zaprojektowane w stylu futurystycznym przez Andre Perugia. Perugia pokazał, że ponad praktycznością w tym elemencie garderoby ceni również sztukę, która może zaskoczyć wszystkich ludzi. I zaskakiwała, w pierwszej połowie XX wieku. Andre był twórcą tzw. „heel-less shoe” i podchodzi z ekstrawagancją do swojej pracy. W końcu buty inspirują!

Zaś pewien profesor wymyślił… szpilki. Paul Stevenson był autorem maksymalnej wysokości szpilek, czyli około 13 cm. Podczas opracowywania, Stevenson uwzględnił między innymi doświadczenie w noszeniu tego obuwia, trzeźwość, cenę za parę i kilka ważnych zmiennych, które składały się na czynnik socjologiczny. Świetna sprawa, prawda?

 

Polecane