Otarcia po butach? Mamy na to sposób!


Nowe buty, na które tak długo odkładałaś, idealnie pasowały do Twojej starannie dobranej stylizacji na długo wyczekiwane wesele przyjaciółki, lecz pozostawiły po sobie bolesny ślad w postaci otarć na piętach? Głowa do góry! Na kolejną okazję wcale nie musisz inwestować w kolejną parę. Istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym w przyszłości zapobiegniesz otarciom.

Dlaczego moje buty obcierają?

Zwykle problem otarć zaczyna się dość niepozornie. Pięta staje się delikatnie zaczerwieniona, a Ty odczuwasz lekki dyskomfort podczas chodzenia. Z każdym kolejnym krokiem zaczerwienienie zaczyna zamieniać się w ranę, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim powoduje ból utrudniający dalsze przemieszczanie się.

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje buty ocierają? Ten problem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy noszą źle dopasowane obuwie. Nie tyczy się to jedynie za małych butów, ale też tych w za dużym rozmiarze. 

Kolejną przyczyną otarć może być nadmierna potliwość stóp lub niewłaściwa długość skarpet, które w ciągu dnia ulegają zsuwaniu, powodując dodatkowe okazje do powstawania bolesnych pęcherzy.  

Co ciekawe, w niektórych przypadkach otarcia mogą być spowodowane przez wady postawy i inne problemy natury ortopedycznej. W takiej sytuacji warto skonsultować ten problem ze specjalistą, który wdroży odpowiednie metody leczenia.

Bez względu na to, czym spowodowany jest ten problem, można mu zaradzić. Czytaj dalej, by przekonać się, jak to zrobić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć warto odpowiednio wcześniej zabezpieczyć się przed otarciami. Możesz to zrobić jeszcze na etapie zakupu butów. Wystarczy, że wybierzesz obuwie wykonane z wysokiej jakości materiałów, np. skóry. Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób możesz zaradzić powstawaniu pęcherzy? Zapoznaj się z naszym zestawieniem najbardziej skutecznych sposobów!

Po pierwsze, wybieraj buty we właściwym rozmiarze

Koniecznie zwróć szczególną uwagę na dobór rozmiaru. Zarówno za ciasne, jak i za luźne buty mogą powodować powstawanie ran w okolicy pięty. 

Po drugie, nie noś nowych butów na długie spacery

Jeśli masz do czynienia ze świeżym nabytkiem, nie zakładaj go od razu na długie spacery. Pamiętaj, że nowe buty są zazwyczaj sztywne i wymagają czasu, by dopasować się do kształtu Twojej stopy. Postaraj się rozchodzić buty w domowych warunkach, upewniając się, że będziesz czuć się komfortowo, gdy tylko wyruszysz w drogę.

Po trzecie, zapewnij warstwę ochronną swoim piętom

Gdy chcesz zyskać dodatkową pewność, że Twoje nowe buty nie będą ocierać Twoich pięt, koniecznie zadbaj warstwę ochronną. Przykładowo możesz zainwestować w żelowe lub silikonowe zapiętki. To stosunkowo niedrogi produkt, który znacząco zminimalizuje ryzyko powstawania pęcherzy i otarć. Jeśli nie masz możliwości zakupu zapiętek, możesz założyć grube skarpety, które zapobiegną tarciu.

W drogeriach i aptekach dostępne są też specjalne produkty przeciw ocieraniu pięt. W tym celu doskonale sprawdzą się również dezodoranty dedykowane osobom z problemem nadmiernej potliwości stóp. Równie skutecznym sposobem jest zastosowanie talku dla dzieci. Tego typu produkty pochłoną wilgoć, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania pęcherzy.

Pod żadnym pozorem nie zakładaj butów na mokre stopy. To powszechny problem szczególnie latem, gdy wiele osób decyduje się na założenie klapek lub japonek tuż po wyjściu z wody. Przed ubraniem butów dokładnie osusz stopy przy pomocy ręcznika, uwzględniając również miejsca między palcami.

Jak skutecznie rozciągnąć buty?

W większości przypadków rozwiązaniem problemu ocierających butów jest rozciągnięcie ich. Rozchodzenie obuwia sprawi, że obuwie stanie się bardziej elastyczne i w efekcie dopasuje się do Twoich stóp, zapewniając im komfort, na jaki zasługują.

Jeśli masz do czynienia z zamszowymi lub skórzanymi butami, możesz użyć ciepła, które wpłynie na plastyczność obuwia. W tym celu przyda Ci się suszarka do włosów i para grubych skarpet. W pierwszej kolejności załóż skarpety, a następnie uruchom suszarkę na stosunkowo ciepły nawiew, trzymając ją w bezpiecznej odległości od buta. Gdy materiał ulegnie nagrzaniu, stanie się bardziej elastyczny i skuteczniej dopasuje się do specyfiki Twoich stóp. Następnie przejdź się w butach do czasu, aż całkowicie się ostudzą. Powtarzaj ten proces do momentu uzyskania maksymalnego komfortu.

Co zrobić, gdy buty obetrą?

Mając na uwadze, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, wybierając się na dłuższy spacer w nowych butach, koniecznie miej przy sobie plastry, płyn do dezynfekcji, a jeśli to możliwe – również zapasową parę wygodnego obuwia. 

Gdy w trakcie przechadzki poczujesz, że Twoje buty ocierają, koniecznie zatrzymaj się, zdejmij je i oceń sytuację. W niektórych przypadkach konieczne okaże się zdezynfekowanie rany. Jeśli musisz kontynuować przemieszczanie się, przyklej plaster, który uniemożliwi pogłębianie się bolesnego otarcia. Nie zapomnij jednak zdjąć go po powrocie do domu. W ten sposób Twoja skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a rana wygoi się znacznie szybciej.

Jesteśmy pewni, że nasze porady pomogą Ci uporać się z problemem ocierających butów i od tej pory każdy spacer będzie dla Ciebie czystą przyjemnością.